Konsultantska kuća McKinsey & Co. pridružila se sve glasnijem horu onih koji upozoravaju da će u narednim godinama biti nestašice metala koji se smatraju ključnim za tranziciju ka čistoj energiji, što bi moglo da odloži povećanje upotrebe električnih automobila, vetroturbina i solarnih panela.
Ovi deficiti će verovatno usporiti globalne napore za dekarbonizaciju tako što će povećati troškove lanca snabdevanja i, posledično, cene proizvoda sa niskim sadržajem ugljenika, navodi McKinsey u izveštaju objavljenom u sredu. Izvršni direktor Trafigure Jeremy Weir i BloombergNEF takođe su izrazili zabrinutost.
Očekuje se da će se nikl, neophodan za litijum-jonske baterije koje napajaju električna vozila, suočiti sa nedostatkom od oko 10 do 20 odsto do 2030. godine, dok disprozijum, element retke zemlje koji se obično koristi u električnim motorima, može imati manjak od čak 70 odsto, navodi McKinsey. Zalihe bakra, litijuma, kobalta, iridijuma i kalaja takođe mogu biti smanjene.
Opširnije
Uniplastovi prihodi jači zbog većih cena, ali i većih količina
Zapadna Evropa se okreće prema našem tržištu.
05.07.2023
Slovence slabo zanimaju zelene obveznice, nudiće ih u SAD i Aziji
Slovenački ministar finansija Klemen Boštjančič kaže da se još raspravlja o tome da li će nove obveznice biti zelene.
31.05.2023
Zelena tranzicija je finansijski problem za većinu zemalja u EU
Švedska, Irska, Danska i Letonija imaju prostora za finansiranje obaveza.
28.04.2023
Srbija nudi 20 milijardi prilika za investiranje u zelenu energiju
Za ovo je potrebno uključiti lokalni bankarski sektor i tržišta kapitala, koji moraju da preuzmu aktivnu ulogu u finansiranju projekata.
17.01.2023
Metali vredni šest biliona dolara potrebni za globalnu energetsku tranziciju
Nedostatak materijala bi doveo do dodatnih 400-600 miliona tona emisija gasova staklene bašte 2030, procenjuje se u izveštaju. To bi ozbiljno ugrozilo međunarodne planove za ograničavanje globalnih temperatura prema Pariskom klimatskom sporazumu.
McKinsey preporučuje da se ulaganja u rudarstvo, preradu i topljenje povećaju na između tri i četiri biliona dolara do 2030. – što je godišnji porast od 50 odsto u poređenju sa prethodnom decenijom.