Cena nafte na svetskom tržištu oscilira, dok investitori odmeravaju potencijal za još građanskih nemira u Rusiji nakon dramatične ali kratkotrajne pobune u najvećem proizvođaču OPEC+ tokom vikenda.
West Texas Intermediate (WTI) trguje se po ceni nešto višoj od 69 dolara po barelu, a brent za oko 74 dolara po barelu. Fjučersi obe vrste nafte smanjili su ranije dobitke za više od jedan odsto. Sablasno zatišje trenutno vlada u Moskvi, a nakon završetka pobune koju je predvodio Jevgenij Prigožin, šef plaćeničke grupe Vagner, dok su finansijska tržišta bila relativno mirna.
"Nafta je dosad pokazivala tipičnu podrazumevanu reakciju na nemire ili neizvesnost u zemlji koja je veliki proizvođač nafte", rekla je Vandana Hari, osnivač Vanda Insights sa sedištem u Singapuru. "Ne bi trebalo da ima uticaja na rusko snabdevanje naftom i gasom."
Opširnije
Kina je sada ključni igrač na tržištu sirovina gde cene padaju
Analitičari Bloomberg Adrije očekuju da će cene sirovina u 2023. nastaviti da usporavaju.
26.06.2023
WTI na putu prvog kvartalnog pada od sredine 2019.
Nafta je zabeležila pad cena zbog zabrinutosti trgovaca u vezi sa kineskim ekonomskim merama.
20.06.2023
Rusija podiže preradu sirove nafte na najviši nivo u poslednja dva meseca
Ruske rafinerije podigle su obim prerade sirove nafte na najviši nivo u poslednjih devet nedelja, jer se sezona održavanja u zemlji bliži kraju.
19.06.2023
OPEC+ postigao dogovor o smanjenjima proizvodnje i u 2024.
Slabi ekonomski podaci iz Kine i strahovi od recesije utiču na cene nafte, koje su u maju pale za 11 odsto.
04.06.2023
Indija prošlog meseca uvezla još više ruske nafte
Indijski uvoz jeftine ruske nafte postavio je još jedan rekord u maju, i time je Rusija preuzela veći tržišni udeo u Indiji od Saudijske Arabije.
01.06.2023
Rusija je ključni proizvođač nafte u OPEC+, zajedno sa Saudijskom Arabijom, i bilo kakva produžena previranja u zemlji mogla bi se odraziti na globalna tržišta nafte. Rat ove zemlje u Ukrajini već je preokrenuo trgovinske tokove, a glavni potrošači u Aziji, uključujući Kinu, povećavaju uvoz ruske energije.
Goldman Sachs Group kaže da bi uticaj na cene nafte nakon oružane pobune u Rusiji mogao biti ograničen jer su tržišta često fokusirana na promptne osnove, koje se nisu promenile. Međutim, iz RBC Capital Markets LLC su rekli da rizik od daljih građanskih nemira "mora biti uračunat u analizu nafte".
Nafta u Njujorku je i dalje oko 13 odsto niža ove godine, delom zbog otpornog ruskog izvoza, zajedno sa agresivnim monetarnim pooštravanjem američkih Federalnih rezervi i slabim ekonomskim oporavkom Kine. Alarmi za recesiju takođe zvone oko evropskog tržišta obveznica.
Cene:
- WTI za isporuku u avgustu je malo promenjen na 69,19 dolara po barelu u 11.25 ujutru u Singapuru. Fjučersi su izgubili skoro četiri odsto prošle nedelje.
- Brent za avgustovsko poravnanje bio je stabilan na 73,91 dolara po barelu.