Nafta je porasla na početku sedmice nakon što je Saudijska Arabija saopštila da će u julu smanjiti snabdevanje za dodatnih milion barela dnevno, čime će njena proizvodnja biti na najnižem nivou u nekoliko godina, nakon što su cene pale.
West Texas Intermediate je skočio skoro pet odsto na početku trgovanja pre nego što je smanjio dobitke na nivo ispod 73 dolara po barelu, dok se brentom, referentnim za ceo svet, trgovalo za oko 77 dolara. Saudijski ministar energetike, princ Abdulaziz bin Salman, rekao je da će "učiniti sve što je potrebno da unese stabilnost na ovo tržište" nakon napetog sastanka OPEC+ tokom vikenda.
Opširnije
Pet stvari koje danas treba da znate: OPEC+ trnovitim putem do odluke
Nakon neočekivanih prepreka, ovog vikenda je usvojena i odluka o proizvodnji nafte u vremenu pred nama.
05.06.2023
OPEC+ postigao dogovor o smanjenjima proizvodnje i u 2024.
Slabi ekonomski podaci iz Kine i strahovi od recesije utiču na cene nafte, koje su u maju pale za 11 odsto.
04.06.2023
Rasprava o afričkim zemljama koči pregovore OPEC
Čitav niz sastanaka na marginama skupa i vozikanja između bečkih hotela u subotu nije pomogao da se izgladi neočekivani sukob.
04.06.2023
Nafta u Njujorku oslabila je prošlog meseca za 11 odsto usled zabrinutosti zbog potražnje, posebno u Kini. Većina posmatrača tržišta, uključujući Goldman Sachs Group, očekivala je da OPEC+ neće promeniti nivo proizvodnje, a ostatak koalicije od 23 zemlje nije ponudio nikakvu dodatnu meru.
To je ostavilo Saudijsku Arabiju da potencijalno žrtvuje tržišni udeo da bi stabilizovala tržište. Dok su se drugi u grupi obavezali da će zadržati postojeća smanjenja do kraja 2024. godine, Rusija se nije obavezala da će dodatno obuzdati proizvodnju, a Ujedinjeni Arapski Emirati su obezbedili veću kvotu proizvodnje za sledeću godinu.
Do dogovora OPEC+ došlo je nakon dugog spora sa afričkim članicama oko toga kako treba da se mere njihova smanjenja, što je odložilo početak sastanka za nekoliko sati. Dodatno smanjenje sledećeg meseca moglo bi da se produži, ali Saudijci će držati tržište u neizvesnosti, rekao je princ Abdulaziz.
Ministar je u više navrata pokušavao da upozori investitore koji očekuju pad nafte, a u nedelju im je poručio da se paze.
"Za Saudijsku Arabiju bi idealno bilo da cene budu iznad 80 dolara po barelu", rekla je Vandana Hari, osnivač Vanda Insights u Singapuru, na Bloomberg televiziji, misleći na naftu brent. Ako se svetska ekonomija pokoleba, oni koji zauzimaju kratku poziciju vratiće se začas, rekla je ona.
Navodi o Kini ne pokazuju celu sliku
U intervjuu za Bloomberg Adria Connect, osnivač i CIO Bison Interests iz Hjustona, Josh Young, kaže da narativ o sporom oporavku Kine kao glavnom krivcu za niske cene nafte nije u potpunosti tačan.
"Kina je dostigla rekordni nivo potrošnje nafte i ona će se najverovatnije povećavati u narednom periodu. Možda tražnja nije rasla kao što se očekivalo, ali i dalje je rasla. Indija, Evropa, SAD i Kanada su takođe usporile i to je mali predah za tržište. Kratkoročno, imaćemo rast cena još par dana i njihovo vraćanje na postojeći nivo", ocenio je Young.
Međutim, već od druge polovine godine, stvari bi mogle značajno da se promene - jer tražnja može samo da raste, a kvote su postavljene već i za sledeću godinu. Young smatra da skok iznad 100$ po barelu nije nerealan scenario.
"Ako pogledamo kako je Rusija manevrisala kroz svoje obaveze prema OPEC+, postaje veoma interesantno. Ako naprosto prodaju sve što mogu i ne investiraju toliko u svoje platforme, koje se oslanjaju na radnike, a istovremeno moraju da šalju ljude na borbene linije umesto na naftne platforme - to ukazuje na to da bi Rusija mogla da izneveri očekivanja (sledeće godine). Dakle ako Rusija izneveri očekivanja, Kina nastavi rast, Indija nastavi rast, SAD i Evropa izađu iz ovog perioda ekonomskog usporavanja, potencijalno sa nižim kamatnim stopama Fed-a i ECB, i ako možda dodamo i stimulativne mere u narednoj izbornoj godini ovde u SAD, mislim da imamo plodno tlo za značajan rast cena", zaključio je Young.
(Dopunjeno intervjuom sa Joshom Youngom).