Cena nafte je ostvarila najveći trodnevni dobitak dok su trgovci procenjivali veliko smanjenje američkih zaliha i stalne tenzije zbog ćorsokaka u pogledu gornje granice američkog duga.
West Texas Intermediate (WTI) trgovao se iznad 74 dolara po barelu nakon što je u prethodna tri dana ojačao za skoro četiri odsto. Zalihe sirove nafte u Sjedinjenim Državama prošle nedelje su pale za više od 12 miliona barela, što je najveći pad u poslednjih šest meseci. Cena nafte počela je da raste nakon oštrog upozorenja ministra energetike Saudijske Arabije princa Abdulaziza bin Salmana da špekulanti treba da paze.
Na finansijskim i robnim tržištima postoji stalna zabrinutost zbog borbe oko podizanja limita američkog duga i potencijalnih posledica po svetsku ekonomiju i potražnju za energijom. Fitch Ratings je upozorio da bi mogao smanjiti kreditni rejting SAD kako bi odražavao pogoršanje pristrasnosti koje sprečava dogovor.
Opširnije
Nafta neće preći 100 dolara po barelu
Ulazimo u period veće tražnje za naftom, kaže Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije.
24.05.2023
Treći dan zaredom cena nafte u porastu
Cena nafte je porasla treći dan zaredom nakon što je Saudijska Arabija izdala upozorenje prodavačima na kratko.
24.05.2023
OPEC+ je zarobljen u oluji inflacije
Nafta od 75 dolara po barelu iz 2023. godine ima istu kupovnu moć kao i nafta od 55 dolara po barelu pre jedne decenije.
24.05.2023
Najbolja nedelja za naftu od sredine aprila
Cena nafte na svetskom tržištu je na putu da ostvari prvi nedeljni rast posle više od mesec dana.
19.05.2023
Rusija ne sprovodi najavljeno smanjenje proizvodnje nafte, važniji su prihodi
Rusija nije sprovela najavu smanjenja proizvodnje nafte pošto je izvoz dostigao najviši nivo od početka rata u Ukrajini.
16.05.2023
Emisije iz gasa i nafte do kraja 2030. moraju da opadnu za pola, kaže IEA
Emisije iz sektora nafte i gasa čine skoro 15 odsto gasova staklene bašte iz celokupne energetske industrije.
16.05.2023
Nafta je i dalje u padu za više od sedam odsto tokom ove godine jer su slab kineski rast i stroža američka monetarna politika smanjili potražnju za ovom robom. Zvaničnici Federalnih rezervi naginju ka pauziranju povećanja kamatnih stopa u junu, iako su takođe nagovestili da još nisu spremni da okončaju borbu protiv inflacije.
"Izgledi za tržište nafte zasad su loši: makroekonomski pokretači kao što su američki pregovori o sporazumu o dugu i stroža američka monetarna politika utiču na cene", rekao je Sean Lim, analitičar za naftu i gas u RHB Investment Bank Bhd u Kuala Lumpuru. Ipak, kako se oporavak Kine ubrzava, trebalo bi da cene porastu u drugoj polovini, rekao je on.
Trgovci takođe očekuju sastanak Organizacije zemalja izvoznica nafte i saveznika početkom sledećeg meseca. Uprkos pretnji iz Rijada ove nedelje, mnogi trgovci i analitičari i dalje očekuju da Saudijska Arabija i njeni partneri zadrže nivo proizvodnje na nepromenjenom nivou.
Cene:
- WTI za isporuku u julu pao je za 0,4 odsto na 74,06 dolara po barelu u 13.19 u Singapuru.
- Brent za julsko poravnanje bio je niži za 0,2 odsto na 78,20 dolara po barelu.