Da biste razumeli problem sa kojim se suočava OPEC+, počnite posetom prodavnici IKEA.
Da je švedski gigant nameštaja prihvatio naftu kao sredstvo plaćanja, naftni kartel bi pre deceniju mogao da opremi dobar deo konferencijske sale u kojoj će se ministri okupiti četvrtog juna u Beču - što je njihov prvi sastanak uživo od početka pandemije - sa jednim barelom. Danas ne bi mogao da kupi ni skromnu policu za knjige.
Ne radi se samo o tome da su cene nafte pale za 25 odsto od kraja prošle godine na 75 dolara po barelu, već je nafta još jeftinija u odnosu na cenu industrijskih proizvoda.
Opširnije
Cena nafte raste dok ulagači procenjuju potražnju
Pad je došao uprkos iznenađujućem smanjenju proizvodnje od strane OPEC+.
08.05.2023
Nafta ide ka trećem uzastopnom nedeljnom padu
Cena nafte se kreće prema trećem uzastopnom nedeljnom padu, najdužem gubitničkom nizu ove godine.
05.05.2023
Nafta pada četvrti dan zbog zabrinutosti oko američkog duga
Cena nafte na svetskom tržištu pada četvrti dan zaredom usled zabrinutosti za američku ekonomiju i oporavak Kine, koji ide sporije nego što se očekivalo.
15.05.2023
Cena nafte u padu nakon trodnevnog rasta
Cena nafte na svetskom tržištu je u padu zajedno s rizičnom imovinom, a uoči kritičnog izveštaja o inflaciji u SAD.
10.05.2023
Nafta u "Billy" policama po barelu daje grubu meru kupovne moći barela. Na svom vrhuncu, 2012. godine, za jedan barel nafte mogle su da se kupe dve police za knjige. Danas ne može da kupi ni jednu celu. Na kasi robne kuće IKEA, nafta se vratila na nivo iz 2005. Da bi povratio kupovnu moć koju je uživao pre jedne decenije, kartel bi morao da podigne godišnju prosečnu cenu nafte na oko 155 dolara po barelu. U IKEA terminima, to je oko dve "Billy" police po barelu. Još 2013. godine, kada je nafta u proseku koštala oko 108 dolara po barelu, "Billy" je koštala 395 švedskih kruna, prema katalogu kompanije. Danas košta skoro duplo, odnosno 799 kruna.
Za zemlje OPEC+, koje uvoze većinu svojih proizvoda, inflacija je postala glavni problem. Kada se koriguje inflacijom, nafta od 75 dolara po barelu iz 2023. godine ima istu kupovnu moć kao i nafta od 55 dolara po barelu pre jedne decenije. Tada su nominalne cene nafte bile iznad 100 dolara po barelu.
Da budemo sigurni, OPEC+ nije jedini razlog zbog kojeg je inflacija povišena. Možda to nije ni najveći razlog. Možda su se zapadne centralne banke izgubile vreme pre nego što su podigle kamatne stope; ili uticaj kovida 19 koji se prepliće sa globalnim lancima snabdevanja, ili ruska invazija na Ukrajinu, zajedno sa američko-evropskim sankcijama, što je sve doprinelo još većem povećanju cena.
Ipak, OPEC+ kao da se nalazi na traci za trčanje. Između 2000. i 2020. godine OPEC+ je osvojio kupovnu moć. Sledeća decenija može biti suprotna. Kao što su američke Federalne rezerve utvrdile, inflacija je složen i odlučan neprijatelj.