Pregovarači Grupe sedam (G7) složili su se da su razgovori o potencijalnom ograničenju cene ruske nafte napredovali, te da će to pitanje staviti na dnevni red samita koji počinje u nedelju u Nemačkoj, tvrde ljudi koji su upoznati sa temom.
Pregovarači, poznati kao "šerpasi", održali su, kako je jedan zvaničnik opisao, intenzivne razgovore o tom pitanju u Bavarskim Alpima uoči samita.
Iako postoje mnogi detalji koji još treba da se izglade, oni su se složili da lideri treba da održe formalnu diskusiju o ograničenju cena, rekla je osoba koja je tražila da ostane anonimna.
Takav mehanizam bi postavio gornju granicu za uvoz nafte iz Rusije, koju bi jednostrano nametnula svaka zemlja i tako sprečila Rusiju da prodaje po višoj ceni. To je i način da evropske države potencijalno smire inflaciju izazvanu cenama energije dok se bore sa ekonomskim posledicama ruske invazije na Ukrajinu.
Italija je među onima koji najviše navijaju za takav potez, SAD ga takođe podržavaju, ali neke evropske države su i dalje oprezne s obzirom na to da bi to moglo zahtevati bolno otvaranje već dogovorenih dokumenata Evropske unije o sankcijama Rusiji. To bi zahtevalo saglasnost svih 27 zemalja članica EU i bilo bi veoma teško izvodljivo.
Takođe, ostaje otvoreno pitanje kako bi se ključni kupci ruske sirove nafte, poput Kine i Indije, mogli nagovoriti da se pridržavaju ograničenja cena.
Jedna ideja koju su iznele SAD bila bi da im se omogući pristup osiguranju za transport nafte sve dok se slažu da ne plaćaju više od gornje cene za naftu na brodu. EU je ranije zabranila osiguranje za transport sirove nafte i naftnih derivata iz Rusije.
Zvaničnik nemačke vlade rekao je da pitanja koja još treba rešiti nisu trivijalna, ali da je grupa barem na putu da postigne sporazum. SAD su bile uverene da će se rešenje naći, rekao je Bidenov zvaničnik.
Upitan o tom predlogu u avionu "air force one" dok je predsednik Joe Biden leteo u Evropu, portparol Saveta za nacionalnu bezbednost John Kirby rekao je da lideri traže načine da minimiziraju posledice rasta cena nafte.
Ipak, pošto ključni detalji nisu rešeni, drugi zvaničnik G7 rekao je da i dalje nije jasno da li će lideri biti u poziciji da podrže koncept.
Države G7 žele da pronađu način da ograniče prihode Kremlja od energije i da istovremeno ublaže posledice odluke da brzo smanje zavisnost od nafte i gasa iz Rusije.
- Uz pomoć Jenny Leonard