Cene prirodnog gasa u Evropi idu ka najvećem rastu na nedeljnom nivou, od kada je Rusija započela rat protiv Ukrajine, jer smanjenje snabdevanja iz Moskve produbljuje energetsku krizu u regionu. Referentni fjučersi su porasli za čak 8,4 odsto, čime je ovonedeljni porast iznosio oko 60 odsto.
Eni SpA će u petak dobiti samo polovinu svojih zahtevanih količina gasa od ruskog Gazproma PJSC, u poređenju sa oko dve trećine prethodnog dana. Smanjenje je pogodilo druge, uključujući Engie SA i Uniper SE, i moglo bi da predstavlja udarac za industriju u trenutku kada se region već bori sa rastućom inflacijom.
Protok kroz gasovod Severni tok - najveća veza između Rusije i Evropske unije - smanjen je za oko 60 odsto. To je podiglo tenzije sa italijanskim premijerom Mariom Dragijem, koji je rekao da su izjave Moskve da su smanjenja posledica tehničkih razloga laž, dok je Nemačka taj potez nazvala politički motivisanim i da ima cilj da uznemiri tržišta. Kremlj je u četvrtak saopštio da rezovi nisu namerni.
Evropa se plaši isključenja otkako su, sa još nekim zemljama, uveli oštre sankcije Rusiji zbog rata u Ukrajini. Region je povećao uvoz tečnog prirodnog gasa (LNG) kako bi pokrio nedostatak i takođe napunio skladišta na vreme za sledeću zimu kada se poveća potražnja za grejanjem. Međutim, to je takođe otežano jer će američka fabrika LNG biti zatvorena duže nego što se prvobitno očekivalo nakon požara prošle nedelje.
"Skladište se punilo dobrim tempom", rekao je Warren Patterson, šef strategije za sirovine u ING. "Međutim, ove nedelje se situacija naglo promenila", rekao je on, dodajući da je smanjenje u protoku Severnog toka značajno za Evropu.
Evropski fjučers uporednih procena, holandski predmesečni gasni fjučers, bili su niži za 0,5 odsto na 123,74 evra po megavat-satu od 9.22 ujutro u Amsterdamu. Ekvivalent u Velikoj Britaniji je malo promenjen.
Problemi u snabdevanju
Tokovi gasa preko Severnog toka poslednjih dana su počeli znatno da opadaju, pošto je Gazprom upozorio da će isporuke biti smanjene za čak 40 odsto zbog kašnjenja turbine koja je bila na održavanju u Kanadi. Sankcije Rusiji otežale su vraćanje turbine. Međutim, od tada je Gazprom prijavio prekid rada još jedne kompresijske turbine, zbog čega će snabdevanje gasom opasti još više, navode u poslednjoj analizi iz ING.
"Ovo smanjenje je značajno za Evropu. Gasovod Severni tok je najveći izvor ruskog gasa za Evropu, sa godišnjim količinama od oko 58 milijardi kubnih metara, i oko 40 odsto ukupnog ruskog gasa koji stiže u EU", navodi Patterson u analizi.
Dodatna zabrinutost u vezi sa snabdevanjem je to što je gasovod Severni tok već trebalo da bude podvrgnut uobičajenom letnjem održavanju između 11. i 21. jula, zbog čega će tokovi biti potpuno zaustavljeni.
Kako se navodi u analizi ING, poremećaji koje sada vidimo sugerišu potencijal da se na duže znatno smanji protok kroz gasovod.
Gazprom bi mogao da poveća protok preko Ukrajine kako bi pokušao da nadoknadi nedostatak Severnog toka. Međutim, do sada nema naznaka da su voljni da to urade. Pored toga, tokovi preko gasovoda Yamal-Evropa teku na istok već nekoliko meseci, a ne u uobičajenom pravcu zapada.
Međutim, produženi prekid će izazvati zabrinutost u vezi sa sposobnošću EU da izgradi dovoljno skladišta za narednu grejnu sezonu, i potencijalno će videti da EU ne ispuni svoj cilj da skladišni prostor bude 80 odsto popunjen do 1. novembra.
Zasad skladišta gasa su dobro popunjena u Evropi, nivo zaliha je na 52 odsto, ali se već vide neki "zabrinjavajući znaci za skladištenje".
"Ako se pokaže da je prekid Severnog toka produžen, očekujte dalje povećanje cena", navodi se u analizi iz finansijske institucije.
Uz asistenciju Vanessa Dezem