Cene prirodnog gasa u Evropi su porasle pošto ponovo raste zabrinutosti u vezi sa snabdevanjem nakon što je Moskva pojačala napade na Ukrajinu.
Benchmark fjučersi su porasli za čak 6,4 odsto, preokrenuvši raniji pad cena. Rusija je u utorak izvela nove udare, nakon što je ranije ove nedelje pogodila civilne ciljeve širom Ukrajine. Kijev je rekao da će zaustaviti izvoz električne energije u neke susedne zemlje zbog napada, čineći tržišta nervoznim zbog rizika za infrastrukturu koja tranzitira ruski gas u Evropu.
Očekuje se da će ti tokovi gasa u utorak biti stabilni, ali na smanjenom nivou kao u poslednjih nekoliko meseci. Isporuke preko Ukrajine su poslednje preostale ruske isporuke zapadnoj Evropi nakon što su glavni gasovodi, uključujući vezu Severni tok, zatvoreni nakon što je počeo rat. Sve manje isporuke gurnule su ekonomije u Evropi na ivicu recesije i njihove vlade da pokušaju da zaštite potrošače.
Međutim, tržište je našlo izvesno olakšanje zbog skladišta koji su puniji nego obično na 91 odsto, što obezbeđuje tampon za hladnije mesece i podiže nadu da će region preživeti zimu čak i ako Rusija dodatno smanji snabdevanje. Toplije vreme je takođe pomoglo da se smanji potražnja.
"Dok se čeka zimska sezona, nekoliko 'bikovskih' rizika ostaje živo", rekao je u belešci Andy Sommer, vođa tima za fundamentalnu analizu i modeliranje u Axpo Solutions AG. "Moguća hladnoća mogla bi u potpunosti da preokrene pad potražnje za električnom energijom u domaćinstvima i brzo iscrpi rezerve gasa, posebno u zemljama koje zavise od gasa poput Velike Britanije i Italije."
Holandski gasni fjučersi u prvom mesecu, kao merilo za Evropu, porasli su 4,7 odsto na 161,41 evra po megavat-satu u 9.45 ujutru u Amsterdamu, nakon što su pali za 12 odsto u prethodne dve sesije. Ekvivalentni ugovor u Velikoj Britaniji porastao je u utorak za 5,9 odsto.
Evropska energetska tržišta ostaju zategnuta zbog niskih nivoa hidrorezervoara u Norveškoj i manje proizvodnje francuske nuklearne flote. Pošto se ne nazire povećanje tokova ruskog gasa, kontinent će morati još više da se oslanja na snabdevanje tečnim prirodnim gasom.
To primorava evropske nacije da preduzmu korake da zaštite svoje ekonomije. Nemačka priprema niz mera za ublažavanje tereta za potrošače, koje bi mogle da obuhvate subvencije za potrošnju gasa za domaćinstva i preduzeća. Lideri Evropske unije će takođe razgovarati o daljim merama kasnije ovog meseca.