Cene prirodnog gasa na holandskoj TTF berzi u ponedeljak su pale ispod 60 evra po megavat-satu, što je najniži nivo od septembra 2021. godine.
U petak je cena gasa završila dan na oko 65 evra po megavat-satu, a ovog ponedeljka iznosi oko 58 evra po megavat-satu.
Na pad cene gasa uticali su bolji izgledi za snabdevanje Evrope tečnim prirodnim gasom (LNG), nakon što je iz Kine saopšteno da su zalihe pune. To znači da će snabnevanje Evrope tečnim prirodnim gasom u narednom periodu biti neometano uprkos otvaranju Kine.
Opširnije
Katar kaže da će tržište prirodnog gasa ostati nestabilno godinama
Uprkos trenutnoj povoljnoj situaciji, Katar upozorava na dugoročnu volatilnost na tržištu gasa.
14.01.2023
Balkan traži energetski izlaz u Turskoj
U jeku božićnih i novogodišnjih praznika, Bugarska i Turska su potpisale dogovor koji Bugarskoj daje dostup turskim lučkim terminalima za prijem tečnog gasa.
08.01.2023
Gazpromov izvoz gasa na najnižem nivou u ovom veku
Izvoz PJSC-a Gazprom na njegova ključna strana tržišta gotovo se prepolovio 2022.
28.12.2022
Drastičan pad fjučersa energenata, izgleda da nema zime za Evropu
Promene na tržištu uticale su da fjučersi gasa, nafte i struje za prvu polovinu 2023. godine budu niži u odnosu na pre samo mesec dana, a to se naročito odnosi na gas.
04.01.2023
Fjučersi gasa su ove godine pali za čak 22 odsto. Cene gasa su u prethodnom periodu pale zbog neobično tople zime koja je smanjila potrošnju za grejanjem, povećane proizvodnje struje iz vetra, kao i punih evropskih gasnih skladišta. Gasna skladišta u Evropi su popunjena oko 82 odsto, što je iznad proseka za ovo doba godine.
Pored toga, Evropa je povećala uvoz LNG-a, većinom iz Amerike, koji je bio glavna zamena za ruski gas koji nedostaje. U prethodnom periodu u Evropi je postojala bojazan da bi otvaranje Kine povuklo velike količine LNG-a ka toj zemlji, što bi mogao da bude evropski problem.
Međutim, kineski uvoznici pokušavaju da preusmere isporuke u Evropu u februaru i martu zbog slabih cena kod kuće i visokih zaliha. To mnogima na tržištu ublažava zabrinutost da će ponovno otvaranje ekonomije ove zemlje povećati potražnju i povući teret sa zapada.
Tržište gasa se smiruje ove godine, nakon turbulentne 2022, kada su cene skočile do rekorda, pogurale inflaciju i pogodile ekonomije širom sveta. U Evropi se oseća blagi optimizam da je najgore prošlo, jer inflacija jenjava, a strahovi od recesije se povlače.
Međutim, pojedini energetski stručnjaci upozoravaju da je energetska kriza daleko od kraja, da je Evropa imala sreće sa vremenom, da je snabdevanje i dalje izloženo geopolitičkim izazovima, kao i da su cene gasa i dalje visoke.
- U pisanju teksta pomogla Anna Shiryaevskaya