Cena nafte na svetskom tržištu se stabilizovala nakon pet dana rasta, a pred ključnim podacima o inflaciji u SAD, jer su kineske kupovine sirove nafte porasle uoči praznika lunarne Nove godine.
West Texas Intermediate (WTI) trgovao se blizu 77 dolara po barelu nakon što je zatvorio za 3,1 odsto više u prethodnoj sesiji. Investitori pomno prate indeks potrošačkih cena koji će biti objavljen kasnije u četvrtak, koji će dati naznake o daljem putu monetarnog zaoštravanja u najvećoj svetskoj ekonomiji.
Kupovina sirove nafte u Kini nakon što je Peking izdao veliku količinu uvoznih kvota dodala je optimistične izglede za potražnju. Potrošnja u najvećem uvozniku trebalo bi da se oporavi nakon ukidanja politike "Covid-Zero".
"Postoji sve veći optimizam oko kineske potražnje", rekao je James Whistler, direktor kompanije Vanir Global Markets Pte u Singapuru. "Kineski kupci aktivno podižu fizička tržišta."
Nedavna dobit od nafte ubrzala se nakon grubog početka godine zbog straha od globalnog ekonomskog usporavanja. Investitori su očekivali najveći skok u zalihama sirove nafte u SAD od februara 2021. godine, što se uglavnom očekivalo nakon što je hladnoća zaustavila veći deo prerađivačkih kapaciteta na američkoj obali Meksičkog zaliva.
Cene:
-
WTI za isporuku u februaru bila je stabilna na 77,47 dolara po barelu u 11.38 ujutro u Singapuru.
-
Brent za nagodbu u martu malo se promenio na 82,70 dolara po barelu.
Brent bi mogao da dostigne 110 dolara po barelu do trećeg kvartala ako se Kina i druge azijske ekonomije potpuno ponovo otvore nakon ograničenja zbog kovida, rekao je Jeff Currie, šef istraživanja roba u Goldman Sachs Group Inc. Glavni menadžer hedž-fondova Pierre Andurand rekao je prošle nedelje da bi nafta ove godine mogla da premaši 140 dolara.