Grupa Sedam će sledeće srede saopštiti na kom nivou će postaviti gornju granicu cene ruske sirove nafte, kažu izvori upoznati sa ovim pitanjem.
Očekuje se da će Bidenova administracija privatno objaviti predloženu cenu uoči sastanka ambasadora Evropske unije zakazanog za 23. novembar, rekli su sagovornici, govoreći pod uslovom anonimnosti.
Ako ambasadori EU podrže taj predlog, plan je da se te večeri objavi gornja granica, kažu oni, ali tajming je promenljiv.
Ograničenje cene, koje podržavaju G7 i EU, zabranilo bi kompanijama da pružaju transport i usluge, kao što su osiguranje, posredništvo i finansijska pomoć, potrebne za transport ruske nafte bilo gde u svetu, osim ako se nafta ne proda ispod dogovorenog praga.
Ruski plan za naftu trebalo bi da stupi na snagu posle petog decembra, ali su SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo rekli da će njihovim kompanijama dati grejs period da istovare teret do 19. januara da bi se uzele u obzir pošiljke koje su utovarene pre nego što je ograničenje stupilo na snagu. EU tek treba da saopšti da li će uraditi isto.
Zvaničnik američkog Ministarstva finansija, takođe pod uslovom da ostane anoniman, osporio je da će SAD deliti predloženu cenu sa članicama EU.
Saveznici su ranije razgovarali o ograničenju između 40 i 60 dolara po barelu, što je raspon ruskih troškova proizvodnje iz predratnih nivoa, ali dvoje izvora je reklo da bi to moglo biti iznad toga. Cilj ograničenja je da se ruska nafta zadrži na tržištu kako bi se izbegli skokovi cena, dok se istovremeno smanjuju prihodi Moskve.
Većina zemalja G7 i EU prestaće da uvoze rusku naftu ove godine. Odredbe za rafinisane naftne derivate, uključujući ograničenje tih cena, trebalo bi da stupe na snagu početkom sledeće godine.
EU nije odmah odgovorila na zahtev za komentar.