Flota tankera napunjenih ruskim mazutom i naftom usidrena je u blizini Singapura i Malezije. Rusija usmerava sve više tokova ka Aziji uoči sankcija Evropske unije koje će stupiti na snagu početkom decembra ove godine.
Oko 1,1 milion tona mazuta sa visokim sadržajem sumpora (HFSO) bilo je uskladišteno na plovilima do ove nedelje, prema podacima Vortexa. Iako je iznos neznatno smanjen u odnosu na rekord, ipak je dva puta viši nego pre godinu dana. HSFO se koristi u proizvodnji električne energije, ali i kao gorivo za brodove opremljene tehnologijom za smanjenje zagađenja.
Singapur je najveće svetsko čvorište za gorivo za brodove i ključno čvorište za distribuciju nafte u Aziji. Singapurske vode, uključujući malezijsku luku Tanjung Pelepas i moreuz Džohor, mogu se koristiti za transport naftnih derivata ili sirove nafte sa broda na brod.
Ta praksa se često koristi za prikrivanje porekla tereta. Tako se u nekim slučajevima rusko gorivo transportuje sa nekoliko brodova pre nego što se prebaci u neko od plutajućih skladišta u regionu. Vortex kaže da je Sagar Violet prvo utovario mazut iz luke Ust Luga u Rusiji i istovario deo tereta u drugi tanker Parose, u blizini Malezije, koji bi zatim prebacio nešto goriva do Fortune Star, koji je obično usidren u blizini Tanjung Pelepasa.
"Lož-ulje iz Rusije probija se na regionalna tržišta za punjenje brodova, preradu i proizvodnju električne energije. Skoro 65 odsto svih tokova ruske nafte i derivata koji su Singapur označili kao destinaciju završilo je u komercijalnim plutajućim tankerima za skladištenje oko Tanjung Pelepasa u poslednja tri meseca", rekao je Roslan Khasawneh, viši analitičar mazuta u Vortexu.