Cena nafte na svetskom tržištu je porasla sa dvonedeljnog najnižeg nivoa zbog zabrinutosti da bi poslednje sankcije Evropske unije na rusku naftu mogle da pogoršaju zategnutost na tržištu koju SAD pokušavaju da ublaže.
West Texas Intermediate je porastao za čak 1,6 odsto nakon što je pao za sedam odsto u prethodne tri sesije zbog pokušaja SAD da smanji cene. Potezi EU u vezi sa ruskom naftom mogli bi da izazovu šok na globalnom tržištu tankera i već su doveli do toga da neke indijske rafinerije zaustave spot kupovine pre nego što poslednje sankcije stupe na snagu početkom decembra.
Američki zvaničnici planiraju da ispuste 15 miliona barela iz rezervi za vanredne situacije u zemlji, a ove zime bi mogli razmotriti puštanje znatno više količine. To je poslednja tranša nafte iz programa koji je Bela kuća započela u proleće za oslobađanje ukupno 180 miliona barela sirove nafte. Takođe će nastojati da dopuni svoje zalihe za hitne slučajeve kupovinom kada WTI bude po ceni od 67 do 72 dolara po barelu ili ispod.
Nafta se oporavila ovog meseca nakon što je izgubila više od 20 odsto u prošlom kvartalu pošto su se Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici dogovorili o najvećem smanjenju proizvodnje od 2020. OPEC+ je branio svoj potez, rekavši da je opravdan rastućim rizikom od globalne recesije, dok je kineska potražnja za naftom i dalje niska.
Cene:
- WTI za isporuku u novembru porastao je jedan odsto na 83,64 dolara po barelu na njujorškoj berzi u 13.15. Novembarski ugovor ističe u četvrtak. Aktivniji decembarski fjučersi su porasli za 73 centa na 82,80 dolara.
- Brent za decembarsko poravnanje ojačao je 0,4 odsto na 90,40 dolara za barel na berzi ICE Futures Europe nakon što je u utorak oslabio za 1,7 odsto.
Osma runda sankcija EU mogla bi na kraju da utiče na niz tankera. Sankcije, između ostalog, podrazumevaju da ako vlasnik plovila prevozi rusku sirovu naftu iznad dogovorenog praga cene, njegovom brodu bi bilo zabranjeno da dobija usluge EU potrebne za otpremu robe, kao što je osiguranje.
Uz zabrinutost u vezi sa snabdevanjem, obnavljanje pune proizvodnje nafte na polju Kašagan u Kazahstanu je odloženo jer operater nastavlja da radi na rešenju za curenje gasa, rekli su ljudi upoznati sa tim slučajem. Kazahstan je najveći proizvođač u centralnoj Aziji i jedna od glavnih alternativa ruskoj nafti za evropske kupce.