Veće ministara BiH je danas na vanrednoj telefonskoj sednici donelo Odluku o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata i proizvoda od drveta do 31. oktobra.
Zabranom izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata i proizvoda od drveta razvrstanih u 13 tarifnih oznaka, uključujući i drvene brikete, žele se obezbediti neophodne količine za prerađivačku industriju, otkloniti pretnje od ozbiljne ili nepopravljive štete za šume u BiH i sprečiti kritične nestašice ogrevnog drveta za stanovništvo i privredu, te javne ustanove u oblasti obrazovanja, zdravstva i socijalne zaštite, prouzrokovane krizom na svetskom tržištu energenata.
''Odluka je donesena u skladu sa inicijativama Vlade Republike Srpske i Vlade Federacije BiH, nakon što je utvrđeno da ranije donesenom odlukom nisu ispunjeni ciljevi njenog donošenja, koji se prvenstveno ogledaju u enormnom rastu cijena određenih drvnih sortimenata i proizvoda od drveta'', saopšteno je iz Veća ministara BiH nakon današnje sednice.
Po isteku roka primene ove odluke, Veće ministara BiH će produžavati zaštitne mere predviđene ovom odlukom, na predlog i na osnovu izveštaja Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, a sve do ispunjenja ciljeva uvođenja privremene zabrane izvoza.
U saopštenju se navodi da Veće ministara BiH može preispitati primenu ove odluke i pre isteka njenog važenja u slučaju ispunjenja ciljeva njenog donošenja, na osnovu dostavljenog izveštaja Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa.
Odluka stupa na snagu danom donošenja, kada prestaju važiti ranije donesene odluke kojima je izvoz bio zabranjen do 24. septembra.
Podsećamo, proizvođači peleta su tražili ukidanje zabrane, zbog, kako je za Bloomberg Adriju rekao Muhamed Helać, menadžer kompanije "Drvosječa", nedostatka na EU tržištu, zbog čega su domaći proizvođači počeli skladištiti pelet i spremati se izvoz.
"Kako smo uočili u posljednjih mjesec dana, brojni proizvođači peleta, ako ne i svi, pristupili su proizvodnji i direktnom skladištenju peleta kako bi nakon isteka zabrane izvoza ostvarili veći profit na tržištu Europske unije", rekao je Helać.
Dodao je da se trenutno cena tone peleta u BiH kreće od 700 do 750 KM.
Helać je poručio građanima BiH da ako žele pelet, treba što pre da krenu u nabavku, jer kada počne izvoz, cene će se kretati oko 500 evra po toni.
S druge strane, iz Unije poslodvaca RS su tražili produženje zabrane jer ''u slučaju ukidanja zabrane izvoza, pelet i ogrjevno drvo će dostići cijenu koja nije prihvatljiva za domaće stanovništvo''.
- Uz pomoć Teo Zorić