Fjučersi evropskog prirodnog gasa pali su na najniži nivo u skoro dva meseca dok države pojačavaju mere u cilju borbe protiv energetske krize u momentu kada grejna sezona počinje za manje od dve nedelje.
Referentne cene pale su za 8,8 odsto u ponedeljak, nastavljajući pad od prošle nedelje. Nemačka, Velika Britanija, kao i druge države planiraju da potroše milijarde evra da bi smanjile svoje oslanjanje na ruski uvoz, spasle lokalne energetske kompanije i ograničile cene, čime bi olakšale pritisak na domaćinstva i preduzeća.
“Situacija na evropskom energetskom tržištu se u poslednje tri nedelje poboljšala zbog donetih mera“, izjavili su analitičari kompanije za analizu tržišta gasa Timera Energy u ponedeljak.
Razgovori o predlozima Evropske unije za smanjenje posledica krize se nastavljaju. Predlozi uključuju prikupljanje 140 milijardi evra (140 milijardi dolara) od većih poreza za energetske kompanije, kao i obavezno ograničenje korišćenja struje i povećanje likvidnosti.
Visoke isporuke tečnog prirodnog gasa doprinose “bearish“ sentimentu, uz novi terminal LNG u luci Eemshaven, koji pomaže Evropi prilikom uvoza.
Nemačka odluka doneta u petak odnosi se na preuzimanje kontrole nad podružnicom ruske naftne kompanije Rosneft PJSC i ona predstavlja prvi korak koji bi mogao da omogući Berlinu da preuzme veliki deo energetskog sektora najveće evropske ekonomije. Vlada takođe pregovara o nacionalizaciji nemačkih najvećih uvoznika, Uniper SE i VNG AG, navode upoznati izvori.
Britanska vlada pravi plan pomoću kog bi se cene energije za mnoga preduzeća prepolovile, što predstavlja deo paketa pomoći od 40 milijardi funti (40 milijardi dolara) britanske premijerke Liz Truss. Francuska planira da ograniči rast cena energije za domaćinstva, počevši od sledeće godine, što je korak koji će koštati vladu 16 milijardi evra u neto iznosu u 2023. godini, navodi francuski ministar finansija Bruno Le Maire.
Kako se grejna sezona približava, videće se da li će mere imati odgovarajući efekat, a trgovci će nastaviti da prate nivoe zaliha. Skladišta u Evropi su popunjena oko 86 odsto, što je malo iznad petogodišnjeg proseka, sa 90 odsto popunjenih skladišta u Nemačkoj, prema podacima udruženja Gas Infrastructure Europe (GIE).
Uprkos nedavnom slabljenju cena gasa, one su i dalje više od sedam puta iznad proseka za ovo doba godine, zbog čega se inflacija ubrzava, a ekonomije približavaju recesiji. Očekuje se postepeni pad potražnje od prvog oktobra i početka grejne sezone.
“Evropsko tržište gasa ostaje na ivici noža sa približavanjem zime", izjavili su analitičari kompanije Timera Energy.
Vremenske prognoze predviđaju veliki pad temperatura do kraja meseca. Na holandskoj platformi za trgovinu gasom TTF, koja je referenca za evropsko tržište, do 9.30 časova ujutru, gas se ugovarao po ceni od 174 evra/MWh, što je najmanje od 25. jula na osnovu intradnevnih podataka. Tržište Velike Britanije je zatvoreno za praznike.
Cene energije takođe padaju. Nemački fjučersi za sledeću godinu su pali za osam odsto na 470 evra/MWh.