Iako se rat na bojnom polju u Ukrajini poslednjih nedelja okreće u korist Rusije, njena ratom razorena ekonomija se našla pod velikim pritiskom pred kraj godine. Posle skoro tri godine rata, ekonomski problemi zemalja ogledaju se u kolapsu vrednosti nacionalne valute. Ruska rublja je nedeljama u stalnom padu u odnosu na dolar, preneo je Bloomberg.
Na najniži nivo u poslednjih 13 meseci pala je u drugoj polovini novembra i nakon ukrajinskog raketnog udara. Ruska centralna banka je tada postavila kurs rublje na više od 100 za američki dolar, prvi put u više od godinu dana. Banka Rusije koristi međubankarske transakcije za izračunavanje stope od juna, kada su SAD sankcionisale Moskovsku berzu, koja je odmah zaustavila trgovinu dolarima i evrom. Ipak, nacionalna valuta
Dodatno slabljenje podgrejano je odlukom ruskog lidera Vladimira Putina da odobri ažuriranu nuklearnu doktrinu, koja bi Rusiji omogućila upotrebu nuklearnog oružja.
Opširnije
Putin će staviti nuklearno oružje za pregovarački sto o Ukrajini
Ukrajina je dobila dozvolu da koristi američke rakete dugog dometa na ruskoj teritoriji, a Rusija je promenila svoju nuklearnu doktrinu.
21.11.2024
Ukratko iz sveta: Putin spreman da razgovara sa Trumpom
Nakon što je Fed snizio kamatne stope, predsednik Powell je poručio da neće podneti ostavku ukoliko to zatraži reizabrani predsednik Trump.
08.11.2024
Putin: Samit BRIKS-a pokazuje stvaranje multipolarnog sveta
Na Samit u Kazanju stigli su lideri 36 zemalja, a za sredu je planirano i usvajanje završnog dokumenta, Kazanjske deklaracije.
23.10.2024
Telefonski razgovor sa Putinom obezbedio Srbiji dodatni gas za ovu zimu
Novi gasni aranžman bio je tema nedavnog telefonskog razgovora Vučića i Putina, i mada tom prilikom predsednik nije ispregovarao nabavku gasa na duži rok, uspeo je da dogovori dodatne količine gasa za ovu zimu.
24.10.2024
Prateći dešavanja od 19. novembra, kada je Ukrajina prvi put upotrebila rakete zapadne proizvodnje za gađanje ruskih meta, Bloomberg dalje izveštava o kretanju ruske valute. Tako je prvobitni pad rublje izvršio snažniji pritisak na Banku Rusije da poveća svoju ključnu stopu na potencijalno najviši nivo od početka rata.
Rublja je od 21. novembra oslabila više od devet odsto prema dolaru i šest odsto prema juanu, kada su SAD sankcionisale oko 50 ruskih banaka, uključujući Gaspprom banku, prema podacima centralne banke. Taj splet događaja preti da pogorša inflaciju, koju Banka Rusije uporno pokušava da smanji podizanjem kamatnih stopa na rekordno visok nivo.
Centralna banka je saopštila da je spremna da dodatno podigne cenu zaduživanja - trenutno na 21 odsto - na bilo koji nivo koji je potreban za vraćanje inflacije na ciljani nivo od četiri odsto sledeće godine. To može značiti da će sledeći korak biti povećanje na 25 odsto, prema procenama Bloomberg Economicsa.
"Centralna banka se suočava sa dilemom da li da dodatno poveća kamatne stope, iako to eliminiše rizik od recesije, ili da jednostavno prihvati veći inflatorni pritisak", kaže Alex Isakov, ekonomista.
Dok svet tek očekuje prave, dublje posledice Trumpove politike i najavljenih carina, prvi efekti su već tu. Nove američke sankcije ruskim bankama, uključujući Gazprombank, dovele su do daljeg pada kursa rublje, što dodatno preti da oteža ulaz stranog novca u zemlju.
Prošle srede, 27. novembra, ruska valuta je prešla prag od 108 za dolar, nakon što je prešla prag od 105 dan ranije, što je, ponavljamo, njen najslabiji nivo od marta 2022. godine. Poslednje informacije su da je došlo do blagog oporavka.
Naime, centralna banka je zaustavila sve kupovine deviza do kraja godine, čime je udahnula malo život rublji, ali je valuta i dalje ugrožena. Pritom, resursi za sprečavanje daljeg kolapsa se smanjuju, piše Yahoo, pozivajući se na Fortune. U petak je centralna banka postavila zvanični kurs na oko 108 za američki dolar, ali to i dalje znači da jedna rublja vredi manje od penija.
Iako su zapadne zemlje u velikoj meri prekinule trgovinu sa Rusijom, proizvodi iz Kine su zamenili mnoge uvoze, ali je rublja pala i u odnosu na juan. Tokom leta, ruska preduzeća i banke su već patile od nedostatka juana, strane valute kojom se najviše trguje u Rusiji, a koja je izvesnom smislu slamka spasa za njenu ekonomiju.
Neposredno pre poslednjeg kraha, likvidna sredstva u Ruskom fondu za direktne investicije (RDIF) iznosila su 55 milijardi dolara, piše Bloomberg. To je ogroman pad sa 140 milijardi dolara iz perioda pre rata.