Evro i dolar imali su gotovo jednake vrednosti u utorak, nešto posle 9.30, pokazali su podaci Bloomberga.
Niz povećavanja kamatnih stopa od strane Federalnih rezervi podstakao je dolar, dok je rat u Ukrajini pogoršao izglede za rast u evrozoni i povećao cenu uvoza energije. Evrozona je u prvom kvartalu zabeležila rast od svega 0,2 odsto, budući da su Italija, Francuska i Španija znatno ekonomski oslabile.
EURUSD:CUR
EUR-USD X-RATE
1,0013 USD
-0,00270 -0,27%
cena na otvaranju
1,004
prethodna cena na zatvaranju
1,004
ovogodišnja zarada
-12,0141%
dnevni raspon
1,00 - 1,01
raspon u 52 nedelje
1,00 - 1,19
Paritet valuta nije nešto što bi bilo neočekivano za investitore. Naime, 60 odsto ispitanika u najnovijem MLIV Pulse istraživanju upravo je predviđalo da će evro biti u rangu sa dolarom. Oko 48 odsto anketiranih poručilo je da očekuje čak nivo od 0,95 dolara za jedan evro, što bi bio znatno lošiji izgled od onog koje su dale investicione banke sa Wall Streeta.
Podsetimo, poslednji put kada je evro bio u rangu dolara desio se 2002. godine.
Uvreženo mišljenje stručnjaka jeste da su dobre strategije za moguću recesiju ove godine one koje se baziraju na kratkoj poziciji kada je u pitanju evro ili popularno "šortovanje" (pozajmljivanje imovine na određeni period i prodaja u nadi da će joj vrednost pasti), kao i ulaganju u energente, kroz akcije ili sirovine. Nasuprot tome, duge pozicije preporučuju se za zlato i dolar.
"Obično se smatralo da je slabiji evro dobar za izvoz, ali u ovom trenutku to baš nije tako - naprotiv. Pridodaje inflatornom pritisku u smislu uvezene inflacije, a to je nešto što Evropska centralna banka zaista ne želi", rekla je za Bloomberg Jennifer McKeown, šef za globalne ekonomske usluge u Capital Economicsu.