Američke banke kao što su Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase i Wells Fargo pregovaraju o zajedničkom izdavanju tzv. stabilnih kriptovaluta. Time bi se zaštitile od konkurencije kojoj pogoduje povoljnije regulatorno okruženje u SAD, izvestio je Wall Street Journal.
U američkom Kongresu trenutno se raspravlja o zakonima (Genius Act i Stable Act) koji bi omogućili širu primenu kriptovaluta i proizvoda povezanih s njima.
"Za banke ima smisla da se uključe u proizvode koji mogu konkurisati njihovim platnim uslugama i depozitima. Takođe, ima smisla da međusobno sarađuju kako bi se zaštitile od reputacionog rizika, ako bi njihovi tokeni bili zloupotrebljeni za finansiranje kriminala ili terorizma", piše Bloombergov kolumnista Paul J. Davies.
Opširnije

Trump Media ulazi u kripto – planira da kupi bitcoin za 2,5 milijardi dolara
Trump Media najavila je da planira da prikupi 2,5 milijardi dolara kroz prodaju akcija i konvertibilnih obveznica, kako bi taj kapital iskoristila za kupovinu bitcoina i razvoj kripto-infrastrukture.
27.05.2025

Američke banke ulaze u trku za stabilnim kriptovalutama
Predsednik Donald Trump, zajedno sa članovima porodice i bliskim saradnicima, pokazuje mnogo veću otvorenost prema kriptovalutama.
27.05.2025

Zaposlenog ne možete isplatiti u kriptu, ali frilensera možete
Iako je Srbija među pionirima u ovom delu Evrope kada je reč o regulisanju kripto-sektora, virtuelne valute se i dalje ne koriste kao sredstvo za isplatu plata u zemlji.
28.05.2025

Pakistan legalizuje kriptovalute i otvara vrata investitorima
Inicijativa pod vođstvom Pakistanskog veća za kriptovalute takođe će pomoći u korišćenju viška energije i stvaranju visokotehnoloških radnih mesta.
26.05.2025
Tether drži 60 odsto globalnog tržišta stabilnih tokena
Stabilne kriptovalute bi u budućnosti mogle postati koristan alat za međunarodna plaćanja i način skladištenja novca van banaka. Danas se prvenstveno koriste kao posrednik pri prenosu novca u druge vrste kriptovaluta i iz njih. Stabilne kriptovalute bi trebalo da održavaju svoju vrednost u dolarima i budu osigurane sredstvima sličnim novcu, poput trezorskih zapisa, državnih obveznica, udela u novčanim fondovima ili bankovnih depozita, pojašnjava Davies.
"Smatram da je Evropska centralna banka, nažalost, više zainteresovana za digitalni evro kao sredstvo kontrole građana i nadzora nad njihovom potrošnjom", izjavio je Paolo Ardoino.
Oko 60 odsto globalnog tržišta stabilnih kriptovaluta drži firma Tether, izdavalac USDT-a koji je vezan za američki dolar. Tether ima sedište u Salvadoru i više puta se sukobio s američkim regulatorima. Ako Kongres usvoji najavljeno zakonodavstvo, poslovanje u SAD će mu biti pravno jasnije definisano.
Kako piše Bloomberg, izdavaoci stabilnih tokena postali su veoma profitabilni - kamate na rezerve koje osiguravaju njihove novčiće ne isplaćuju korisnicima, nego ih zadržavaju za sebe. Te rezerve se, uglavnom, sastoje od američkih državnih obveznica.
Banke žele svoj deo profita
Zakonodavni predlog koji prolazi kroz Kongres predlaže zabranu isplate kamata na stabilne novčiće, kako bi se zaštitili profiti postojećih učesnika. Tu zabranu podupiru i banke, kako bi se sprečilo da stabilni novčići konkurišu novčanim fondovima, dodaje Bloomberg. Izdavanjem sopstvenih stabilnih kriptovaluta, banke bi osigurale svoj udeo u zaradi koju trenutno ostvaruju njihovi izdavaoci. Stabilni tokeni omogućuju prenos dolara (ili drugih valuta) putem blokčejna, zaobilazeći tradicionalne finansijske institucije. Uglavnom se koriste za prenos sredstava u kriptovalute, ali predstavljaju i pogodnu alternativu gotovini za kriminalce i vlade pod sankcijama.
MiCA oterala Tether iz Evrope
Evropski zakon MiCA (engl. Markets in Crypto-Assets) s evropskog tržišta oterao je najpopularniji stabilni novčić USDT. Paolo Ardoino, izvršni direktor Tethera, izjavio je da firma neće tražiti licencu prema regulativi MiCA, koja bi omogućila trgovanje USDT-jem i u EU.
"MiCA licenca je vrlo rizična kada je reč o stabilnim kriptovalutama, a smatram da predstavlja još veći rizik za male i srednje banke u Evropi", izjavio je Ardoino za Cointelegraph na konferenciji u Dubaiju. Dodao je kako bi, zbog zahteva MiCA, banke u regiji mogle propasti u sledećih nekoliko godina.
"Odlučio sam da ne tražim MiCA licencu, jer moram da štitim više od 400 miliona korisnika koje imamo širom sveta. Nemaju svi privilegije kao Evropljani. Volim Evropu, ali smatram da je Evropska centralna banka, nažalost, više zainteresovana za kontrolu nad ljudima nego za njihovu finansijsku slobodu", poručio je Ardoino.
Kripto-berze u Evropi su morale da povuku stabilne tokene koji nisu usklađeni s MiCA. Licencu po toj regulativi zasad imaju stabilni novčići USDC i EURC, koje izdaje američka firma Circle. Prema podacima Bloomberga, Circle trenutno drži oko 25 odsto globalnog tržišta stabilnih kriptovaluta.