Domaće tržište digitalne imovine dobilo je novi token. Ovoga puta izdala ga je kompanija iz oblasti obnovljivih izvora energije (OIE) - beogradski AVR Solar Park, koji je tek četvrta po redu domaća firma koja se odlučila da testira interesovanje investitora za nove modele ulaganja i putem digitalnih tokena prikupi sredstva za dalji razvoj poslovanja. Kako je najavljeno, novac ulagača koristiće se za finansiranje projekta dogradnje njihove solarne elektrane u Saraorcima.
Kompanija je emitovala 7.250 AVR Solar Tokena, ukupne vrednosti od 725.000 evra, što znači da nominalna vrednost jednog tokena iznosi 100 evra u dinarskoj protivvrednosti, navodi se u belom papiru za ovaj investicioni proizvod. U ranijem intervjuu za Bloomberg Adriju, iz AVR Solara su poručili da je digitalna imovina indeksirana u evrima radi zaštite od inflacije.
Podsetimo, beli papir je dokument sličan prospektu kod postupka izdavanja hartija od vrednosti i emitenti tokena su obavezni da ga objave. On sadrži podatke o izdavaocu digitalne imovine, samoj digitalnoj imovini i rizicima, pa omogućava ulagačima da donesu utemeljenu odluku o investiranju i procene njene rizike. Objavljivanje belog papira u Srbiji odobrava Komisija za hartije od vrednosti.
Opširnije
Janković: Privatna zelena kompanija emitovaće obveznicu pre NIS-a
Prva bi mogla da bude jedna od najprofitabilnijih u Srbiji, koja se bavi se različitim oblastima - od zelene energije do reciklaže i uklanjanja otpada, kaže Marko Janković, predsednik Komisije za hartije od vrednosti
15.11.2024
Uzgajanje oraha finansiraju digitalnim tokenom - šta nude ulagačima?
Državni regulator je odobrio objavljivanje belog papira za tokene kompanije The Walnut Enterprise sa sedištem u Novom Sadu.
05.07.2024
Kako pravilno čuvati ključeve za kriptovalute?
Prilikom kupovine i posedovanja kriptovaluta, (novi) vlasnik se odmah suočava sa pitanjem kako da ih zadrži.
15.09.2024
Blokčejn bi mogao da rekonstruiše srpski javni sektor i donese zaradu
Sve je više eksperimentisanja u svetu u vezi sa upotrebom nove tehnologije u javnom sektoru.
28.07.2022
Tokeni kao akcije i obveznice - da li se rađa novo tržište kapitala?
Tokenizacija poslovanja, kao inovativni način dolaska do investicija, u Srbiji privlači sve više pažnje.
03.06.2022
U šta se ulaže kroz AVR Solar Tokene
Prema podacima objavljenim na sajtu firme, inicijalna ponuda za AVR Solar Tokene trajaće 90 dana - od 22. novembra do 19. februara. Tokene neće biti moguće kupiti nakon isteka ponude, što je inače bila praksa koje su se držale prethodne domaće firme koje su emitovale tokene.
U tokene mogu uložiti i fizička i pravna lica, a minimalni iznos uplate je 3.000 evra, to jest kupovina 30 tokena.
"Investiranjem u AVR Solar Tokene doprinosite povećanju kapaciteta solarne elektrane Saraorci, koja je potpuno operativna od maja 2024. godine i već generiše prihod proizvodeći čistu struju", poručuju iz kompanije.
Preciznije, prikupljeni novac biće iskorišćen za dogradnju solarne elektrane Saraorci dodavanjem novih solarnih panela i opreme, čime će se DC snaga solarne elektrane povećati sa 11,9 MWP na 13,5 MWp. Na taj način će godišnja proizvodnja električne energije porasti sa 15,1 Gwh na 16,8 GWh, to jest za 10 do 12 odsto.
"Posvećeni smo razvoju projekata koji će proizvoditi električnu energiju iz obnovljivih izvora, posebno solarne energije, i integrisati je na elektrodistributivnu mrežu Srbije", navodi se na njihovom sajtu.
Poduhvat povećanja efikasnosti i obima same proizvodnje obnovljive energije dolazi u periodu kada evropski standardi nalažu veću posvećenost smanjenju emisije štetnih gasova, a Srbija kao zemlja koja teži pristupanju Evropskoj uniji (EU) ulaže napore u postizanje većeg stepena energetske nezavisnosti usled svetskih geopolitičkih dešavanja i održivog rasta kroz zelene izvore energije. Naplata taksi za emitovane količine ugljen-dioksida za proizvode koji ulaze na tržišta EU stupa na snagu 2026, što će uticati i na srpsku privredu, imajući u vidu da je EU najveći trgovinski partner naše zemlje.
"Stoga se nadamo da će kod nas konačno zaživeti i korporativni ugovori o otkupu struje, jer će proizvođači morati da imaju određeni udeo zelene energije u svojoj proizvodnji - u suprotnom im proizvodi neće biti konkurentni. Trenutno se zakon koji definiše tu vrstu ugovora menja, ali sem regulative potrebna je i podrška sistema za ovakvu praksu, koja donosi dobro i za proizvođače i za kupce", kazali su ranije za naš portal iz AVR Solara.
Među rizicima navedenim u njihovom belom papiru navode se tehnički problemi kao što su neispravnost solarnih panela i privremena nemogućnost povezivanja na mrežu Elektrodistribucije Srbije (za šta kompanija navodi da će pribaviti posebno osiguranje), rizici povezani sa tehnologijom na kojoj se bazira digitalna imovina (gubitak tajnog ključa, nepravilnost u kodu pametnih ugovora i hakerski napad) i drugi.
Kako se može zaraditi od tokena
Emitent precizira da ulagači kroz vraćanje glavnice svake godine dobijaju 10 odsto svoje početne investicije tokom desetogodišnjeg perioda. Dakle, na kraju tog perioda se vraća cela suma investicije. Kada je reč o isplati kamate, na preostale iznose investicije dobija se godišnja kamata od šest odsto, a isplate se vrše kvartalno ili polugodišnje, što pruža redovan prihod.
Ukoliko je investitor domaće fizičko lice (rezident), AVR Solar u njegovo ime plaća porez na prihode od kapitala od 15 odsto, te ovim ulagačima ostaje neto šest odsto prihoda od kamate.
U belom papiru naveden je primer investicije u 50 AVR Solar Tokena, gde su iznosi (izraženi u evrima) glavnica i kamata sledeći:
Tokene je naknadno moguće prodati drugim investitorima koji su registrovani na onlajn platformi AVR Solara ili ih prodati nazad izdavaocu.
Razvoj digitalne imovine u Srbiji
Zakon o digitalnoj imovini kod nas se primenjuje više od tri godine i definiše dve osnovne vrste digitalne imovine:
-
virtuelna valuta je vrsta digitalne imovine koju nije izdala i za čiju vrednost ne garantuje centralna banka, niti drugi organ javne vlasti, koja nije nužno vezana za zakonsko sredstvo plaćanja i nema pravni status novca ili valute, ali je fizička ili pravna lica prihvataju kao sredstvo razmene i može se kupovati, prodavati, razmenjivati, prenositi i čuvati elektronski;
-
digitalni token je vrsta digitalne imovine i označava bilo koje nematerijalno imovinsko pravo koje u digitalnoj formi predstavlja jedno ili više drugih imovinskih prava, što može uključivati i pravo korisnika digitalnog tokena da mu budu pružene određene usluge.
Pojednostavljeno rečeno, virtuelne valute - ili ono što se kolokvijalno naziva kriptovalutama - možemo posmatrati kao pandan tradicionalnom novcu i one služe kao sredstvo plaćanja. Tokene, s druge strane, možemo u ovom slučaju suženo posmatrati kao pandan hartijama od vrednosti, ali treba imati u vidu da postoje različite vrste tokena i da se njihove konkretne karakteristike definišu kroz pametni ugovor.
Pametni ugovor zapisan je u računarskom kodu i to je praktično program koji omogućava prenos sredstava. Tokenizacija poslovanja u tom smislu može biti slična izlasku na tradicionalnu berzu, ali gde umesto akcija ili obveznica kompanija investicije prikuplja izdavajući - tokene.
Kako je već rečeno, Komisija za hartije od vrednosti nadležna je za regulaciju sektora digitalnih tokena, dok je Narodna banka Srbije (NBS) regulator za oblast virtuelnih valuta. NBS je dosad izdala dve dozvole za pružanje usluga povezanih s virtuelnim valutama - kripto-menjačnicima ECD i Crypto12. Na polju emisija digitalnih tokena, pionir je bila fintek firma Finspot, koja je takav investicioni proizvod ponudila 2022. Posle par godina zatišja, u junu 2024. stigao je beli papir za tokene kompanije koja se pretežno bavi uzgajanjem oraha The Walnut Enterprise, a potom je u septembru odobren i sličan projekat finansiranja za firmu koja gaji lešnike Treesury. Sve dosadašnje emisije tokena kompanije koje su ih izdale ocenile su kao uspešne.