Svakome ko želi da kupi, proda ili drži kripto-novčiće potreban je kripto-novčanik. To je slično fizičkom novčaniku, ali umesto da čuva papirni novac i kreditne kartice, on čuva digitalne pristupne ključeve potrebne za slanje, primanje i čuvanje kripto-novčića koje posedujete. Korisnici koji ne žele da upravljaju sopstvenim pristupnim ključevima mogu da koriste novčanike koje drži određena platforma za kripto-trgovinu ili neka treća strana. Kolaps berze FTX prošle godine naglasio je rizik od tih pohranjenih novčanika, jer su milijarde dolara u novčićima postale nedostupne. Kompanije za finansijsku tehnologiju se utrkuju u tome da ponude rešenja za samostalno čuvanje sredstava, uključujući neka koja drže imovinu u takozvanom "jako hladnom skladištu", to jest van mreže i van domašaja hakera.
1. Zašto su vam potrebni kripto-novčanici?
Ne postoji centralna vlast za novčiće kao što obično postoji kada je u pitanju tradicionalni novac koji izdaje vlada. Kripto-novčići se nalaze u decentralizovanim, distribuiranim knjigama (arhivama transakcija) koje se nazivaju blokčejn. Korisnici dobijaju pristup svojim novčićima koristeći digitalne kredencijale uskladištene u ovim kripto-novčanicima. Novčanici takođe prate stanje količine novčića, a neki od njih omogućavaju korisnicima da razmenjuju kripto za običan novac i obrnuto.
2. Kako funkcionišu?
Kripto-novčanik upravlja dvema vrstama kriptografskih ključeva - privatnim i javnim. Privatni ključ je sličan lozinki: demonstrira dokaz o vlasništvu i potreban je za autorizaciju transakcija, tako da ga treba čuvati u tajnosti. Kripto-investitor koristi privatni ključ da generiše javni ključ. Javni ključ je kao imejl adresa za kripto, to je identifikator koji drugi mogu da vide i na koji mogu da pošalju sredstva.
Opširnije
Šta je prepolovljenje bitcoina i gura li cenu kriptovalute nagore
Bitcoin je volatilan, sklon naglim skokovima cena i preokretima koji mogu da zbrišu milione dolara vrednosti za nekoliko minuta.
17.12.2023
Šta je kripto-zalaganje, od kog se regulatorima diže kosa na glavi
Američka Komisija za hartije od vrednosti (SEC) želi da se kripto-operateri regulišu.
13.02.2023
Blokčejn i kriptovalute: šta treba da znate o novoj eri finansija (I deo)
Tehnologija blokčejna i kriptovalute smatraju se revolucionarnom inovacijom u svetu finansija.
07.11.2023
Blokčejn i kriptovalute: šta treba da znate o novoj eri finansija (II deo)
Blokčejn i kriptovalute uneli su nov koncept u svet finansija i poljuljali regulatorne okvire zemalja širom sveta.
07.11.2023
Šta je hladni novčanik? Vodič za popularne izraze u kriptu
Kripto-zajednica ima leksikon popularnih reči i slenga koji neupućenima mogu izgledati kao strani jezik.
07.02.2023
3. Koje su vrste kripto-novčanika?
Postoje dve vrste novčanika: softverski "vrući" novčanici i hardverski "hladni" novčanici. Vrući novčanici kao što su MetaMask i Trust Wallet su povezani na internet preko računara ili pametnog telefona, spremni za transakcije, ali i potencijalno ranjivi na hakove na mreži. Novčanici pohranjeni na platformama su varijacija vrućeg novčanika koja korisnicima daje pristup njihovim novčićima preko veb-interfejsa. Nasuprot tome, hladni novčanici se obično drže van mreže. Nedostaje im praktičnost - vlasnik kriptovaluta, na primer, mora da preduzme nekoliko koraka da prenese imovinu sa hardverskih uređaja sličnih USB-u, kao što su Trezor ili Ledger, da bi je prodao - ali su daleko bezbedniji od vrućih novčanika. Takođe, da biste pristupili hladnom novčaniku potrebno je da ručno zapišete dugačke alfanumeričke šifre ključa i pohranite ih u sef.
4. Kako kripto-novčanici "dodeljuju" starateljstvo nad novčićima?
Novčanici mogu biti ili kastodijski (čuvarski), gde treća strana - kao što je platforma za kripto-trgovinu - drži privatni ključ u ime klijenta, ili ne-kastodijski, gde je korisnik jedini koji ima pristup privatnom ključu. Ova druga vrsta, koja se ponekad naziva i novčanik za samostalno staranje/čuvanje, daje vlasniku potpunu kontrolu nad novčićima i ne zahteva nikakve naknade za upravljanje imovinom. Mana se ogleda u tome što ako izgubite ključ, gubite i svoje kripto-novčiće.
5. Zašto je kolaps FTX-a bio opomena?
Krah FTX-a u novembru 2022. otkrio je da je berza zloupotrebila depozite klijenata. Njen bankrot je ostavio 8,7 milijardi dolara vrednu imovinu korisnika zaglavljenom na berzi. To je dovelo do rasta potražnje za hardverskim novčanicima, a Ledger je zabeležio najveću nedeljnu prodaju ikada.
6. Ko su glavni pružaoci kripto-novčanika?
Trezor i Ledger prave hardverske novčanike od 2013, odnosno 2014. godine i široko su priznati brendovi u kripto-zajednici. Među najčešće instaliranim softverskim novčanicima na mobilnim i desktop platformama su MetaMask, kreirana od strane Consensisa, razvojne kompanije u oblasti tehnologije za Ethereumov blokčejn; Trust Wallet, kog podržava Binance; i Coinbase Wallet, kog je napravila istoimena kripto-berza. Izgledi rasta za rešenja koja pružaju samostalno čuvanje sredstava i dalje donose na tržište nove igrače. U decembru je firma za platne aktivnosti Jacka Dorseyja Block Inc. predstavila hardverski novčanik za bitcoin pod nazivom Bitkey. To je usledilo nekoliko meseci nakon Ledgerove runde finansiranja od 100 miliona evra, kada je ujedno i njegova vrednost procenjena na 1,3 milijarde evra (1,4 milijarde dolara).