Kripto-zajednica ima leksikon popularnih reči i slenga koji neupućenima mogu izgledati kao strani jezik. Kada je sektor digitalne imovine doživeo krah 2022. i euforija je ustupila mesto utučenosti, evoluirala je terminologija. Evo vodiča za neke nove - i stare - pojmove koje treba znati.
-
Kripto-zima (crypto winter)
Ovaj termin za produženi pad na kripto-tržištima korišćen je za onaj pad u 2018, koji je zbrisao čak 88 odsto tržišne vrednosti celokupne kripto-imovine. Ponovo se pojavio 2022. kada su digitalni novčići još jednom oslabili, a bitcoin je pao za 76 procenata sa svog vrhunca u novembru 2021. do sredine novembra 2022. godine.
-
Hladno skladište/vruć novčanik (cold storage/hot wallet)
Oprezni korisnici kriptovaluta čuvaju svoje novčiće u takozvanom hladnom skladištu/novčaniku, obično na hard disku koji nije povezan sa internetom, pa je hakerima teže da ih pokradu. S druge strane, vrući novčanici su mesto gde se sredstva čuvaju onlajn ili na berzi i spremna su za trgovanje (trejdovanje). Kada je kripto-berza FTX podnela zahtev za bankrot u novembru, premestila je digitalnu imovinu nekih korisnika u hladno skladište kako bi zaštitila račune.
Opširnije
Zašto su Tether i USDT postali velika kripto-briga
USDT, stejblkoin koju izdaje Tether Holdings Ltd, nije najvrednija kriptovaluta, niti će vas najverovatnije učiniti bogatim.
19.12.2022
Ulaganje u kripto nije trka, nego maraton
Saga sa FTX-om bila je jedan od najvećih skandala od kada kriptovalute postoje, rekao je izvršni direktor i osnivač ECD.rs Aleksandar Matanović.
15.12.2022
Ethereumova rekonstrukcija ne garantuje bolju klimatsku sliku
Ovogodišnja rekonstrukcija Ethereumovog blokčejna kako bi se smanjila potrošnja energije za oko 99 odsto ima upitan krajnji uticaj.
18.12.2022
Misteriozni rudar otkrio jedan od najstarijih zapisa o bitcoinu
Jedan od najstarijih foruma o bitcoinu - bitcointalk.org još čuva istorijske rasprave oko stvaranja bitcoina.
08.12.2022
-
DeFi
Decentralizovane finansijske platforme omogućavaju ljudima da pozajmljuju - dugima ili od drugih - kripto-imovinu, klade se na promene u njihovoj vrednosti ili trguju njima. Za razliku od kripto-berzi koje vode kompanije sa kancelarijama i plaćenim zaposlenima, DeFi obično funkcioniše putem automatizovanih ugovora koje su dizajnirali korisnici. Kolaps stabilne kriptovalute terraUSD i s njom povezanog DeFi protokola Anchor, u maju je pokrenuo šira pitanja o tome da li neki kripto-proizvodi mogu biti prevarne šeme koje privlače investitore neodrživim prinosima.
-
Farme za prinose (yield farming)
Kripto-investitori koji preuzimaju rizik stavljaju svoje novčiće na platforme takozvanih farmi za prinose da bi ostvarili profit. Tipična strategija uključuje uzimanje jednog novčića, davanje drugog i zaradu na trećem. U jednom trenutku, investitori su ostvarivali trocifreni prinos od tako složenih kombinacija. Sve to pozajmljivanje različitih novčića znači da ako jedan aranžman za stvaranje prinosa ima problema i deponenti počnu da povlače sredstva, to može da povuče nekoliko drugih sa sobom.
-
Kripto-mostovi (crypto bridges)
Ovo su softverske platforme koje povezuju kripto-usluge koje inače ne mogu da komuniciraju jedna sa drugom. Oni omogućavaju korisnicima da premeštaju kripto-novčiće iz jednog blokčejna ili ledžera (sistema za čuvanje istorije transakcija, prim. prev.) u drugi. Ove veze olakšavaju korisnicima kriptovaluta da ulažu u mnoštvo različitih projekata. Takođe čine ekosistem povezanijim - i ranjivijim ako slabiji entiteti upadnu u nevolje.
-
Mikseri (mixers)
Kripto-transakcije obično su prilično transparentne sve dok se sprovode na javno vidljivim blokčejnovima. Za one koji više vole plašt anonimnosti, razvijene su platforme koje kombinuju novčiće koje je deponovalo nekoliko korisnika kako bi zamaglili svoju istoriju transakcija i vlasništvo. Regulatori i organi za sprovođenje zakona mrze ove miksere jer otežavaju pronalaženje sajber-kriminalaca i perača novca.
-
Bitcoin maksimalisti (Bitcoin maximalists)
Ovi kripto-investitori veruju da je izvorni digitalni novčić jedini koji će svetu ikada trebati. Oni se drže te vizije i odbacuju zabrinutost zbog njegove nestabilnosti i ogromne potrošnje energije.
-
Stabilni novčići - stejblkoini (stablecoins)
Neki kripto-novčići imaju cilj da svoju vrednost vezuju za drugu imovinu kako bi bili stabilniji od veoma promenljivih valuta kao što je bitcoin. Većina izdavaoca stabilnih kovanica kaže da održavaju tu stabilnost kupujući sigurnu imovinu poput američkih dolara. Međutim, najveći ovakav projekat - Tether, kažnjen je od strane američke Komisije za trgovinu robnim fjučersima 2021. godine zbog obmanjivanja kupaca kada su tvrdili da je vrednost novčića potpuno podržana fiat imovinom. Interesovanje za jednu drugu kategoriju - algoritamske stejblkoine, naglo je opalo kada je model kojim se koristio stabilni novčić terraUSD za upravljanje ponudom i potražnjom propao.
-
NFT
Nezamenljivi token (engl. nonfungible token - NFT) potvrđuje jedinstveno vlasništvo nad digitalnom imovinom. NFT-jevi su najviše korišćeni za digitalnu umetnost ili kolekcionarske predmete kao što su video-snimci, mimovi ili predmeti koji se koriste u onlajn igricama. Na vrhuncu kriptomanije početkom 2022. godine, serije NFT-jeva kao što su Bored Ape Yacht Club i CryptoPunks donosile su milione dolara, podstaknute preporukama poznatih ličnosti kao što su Paris Hilton i Snoop Dogg. Do juna, cene mnogih kolekcija NFT-jeva su pale.
-
Veb 3.0 (Web3)
Reč je o viziji za decentralizovaniji World Wide Web izgrađen na kripto-tehnologiji koja prebacuje moć nazad, sa gigantskih tehnoloških kompanija na korisnike interneta. Zagovornici kažu da trenutni model, poznat kao veb 2.0, daje previše kontrole nekolicini platformi koje prate naše aktivnosti na mreži i monetizuju informacije putem reklama. Veb 1.0 se odnosi na rane dane interneta, kada je to jednostavno bio način daljinskog pristupa statičnim stranicama teksta i slika.
Sleng trejdera za kripto-zimu
HODL: Mim koji se seže unazad do greške u kucanju kojom se mole trgovci da nastave da "drže" (engl. hold) svoje nerve stabilnim kroz divlje oscilacije. Danas takođe ima značenje "ne puštaj za živu glavu" (engl. hold on for dear life).
WAGMI: "Svi ćemo uspeti (engl. We're all gonna make it)." Izraz koriste obožavaoci kripta da iskažu svoju podršku jedni drugima ili da uliju poverenje u projekat. Možete pogoditi šta NGMI znači.
Rekt: Skraćenica za "razbijen" (engl. wracked). Termin opisuje veliki gubitak ili likvidaciju podstaknutu lošom investicijom ili nepromišljenom trgovinom.
Prijave za McDonald's (engl. applying to McDonald's): Tokom perioda pada kripto-imovine, trgovci se šale da će se zaposliti u popularnom lancu dok žale za svojim uništenim bogatstvom.
- U pisanju teksta pomogle Muyao Shen i Emily Nicolle.