Predstavnici dvadeset najvećih ekonomskih sila u svetu (G20) ubrzavaju implementaciju ideje za prekogranično regulisanje i sistematizaciju trgovinom kripto-imovinom.
Trećina svetske populacije ubraja se u države članice G20, a ovaj nadolazeći okvir direktno će se odnositi na Argentinu, Australiju, Brazil, Kanadu, Kinu, Francusku, Nemačku, Indiju, Indoneziju, Italiju, Japan, Meksiko, Rusiju, Saudijsku Arabiju, Južnoafričku Republiku, Tursku, Ujedinjeno Kraljevstvo, Sjedinjene Američke Države, te Evropsku uniju.
U nedavno završenom dvodnevnom samitu u Nju Delhiju, gde su se sastali predstavnici svetskih velesila, istaknut je Okvir za izveštavanje o kripto-imovini (engl. Crypto-Asset Reporting Framework – CARF) koji treba da olakša razmenu informacija između zemalja, počevši od 2027. godine. U zajedničkoj izjavi koju su potpisali čelnici G20 država, pozvali su na brzu implementaciju CARF-a, te izmenu i dopunu CRS-a (zajedničkog standarda za izveštavanje). Zatražili su od Globalnog foruma transparentnost i razmenu informacija u poreske svrhe, zbog određivanja vremenskog okvira za početak razmene između međunarodnih jurisdikcija.
Opširnije
Šef propale kripto-berze osuđen na više od 11.000 godina zatvora
Faruka Fatiha Ozera, koji je vodio kripto-berzu Thodex dok nije implodirala 2021. godine, turski sud je osudio na 11.196 godina zatvora.
08.09.2023
Bivši direktor FTX-a se izjasnio krivim po optužbama
Jedan od bivših rukovodioca u FTX-u Ryan Salame izjasnio se krivim za krivične prijave koje su proizašle iz kolapsa te kripto-berze.
08.09.2023
Coinbase nudi kripto-zajmove institucionalnim investitorima u SAD
Novom uslugom Coinbase Global Inc. koristi vakuum koji je ostao posle kolapsa firmi kao što su BlockFi Inc. i Genesis Global Holdco.
06.09.2023
Genesis ukida operacije trgovanja na spot kripto-tržištu
Genesis Global Trading, filijala Digital Currency Groupa (DCG), 18. septembra će ukinuti svoju uslugu za spot-trgovanje kriptom iz "poslovnih razloga".
05.09.2023
CARF je prvi put predstavljen od strane Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (engl. Organisation for Economic Co-operation and Development - OECD) u oktobru prošle godine, a osmišljen je kako bi poreskim vlastima dao veću vidljivost kripto-transakcija, kao i pojedinaca koji stoje iza njih.
Tekuća godina već je obeležena uvođenjem mnogih regulatornih normi. Kripto-transakcije podležu novim standardima otkrivanja podataka u mnogim zemljama. U maju je EU odobrila ažurirana pravila za pridržavanje pravilima CARF-a, postavljajući temelje za automatsku razmenu informacija između evropskih vlada u poreske svrhe. Prema novim pravilima, prenos digitalne imovine treba da bude propraćen imenom korisnika, adresom distribuirane glavne knjige korisnika, kao i brojem uređaja na kojem se čuvaju kriptovalute.