Najvrednija kriptovaluta bitcoin proteklih par nedelja drži cenovni nivo od oko 27.000 dolara. Kada je u pitanju najpoznatiji predstavnik klase imovine koja važi za prilično volatilnu, tendencija mirovanja privlači pažnju, a tumačenja posmatrača tržišta su podeljena.
Jedna struja mišljenja smatra da bi manja promenljivost cene mogla značiti konsolidaciju, to jest učvršćivanje vrednosti kao osnove za budući rast digitalnog novčića. S druge strane je strahovanje da će to doneti poteškoće za bitcoin, budući da on - slično drugim kripto-novčićima - privlači mnogo ulagača koji su tu da bi zaradili upravo na velikoj razlici u ceni. U tom pogledu, brige podupire već prisutan pad u obimu trgovanja. U sredu u 15.15 volumen je beležio pad od 11,54 odsto u protekla 24 sata, pokazali su podaci CoinMarketCapa.
"Obim trgovanja kriptovaluta je u padu od druge polovine prošle godine", podseća Strahinja Savić, šef analitike u FRNT-ju, platformi za kriptovalute koja je fokusirana na institucionalne klijente.
Opširnije
Preokret u volatilnosti etheru može doneti nove investitore
Indeksi volatilnosti sugerišu na to da trgovci očekuju manje kratkoročne promene ethera u poređenju sa bitcoinom.
22.05.2023
Manija zbog NFT-jeva i mim-koina značajno menja stvari za rudare
Erupcija mim-koina i nezamenljivih tokena na Bitcoinovom blokčejnu preoblikovala je prihodovanje rudara.
21.05.2023
Kripto-tržište je kocka. Regulacija ne bi smela to da bude
Digitalna imovina nudi vrhunsko kockanje 24/7, piše kolumnista Bloomberga Lionel Laurent.
19.05.2023
Matanović: Rudarite bitcoin i spasite planetu
Uvreženo je mišljenje da rudarenje bitcoina šteti okolini. Ipak postoje i razlozi da se tvrdi drugačije.
13.05.2023
On navodi da smanjen obim trgovine može da doprinese volatilnosti.
"Kada imate dnevni obim trgovine BTC/USD na Bitfinexu koji redovno pada ispod 20 miliona dolara, trgovci očekuju da volatilnost može da se relativno brzo vrati, jer je tržište tanko i manja količina kupljenog ili prodatog bitcoina može da pomeri cenu", kaže Savić za Bloomberg Adriju.
Smanjen obim trgovine ima više uzroka, ističe. "Najpre tu je odsustvo većih igrača, kao što su bili Alameda Research ili Three Arrows Capital. Ti, sada propali, trgovci su doprinosili obimu trgovine na kripto-berzama, a u međuvremenu se nisu razvile nove firme koje bi zamenile one koje su propale u prethodnih godinu dana."
Tržište je preživelo dosta toga od novembra 2021. godine - kada je bitcoin dostigao rekordnu vrednost od oko 69.000 dolara - do novembra 2022, kada je posle niza krahova kripto-firmi u bankrot skliznula i jedna od tada vodećih berzi FTX. U ovu godinu bitcoin je ušao vredeći otprilike 16.600 dolara.
XBTEUR:CUR
XBT-EUR Cross Rate
24.475,41 EUR
-804,04 -3,18%
cena na otvaranju
25.275,85
prethodna cena na zatvaranju
25.279,45
ovogodišnja zarada
57,9244%
dnevni raspon
24.315,90 - 25.306,16
raspon u 52 nedelje
15.149,84 - 30.118,86
Iako će podržavaoci kripta često istaći da bitcoin služi kao sklonište od oluje na drugim tržištima, nesumnjivo je da makroekonomska kretanja utiču na dešavanja u kripto-sferi. Kako su stručnjaci ranije naveli za naš portal, digitalna imovina nikada nije ni bila posebno odvojena od drugih kategorija imovine, a vrednost kriptovaluta više prati tržišnu vrednost akcija i celokupnog tržišta nego što je lek protiv njega.
"Dok neki makroekomski katalizatori dolaze do izražaja u narednim nedeljama, kao što je ograničenje javnog duga u Sjedinjenim Američkim Državama ili odluke Federalnih rezervi o kamatnim stopama, trgovci kriptovaluta čekaju jasnoću. Blisko će se posmatrati korelacija između bitcoina i šireg tržišta", zaključio je naš sagovornik.