Južnokorejski kripto-begunac Do Kwon i bivši finansijski direktor njegovog propalog Terraform Labsa Han Chang-joon otvorili su firmu u Srbiji dok su se skrivali u Beogradu, a nakon što je za Kwonom raspisana crvena Interpolova poternica.
Prema javno dostupnim podacima Agencije za privredne registre (APR), njih dvojica su zavedeni kao direktori kompanije Codokoj22 d.o.o. Beograd, osnovane u prestoničkoj opštini Stari grad, 12. oktobra prošle godine. To je par nedelja pošto je Kwonova rodna Južna Koreja saopštila da je Interpol zatražio od organa širom sveta da ga lociraju i uhapse.
U decembru je matična zemlja potvrdila da se pali kripto-preduzetnik nalazi u Srbiji, pa su se ovde ubrzo obreli i južnokorejski zvaničnici, ali napori nisu urodili plodom. Ni Ministarstvo unutrašnjih poslova, niti Ministarstvo pravde, Vlada Srbije, ali ni Ambasada Republike Koreje tada nisu odgovorili na upit Bloomberg Adrije o ovom slučaju.
Opširnije
Do Kwon je pre propasti firme advokatima poslao milione dolara
Do Kwon je poslao oko sedam miliona dolara vodećoj južnokorejskoj advokatskoj firmi neposredno pre kolapsa stejblkoina terra i kriptovalute luna.
15.04.2023
Do Kwon kaže da je imao VIP tretman u toku bekstva
Suosnivač kompanije Terraform Labs Do Kwon rekao je zvaničnicima da je uživao u luksuznom tretmanu tokom meseci bekstva.
28.03.2023
Južna Koreja traži hapšenje bivšeg kolege Doa Kwona
Južnokorejski tužioci ulažu nove napore da uhapse Daniela Shina.
27.03.2023
Podsetimo, suosnivač Terraforma naposletku je uhapšen u Crnoj Gori prošlog meseca, ali će njegova krajnja destinacija verovatno biti Sjedinjene Američke Države (SAD) ili Južna Koreja. Obe zemlje su ga optužile zbog navodne prevare sa kriptovalutama koja je uništila 40 milijardi dolara tržišne vrednosti.
Zasad nije poznato mnogo detalja o poslovanju Kwonove firme u Srbiji. U bazi APR-a se kao delatnost kompanije navode konsultantske aktivnosti u vezi s poslovanjem i ostalim upravljanjem. U odeljku o statusu stoji da je firma i dalje aktivna.
Prijavu za registraciju podneo je Ognjen Colić, partner u advokatskoj kancelariji Gecić Law u Beogradu. Iz te kancelarije su za Bloomberg Adriju poručili da - poštujući Ustav, Zakon o advokaturi i druge prinudne propise, kao i evropske standarde - nikada ne iznose u javnost, ili drugde, detalje predmeta klijenata koje zastupaju.
"Prilikom prihvatanja svakog novog klijenta obavljaju se rigorozne i detaljne provere u skladu sa najvišim etičkim i poslovnim standardima u međunarodnoj advokaturi", dodali su.
Do objave teksta, odgovore na niz pitanja upućenih APR-u o ovom slučaju - nismo dobili.
Krili se na Dedinju
Podsetimo, istraga je utvrdila da se Južnokorejac, tokom ovdašnjeg boravka sa Chang-joonom, krio u luksuznom stanu u beogradskom naselju Dedinje. Nekretninu vrednu dva miliona evra kupio je Chang-joon, a posebni tužilac za visokotehnološki kriminal Branko Stamenković potvrdio nam je da je srpska vlast zaplenila taj stan.
Na pitanje kada je nepokretnost konfiskovana, Stamenković nije bio direktan u odgovoru, ali se može sa velikom verovatnoćom zaključiti da se to desilo posle Kwonovog napuštanja Srbije. Ili bar tog stana, jer bi u suprotnom bio uhapšen. Stamenković je u pisanom odgovoru našem portalu naveo da je stan zaplenjen "tokom sprovođenja dokaznih radnji u okviru zamolnice za pružanje međunarodne pravne pomoći Generalnog tužilaštva Republike Koreje".
"Stan je privremeno oduzet od vlasnika, korejskog državljanina Chang-joona, od strane Posebnog tužilaštva za visokotehnološki kriminal Srbije, na osnovu Zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela. Prilikom pretresa nisu pronađeni predmeti od interesa za dalje sprovođenje dokaznih radnji", dodao je. Bolji uvid u stvari mogli bi dati laptopovi i mobilni telefoni koji su oduzeti Kwonu i Chang-joonu prilikom hapšenja u susednoj zemlji, kada su pokušali da se ukrcaju na let za Dubai.
Postoji sumnja da je stan u Beogradu kupljen novcem pribavljenim kroz krivična dela za koja se Kwon tereti u rodnoj zemlji.
Upitan da li se, sem stana, istragom došlo do još nekih tragova i dokaza o beguncima tokom njihovog boravka u Srbiji, Stamenković je kazao da u ovom momentu ne može da pruži više podataka o nizu radnji koje je Posebno tužilaštvo preuzelo na osnovu zamolnice Republike Koreje.
Kwon je, kako je Bloomberg Adria ranije prenela, navodno u našoj zemlji unovčio 9,64 bitcoina. Ovu informaciju raširili su strani mediji pozivajući se na tekst južnokorejskog portala Digital Asset.
U Crnoj Gori podnet optužni predlog
Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Podgorici podnelo je optužni predlog protiv ove dvojice južnokorejskih državljana, zbog krivičnog dela falsifikovanje isprave, kazao je rukovodilac ODT-a Duško Milanović za Vijesti.
Takođe su sudu predložili da im produži pritvor. Sudska vlast mu je, podsetimo, prethodno odredila zadržavanje od 30 dana.
(Tekst dopunjen navodima iz advokatske kancelarije Gecić Law u šestom i sedmom pasusu.)