Do Kwon, doskora najtraženiji kripto-begunac koji je nedavno uhapšen u Crnoj Gori, prethodno se krio u Srbiji, i to u luksuznom stanu u beogradskom naselju Dedinje, pokazala je istraga. Društvo mu je pravio bivši finansijski direktor njegove propale firme Terraform Labs Han Chang-joon, koji je i kupio nekretninu vrednu dva miliona evra.
Kako je za Bloomberg Adriju potvrdio posebni tužilac za visokotehnološki kriminal Branko Stamenković, srpska vlast zaplenila je taj stan, koji je dvojici Južnokorejaca predstavljao utočište tokom šestomesečne potrage.
Na pitanje kada je nepokretnost konfiskovana, Stamenković nije bio direktan u odgovoru, ali se može sa velikom verovatnoćom zaključiti da se to desilo posle Kwonovog napuštanja Srbije. Ili bar tog stana, jer bi u suprotnom bio uhapšen.
Opširnije
Do Kwon je pre propasti firme advokatima poslao milione dolara
Do Kwon je poslao oko sedam miliona dolara vodećoj južnokorejskoj advokatskoj firmi neposredno pre kolapsa stejblkoina terra i kriptovalute luna.
15.04.2023
Do Kwon kaže da je imao VIP tretman u toku bekstva
Suosnivač kompanije Terraform Labs Do Kwon rekao je zvaničnicima da je uživao u luksuznom tretmanu tokom meseci bekstva.
28.03.2023
Dou Kwonu crnogorski sud odredio pritvor od 30 dana
Kao jedan od razloga se navode okolnosti koje ukazuju na opasnost od bekstva.
25.03.2023
Zapis na blokčejnu probudio sumnju da Kwon pere bitcoine u Srbiji
Kripto-begunac Do Kwon navodno je u Srbiji unovčio 9,64 bitcoina, preneli su mediji pozivajući se na portal Digital Asset.
24.12.2022
Stamenković je u pisanom odgovoru našem portalu naveo da je stan zaplenjen "tokom sprovođenja dokaznih radnji u okviru zamolnice za pružanje međunarodne pravne pomoći Generalnog tužilaštva Republike Koreje".
Podsetimo, južnokorejska vlast prošle godine optužila je Kwona i pet drugih osoba za, između ostalog, kršenje zakona o tržištu kapitala. Pali preduzetnik se našao u centru pažnje kada se ekosistem kreiran oko njegovog stabilnog kripto-novčića terraUSD - urušio, pri čemu su zbrisane desetine milijardi dolara tržišne vrednosti. Za njim je jesenas raspisana i Interpolova crvena poternica.
Kako se tada navodilo, nadležni organi Južne Koreje zatražili su podršku kolega iz Srbije u rasvetljavanju ovog slučaja.
Njegova matična država nije jedina koja traži izručenje iz Crne Gore - isto zahtevaju i Sjedinjene Američke Države.
Mnogi pravni stručnjaci smatraju da bi Južna Koreja mogla imati prioritet, jer je Kwon njen državljanin i tamo je prvi put optužen. Južnokorejski tužioci pokrenuli su slučaj protiv Kwona u septembru, dok su njihove američke kolege protiv njega podigle optužnicu tek 23. marta, nekoliko sati nakon što je uhapšen. Crnogorski ministar pravde Marko Kovač rekao je krajem prošlog meseca da će sudija odlučiti kako će se stvar dalje razvijati.
U međuvremenu, u Srbiji je sporni stan pretresla policija, po naredbi Višeg suda u Beogradu, a na predlog Posebnog tužilaštva za visokotehnološki kriminal.
"Stan je privremeno oduzet od vlasnika, korejskog državljanina Chang-joona, od strane Posebnog tužilaštva za visokotehnološki kriminal Srbije, na osnovu Zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela. Prilikom pretresa nisu pronađeni predmeti od interesa za dalje sprovođenje dokaznih radnji", kaže nam Stamenković. Ono što bi u tom smislu moglo dati bolji uvid u stvari jesu laptopovi i mobilni telefoni koji su oduzeti Kwonu i Chang-joonu prilikom hapšenja u susednoj zemlji, kada su pokušali da se ukrcaju na let za Dubai.
Postoji sumnja da je stan u Beogradu kupljen novcem pribavljenim kroz krivična dela za koja se Kwon tereti u rodnoj zemlji.
Upitan da li se, sem stana, istragom došlo do još nekih tragova i dokaza o beguncima tokom njihovog boravka u Srbiji, Stamenković je kazao da u ovom momentu ne može da pruži više podataka o nizu radnji koje je Posebno tužilaštvo preuzelo na osnovu zamolnice Republike Koreje.
Kwon je, kako je Bloomberg Adria ranije prenela, navodno u našoj zemlji unovčio 9,64 bitcoina. Ovu informaciju raširili su strani mediji pozivajući se na tekst južnokorejskog portala Digital Asset.
Kako su stvari krenule pogrešnim putem
Kwon je Terraform Labs osnovao zajedno s Danielom Shinom. Novčić koji su napravili - terraUSD (UST), kreiran je kao stejblkoin čija vrednost je trebalo da bude tačno jedan dolar. Blokčejn Terra brzo je postao drugi najveći blokčejn u decentralizovanim finansijama (DeFi).
Za razliku od drugih stabilnih novčića za koje se rezervna sredstva drže u realnom svetu - obično u dolarima ili hartijama od vrednosti - ovde to nije bio slučaj. Umesto toga, na scenu je stupila luna.
Naime, stabilnost terraUSD-ja branila se ovim sestrinskim novčićem. Stejblkoin je stoga trebalo da vredi jedan dolar ne zato što iza njega direktno stoji taj dolar, već zato jer se može otkupiti za količinu lune jednaku jednom dolaru. Ideja je bila sledeća: ako vrednost terraUSD-ja premaši jedan dolar - algoritmom će biti uništena ekvivalentna vrednost lune, a ako cena padne ispod jednog dolara - terraUSD-ovi će biti zamenjeni za lunu. Vrednost lune trebalo je da raste kako mreža postaje popularnija, jer je prikupljala naknade za korišćenje. Dakle, terraUSD je trebalo da bude stabilan, dosadan novčić, dok je planirano da luna bude zabavniji deo sistema koji će zgrnuti bogatstvo.
Problem s terra-luna sistemom je taj što kada korisnici izgube poverenje, mogu da rasprodaju novčiće, a mreža onda može da izda više lune onima koji žele da izađu. Što se više lune izda, njena cena je niža, što primorava mrežu da izdaje još novčića, čime se doliva ulje na vatru.
Vrednost lune počela je da pada nakon što je jedan trejder zamenio veliku količinu terraUSD-jeva za druge, rivalske stejblkoine, pri čemu je cena pala na 99 centi. Kwon je potom prikupio bitcoina u vrednosti od više milijardi dolara, kao rezervu da podrži svoj stabilni novčić. Međutim, rasprodaja terraUSD-jeva sutradan se nastavila, što je značilo izdavanje dodatne količine sestrinske lune. Njena cena pala je zatim za više od 50 odsto - na manje od 30 dolara, da bi sledećeg dana izgubila još dve trećine vrednosti. Do jutra 13. maja, u opticaju je bilo 6,5 biliona luna, a cena im je pala na 0,00001834 dolara.
Krah je doveo do gubitka milijardi dolara i južnokorejski zvaničnici su ubrzo izdali nalog za Kwonovo hapšenje, delimično zato što je postojao posredni dokaz o bekstvu, budući da se on prošle godine preselio u Singapur, gde je bilo sedište Terraform Labsa.