Ako ostavite novčanicu od jednog dolara ispod dušeka, znate da ćete naći tu istu novčanicu od jednog dolara kada je sledeći put budete tu tražili i da će papirni novac i dalje vredeti - jedan dolar. Grana kriptovaluta pod nazivom stabilne kriptovalute (stabilni novčići ili stejblkoini, što je izvedeno iz engleske reči stablecoins) razvila se na osnovu ideje da se takva vrsta pouzdanosti može iskoristiti na jedan nov način. Stejblkoini su postali ključni za funkcionisanje kripto-tržišta, sa oko 136 milijardi dolara u opticaju koliko su beležili sredinom meseca. Takođe su privukli sve veću pažnju regulatora: američke finansijske agencije pozvale su na zakon koji tretira kompanije koje izdaju stabilne novčiće isto kao i banke, a regulatorno telo u Njujorku je naredilo Paxos Trust Co. - izdavaocu trećeg po vrednosti stejblkoina - da prestane da izdaje nove novčiće.
1. Šta su stejblkoini
To je vrsta digitalne imovine koja je dizajnirana da drži stabilnu vrednost, za razliku od promenljivosti cena koja se vidi kod bitcoina i drugih novčića. Stejblkoini su obično vezani za drugu valutu, najčešće američki dolar. To ih čini korisnim za kripto-investitore koji moraju da odlože svoj profit negde na sigurno, ali ne žele da ih ponovo pretvore u pravi novac. Najrasprostranjeniji stabilni novčić tether može da se zameni za hiljade drugih kriptovaluta. U upotrebi su desetine stabilnih novčića.
2. Kako održavaju svoju vrednost
Mnogi izdavaoci stabilnih novčića kažu da drže gotovinu ili drugu imovinu koja odgovara vrednosti stejblkoina u opticaju. Dakle, kada korisnik plati Tetheru jedan dolar za novčić, taj novac bi trebalo da se čuva u relativno sigurnim sredstvima. Drugi radije održavaju rezerve kriptovaluta nego tradicionalnog novca, ali prekomerno kolateralizuju, što znači da su im rezerve veće od nominalne vrednosti stabilnih novčića, kako bi se kompenzovala njihova volatilnost. Drugi tip stabilnih kriptovaluta poznat kao algoritamski stejblkoin koristi automatizovane operacije za održavanje svoje vrednosti. Neki to postižu prilagođavanjem ponude - generišući više novčića kada se oni trguju po ceni iznad svoje fiksne vrednosti, tako da cena onda padne, a onda i uklanjajući neke iz opticaja kada im vrednost padne ispod fiksnog nivoa, kako bi im cena porasla. Ali privlačnost algoritamskih stabilnih novčića se smanjila kada se najveći među njima - terraUSD, sa lunom kao svojim sestrinskim tokenom - istopio u maju 2022, izgubivši tržišnu vrednost od 60 milijardi dolara za nekoliko dana.
Opširnije
Tether saopštio da su kripto-rezerve povećane za 700 miliona dolara
Novac je dodat u četvrtom kvartalu u rezerve koje podržavaju najtrgovanije digitalno sredstvo na svetu.
09.02.2023
Tether obimom trgovanja nadmašio Visu i Mastercard
Stabilna kriptovaluta tether lane je sprovela transakcije vredne 18,2 biliona američkih dolara.
25.01.2023
Zašto su Tether i USDT postali velika kripto-briga
USDT, stejblkoin koju izdaje Tether Holdings Ltd, nije najvrednija kriptovaluta, niti će vas najverovatnije učiniti bogatim.
19.12.2022
Collins opovrgao da je Tether pun rupa
Suosnivač Tethera Reeve Collins demantovao je kritike o nedovoljnoj transparentnosti kompanije.
05.12.2022
Šest kripto-katastrofa koje će investitori dobro zapamtiti
Posle rekordne vrednosti kriptovaluta u novembru 2021, tržišna kapitalizacija godinu kasnije lakša je za čak dva biliona dolara.
02.01.2023
3. Šta je pošlo po zlu sa terraUSD-om
TerraUSD je bio algoritamski stejblkoin koji je koristio paralelnu, volatilnu kriptovalutu zvanu luna, kako bi podržao svoj fiksni kurs u odnosu na dolar. Korisnicima je nudio kamate do 20 odsto na depozite. Ali kada je njegova vrednost opala posle serije velikih povlačenja, i terraUSD i luna su pali na skoro nulu. Jedina stvar koja je održavala terraUSD bio je novac koji je stizao od investitora ubeđenih da će nastaviti da raste. Kada je taj optimizam ispario, nije bilo više ničeg da ga održi. Kolaps terraUSD-a izazvao je širu rasprodaju koja je u jednom danu izbrisala 200 milijardi dolara tržišne kapitalizacije celokupne kripto-imovine i nakratko oborila tether sa njegove fiksne vrednosti, stvarajući sumnje u to koliko je njegova imovina adekvatno podržana drugim finansijskim sredstvima.
4. Koja su glavna pitanja u vezi sa tetherom
Pitanje je da li Tether, kao izdavalac USDT-a, zaista izdvaja dovoljno sredstava da zadrži fiksan kurs prema dolaru. Spekulacije su pokrenute ubrzo nakon što je prvi put izdat 2014. godine, delom zato što kompanija nikada nije objavila revidirane finansijske izveštaje, što tradicionalne banke koje primaju depozite moraju da rade. Kao deo nagodbe iz 2021. sa državnim pravobraniocem u Njujorku, koja je uključivala navode da je Tether lagao o svojim rezervama u prošlosti, "potvrde" o njegovim rezervama se sada podnose kvartalno. Tim ugovorom su Tether i njegova sestrinska kripto-berza Bitfinex kažnjeni sa 18,5 miliona dolara, dok je druga nagodba sa Komisijom za trgovinu robnim fjučersima naložila Tetheru i Bitfinexu da plate 42,5 miliona dolara kazne iste godine. Tether nije priznao da je išta loše počinio. Neke istrage su još u toku, uključujući istragu američkog ministarstva pravde o tome da li su rukovodioci Tethera prevarili svoje bankarske partnere.
5. Čega se regulatori plaše u vezi sa stabilnim novčićima
Oni su zabrinuti zbog rizika od još padova stejblkoina koji bi mogli da izazovu rasprodaju druge imovine, dok njihovi podržavaoci pokušavaju da održe fiksni kurs. Još više zabrinjava suprotan scenario - da stabilni novčići dokažu svoju vrednost, postanu popularni i omoguće da ogromne sume novca promene vlasnika bez dodirivanja formalnog bankarskog sistema, podrivajući tako monetarni monopol centralnih banaka i omogućavajući kriminalcima da se upuste u masovno pranje novca.
6. Šta planiraju da urade
Federalne rezerve Sjedinjenih Američkih Država žele moć da nadziru izdavaoce onako kako to rade sa bankama, uz ozbiljne zahteve u vezi s kapitalom i stalni nadzor, kako bi se osigurala njihova stabilnost. Neke centralne banke osmišljavaju sopstvene digitalne novčiće koji bi transakcije učinili bržim i jeftinijim nego sa običnom gotovinom, ali i sigurnijim od privatnih kriptovaluta.
7. Šta je problem sa BUSD-om?
BUSD je stabilna kriptovaluta koju izdaje Paxos Trust Co. kroz partnerstvo sa Binance Holdings Ltd., najvećom svetskom kripto-berzom. U februaru 2023, Paxos sa sedištem u Njujorku saopštio je da će prestati da kuje stabilne novčiće sa Binanceom, prema uputstvima njujorškog Odeljenja za finansijske usluge. Prema izjavi Paxosa, američka Komisija za hartije od vrednosti (engl. Securities and Exchange Commission - SEC) navela je da je BUSD hartija od vrednosti i da je Paxos stoga trebalo da registruje ponudu BUSD-a u skladu sa saveznim zakonima o hartijama od vrednosti. Paxos je poručio da kompanija kategorički nije saglasna sa izjavom SEC-a. Prema mišljenju te komisije, imovina je hartija od vrednosti kada uključuje investitore koji ubacuju novac sa namerom da profitiraju od napora rukovodstva organizacije. To je oznaka koja dolazi sa opsežnim zahtevima za arhiviranje i obelodanjivanje. U januaru, Binance je priznao nedostatke u svom upravljanju drugim stejblkoinom koji se zove binance-peg BUSD, ali je naveo da je napravio izmene kako bi se uverio da je podržan kolateralom u odnosu jedan prema jedan.