Tether Holdings Ltd, kompanija koji stoji iza najvećeg stejblkoina, saopštio je da je više od 700 miliona dolara neto dobiti dodato u četvrtom kvartalu u rezerve koje podržavaju najtrgovanije digitalno sredstvo na svetu.
Tether nije precizirao kako je ostvaren neto profit i nije prethodno kvantifikovao svoje finansijske rezultate, a ta svota nije uključena u potvrdu rezervi od devetog februara koju je sprovela računovodstvena firma BDO Italia. Potvrde trećih strana nisu isto što i finansijske revizije, jer su ograničene na uži period i ne dozvoljavaju pun pristup knjigama kompanije.
U najnovijoj potvrdi, koja je analizirala Tetherove rezerve od 31. decembra prošle godine, navodi se da Tether drži otprilike 82 odsto od 67 milijardi dolara imovine kojom podržava svoj stabilni novčić USDT - u gotovini i gotovinskim ekvivalentima. Stejblkoini su digitalni novčići čiji je cilj da zadrže vrednost u razmeri jedan na jedan sa manje promenljivom imovinom kao što je dolar, obično održavanjem velikih rezervi kao odvojenog kolaterala.
Opširnije
Tether obimom trgovanja nadmašio Visu i Mastercard
Stabilna kriptovaluta tether lane je sprovela transakcije vredne 18,2 biliona američkih dolara.
25.01.2023
Zašto su Tether i USDT postali velika kripto-briga
USDT, stejblkoin koju izdaje Tether Holdings Ltd, nije najvrednija kriptovaluta, niti će vas najverovatnije učiniti bogatim.
19.12.2022
Collins opovrgao da je Tether pun rupa
Suosnivač Tethera Reeve Collins demantovao je kritike o nedovoljnoj transparentnosti kompanije.
05.12.2022
Imovina i prakse korišćene za podršku stabilnim kriptovalutama poput Tetherovog USDT-a dospele su pod lupu 2022. godine posle kolapsa terraUSD-a, u kom je pogođena imovina vredna 40 milijardi dolara, a taj stejblkoin se oslanjao na algoritamske podsticaje, zajedno sa svojim sestrinskim novčićem lunom. Regulatori su se zalagali za dalju transparentnost izdavalaca stejblkoina, dok su drugi, kao što je Circle Internet Financial Ltd., prešli na izdavanje potvrda o rezervama na mesečnom nivou.
Više od 39,2 milijarde dolara Tetherovih rezervi držano je u kratkoročnim američkim obveznicama, što je imovina koja je postala popularna među operaterima stabilnih kriptovaluta pošto su američke kamatne stope porasle 2022. Ova suma je ostala manje-više nepromenjena u odnosu na prethodni kvartal. Po trenutnoj stopi prinosa od 4,67 odsto, Tether bi ostvario oko 1,8 milijardi dolara zarade od takvih finansijskih sredstava.
Iznos koji se drži u fondovima tržišta novca (engl. money-market funds) porastao je za 3,8 odsto na kvartalnom nivou na 7,4 milijarde dolara, dok su sredstva u gotovini i bankarskim depozitima pala za 12 procenata na 5,3 milijarde dolara. Njegove ukupne rezerve su smanjene za 1,6 odsto, u skladu sa cirkulacijom USDT-a.
Tether je takođe naveo oko 8,7 odsto svojih rezervi u obezbeđenim kreditima nepovezanim licima, što je praksa koja je bila pod lupom nakon što se pokazalo da je Tether prošle godine pozajmio sredstva bankrotiranom kripto-zajmodavcu Celsiusu. Kompanija je u decembru saopštila da će postepeno gasiti takve aktivnosti 2023.