Četrnaest osoba iz Srbije uhapšeno je u međunarodnoj akciji protiv organizovanog kriminala, jer su lažno prikazivali da trguju kriptovalutama i oštetili veći broj ljudi iz četiri zemlje za više od dva miliona evra, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.
"Sumnja se da su osumnjičeni prevarama pomoću onlajn platformi i ulaganjem kriptovaluta posredstvom tri firme iz Beograda pričinili štetu državljanima Savezne Republike Nemačke, Kanade, Švajcarske Konfederacije i Komonvelta Australije višu od dva miliona evra", navedeno je u saopštenju MUP-a.
Osumnjičeni su koristili reklame na društvenim mrežama kako bi namamili žrtve na sajtove kojima su tajno upravljali kriminalci, a koji su nudili naizgled izuzetne mogućnosti ulaganja u kriptovalute, navedeno je na sajtu Evropola.
Opširnije
Zapis na blokčejnu probudio sumnju da Kwon pere bitcoine u Srbiji
Kripto-begunac Do Kwon navodno je u Srbiji unovčio 9,64 bitcoina, preneli su mediji pozivajući se na portal Digital Asset.
24.12.2022
Srbija bi morala da izruči Kwona ako ga nađe, MUP zasad ćuti
Ni dva dana otkako je Južna Koreja saopštila da se Do Kwon nalazi u Srbiji, ni MUP, a ni ambasada se ne oglašavaju.
14.12.2022
Ko je pali kripto-biznismen za kog tvrde da se krije u Srbiji
Propali južnokorejski kripto-preduzetnik Do Kwon trenutno se nalazi u Srbiji, potvrdilo je u ponedeljak tužilaštvo u Seulu.
12.12.2022
Kripto-begunac Do Kwon u Srbiji, saopštila Južna Koreja
Srbija se pojavila kao verovatna lokacija Doa Kwona, propalog 31-godišnjeg preduzetnika koji se suočava sa optužbama u rodnoj Južnoj Koreji.
12.12.2022
"Žrtve, uglavnom iz Nemačke, prvo bi uložile niske, trocifrene sume. Lažna povećanja cena koja su dovela do navodno unosnog profita za investitore su ih zatim ubedila da izvrše transfere većih iznosa. Trenutno se procenjuje da je finansijska šteta nemačkim žrtvama preko dva miliona evra, dok postoje žrtve i u drugim zemljama poput Švajcarske, Australije i Kanade. Istraga sugeriše da je broj neprijavljenih slučajeva verovatno mnogo veći. To bi značilo da se nezakonita dobit koju ostvare kriminalne grupe, sa najmanje četiri pozivna centra u istočnoj Evropi, može iznositi stotine miliona evra", navodi Evropol.
Kako navodi MUP, sumnja se da su uhapšeni oštećenima lažno prikazivali da trguju kriptovalutama na pomenutim platformama i da su za to koristili savremene tehnologije, poput programa Voice spin.
Od osumnjičenih su privremeno oduzeta tri kripto-novčanika, dva stana, tri automobila, informatička oprema, kao i 42.150 evra i 95.000 dinara. Određeno im je zadržavanje do 48 časova i oni će, uz krivičnu prijavu, biti privedeni nadležnom tužilaštvu.
Evropol je saopštio da su policije i pravosudni organi iz Bugarske, Kipra, Nemačke i Srbije, uz podršku Evropola i Evrojusta, pokrenuli istragu protiv organizovanih kriminalnih grupa koje su umešane u onlajn prevare u vezi sa ulaganjima.