Investitori koji se pripremaju za recesijski potres ubrzali su svoje povlačenje sa tržišta akcija nakon što su Federalne rezerve upozorile da neće lako odustati u borbi protiv inflacije, kažu stratezi Bank of America Corp.
Globalni deoničarski fondovi su imali odlive od 9,4 milijarde dolara u nedelji do 31. avgusta, što je četvrti najveći odliv ove godine, prema podacima EPFR Global data, koje je citirala banka. Američke akcije su imale najveći egzodus u poslednjih 10 nedelja, dok je 4,2 milijarde dolara napustilo globalne fondove obveznica, pokazuju podaci.
Stratezi predvođeni Michael Hartnett očekuju "brzi inflacioni šok, spori recesijski šok" pošto se nominalni rast i dalje podstiče porastom potrošačkih cena, fiskalnim podsticajima, velikom štednjom domaćinstava i uticajem rata u Ukrajini.
Američke akcije su pod udarom nakon što je predsednik Feda Džerom Pauel rekao da centralna banka neće usporiti tempo povećanja stopa dok se inflacija značajnije ne ohladi. S&P 500 je u proteklih pet dana izbrisao tržišnu kapitalizaciju od dva biliona dolara i izgubio skoro polovine svojih dobitaka ostvarenih tokom leta.
Hartnett očekuje "nove vrhunce prinosa, nove padove u akcijama", dodajući da će "grickati" S&P 500 između 3.600 i 3.700 poena – čak devet odsto ispod trenutnih nivoa.
Michael J. Wilson iz Morgan Stanley – jedan od najpoznatijih "medveda" (trend u trgovanju nadole) na Wall Streetu– takođe je ove nedelje rekao da očekuje da će S&P 500 dostići 3.400 poena u slučaju mekše verzije i 3.000 u slučaju "odgovarajuće recesije". Čuveni investitor Jeremy Grantham je u međuvremenu rekao da „superbalon” na koji je upozoravao tek treba da pukne.
Ipak, čini se da investitori postaju manje pesimistični u pogledu izgleda za američke akcije.
Fjučersi na američke akcije su skočili u petak ujutro nakon što su podaci pokazali da je nezaposlenost u zemlji porasla u avgustu. Fjučersi S&P 500 porasli su za 0,6 odsto, dok su fjučersi Nasdaka porasli za 0,7 odsto.
U isto vreme, prilagođeni indikator "bikova i medveda" (trend u trgovanju nagore i trend nadole) Banke Amerike porastao je sa nulte oznake da bi postao manje medveđi prvi put od juna. Takozvani pokazatelj na strani prodaje takođe je porastao u avgustu, prvi put od oktobra 2021. godine, kažu stratezi na čelu sa Savita Subramanianom. Taj pokazatelj procenjuje raspoloženje Wall Streeta prema američkim akcijama na mesečnom nivou, na osnovu preporuka za alokaciju sredstava koje su date banci i Bloombergu.
U Evropi, međutim, nije došlo do popuštanja u egzodusu, jer su berzanski fondovi beležili odliv 29. nedelju zaredom. Što se tiče tokova kapitala prema faktorima stila, vrednost u SAD je imala prilive, dok su mali kapital, rast i veliki kapital imali otkup. Po sektorima, tehnologija je prednjačila pridodavanju, dok su potrošači imali najveće odlive.
- U saradnji sa Michael Msika.