Rekordan rast svetskih berzi dobio je novi zamajac nakon što su Sjedinjene Američke Države (SAD) postigle trgovinski sporazum sa Japanom, čime je obezbeđen dogovor sa ključnim trgovinskim partnerom i umanjeni su strahovi od carinskog rata.
Azijske akcije skočile su za 1,7 odsto, što je njihov najveći dnevni rast u poslednjih mesec dana, pomažući indeksu svetskih akcija MSCI da od početka godine poraste ukupno 11 odsto. Fjučersi za indeks S&P 500 porasli su za 0,2 odsto, nakon što je indeks u utorak zaključio dan na rekordnom nivou. Fjučersi evropskih akcija porasli su za 1,1 odsto. Indeks dolara bio je uglavnom nepromenjen, dok su prinosi od američkih desetogodišnjih obveznica porasli za dva bazna poena, na 4,36 odsto.
Japanski indeks Nikkei 225 porastao je za 3,2 odsto, a akcije kompanije Toyota Motor Corp. zabeležile su najveći dnevni skok još od 1987. godine. Jen je oslabio u odnosu na dolar nakon što je premijer Shigeru Ishiba odlučio da podnese ostavku, prenosi list Yomiuri.
Opširnije

Zašto je nemoguće ponoviti uspeh Warrena Buffetta u današnjem svetu investiranja
Uspeh 'proroka iz Omahe', kako nazivaju Buffetta, teško da iko može da ponovi, a fenomen 'novog Buffetta' već poprima mitski status u investitorskoj zajednici.
21.07.2025

Kripto prodire u vaš portfolio iako to možda ne želite
Neke akcije kripto-kompanija su već sastavni deo proširenih indeksa, kao što su američki S&P 500 i Nasdaq 100, ili čak globalni indeks MSCI World.
21.07.2025

Rekordne američke akcije, ima li smisla kupovati
Američke akcije dostigle su rekordne nivoe nakon perioda pada, a Bloomberg je anketirao finansijske stručnjake o tome da li ima smisla investirati u ovom trenutku
04.07.2025

Rekordi na berzi - kako investirati 50 hiljada evra na period od pet godina
Tržišta akcija su na rekordnim nivoima, mnogi se pitaju da li uopšte ući na tržište i kako sastaviti investicioni portfolio na petogodišnji period.
03.07.2025
Svetska tržišta u usponu su još od aprilske korekcije, podstaknuta očekivanjima da će države postići trgovinske sporazume sa SAD pre roka 1. avgusta, čime bi se izbegla ozbiljna šteta po zarade kompanija i globalnu privredu. Dosadašnji makroekonomski podaci ne ukazuju na to da carine deluju kao okidač za recesiju američke privrede.
"Ovo je otprilike ono što smo i navikli da očekujemo od Trumpa", rekao je Phillip Wool, direktor za upravljanje portfoliom u kompaniji Rayliant Global Advisors Ltd. "Važno je da Vašington sada dobije sporazume koji u naslovima izgledaju kao pobede za obe strane, ali koji istovremeno uklanjaju opasnost od ozbiljnih posledica sveobuhvatnog trgovinskog rata."
Svetski berzanski indeksi beleže četvrti uzastopni mesec rasta; Izvor: Bloomberg
Nakon meseci neizvesnosti, najnoviji trgovinski dogovori američkog predsednika Donalda Trumpa pružaju jasniju sliku o novom trgovinskom pejzažu za najveći svetski industrijski region. Predsednik je najavio dogovor sa Japanom kojim se uvode carine od 15 odsto na uvoz iz te zemlje, uključujući automobile, koji predstavljaju ubedljivo najveći deo trgovinskog deficita između te dve države.
Sporazumom se predviđa i investicija Japana od 550 milijardi dolara u američku privredu.
"Dogovor SAD i Japana postavlja taktički presedan za širu Aziju, naročito za privrede koje još pregovaraju sa Trumpovom administracijom", izjavila je Charu Chanana, glavni investicioni strateg u Saxo Marketsu u Singapuru. "Prihvatajući blažu carinu od 15 odsto i simbolično obećanje o investicijama, Japan je ponudio šablon: ustupiti taman toliko da se izbegne eskalacija, ali bez sprovođenja dubokih strukturnih reformi."
SAD su takođe postigle sporazum sa Filipinima, uvodeći carinu od 19 odsto na izvoz iz te zemlje. Trump je u aprilu prvobitno najavio carinu od 17 odsto, koja je tada bila suspendovana kako bi se ostavio prostor za pregovore. Početkom jula je zapretio da će podići carinu na 20 odsto.
Akcije na berzi u Manili porasle su za 0,5 odsto.
Takođe, američki ministar finansija Scott Bessent izjavio je da će se sledeće nedelje u Stokholmu sastati sa kineskim kolegama kako bi nastavili trgovinske pregovore, te da će se najverovatnije razgovarati o produženju trenutnog roka za pregovore koji ističe 12. avgusta.
Bessent je rekao da sada pregovori sa Kinom mogu obuhvatiti i širi spektar tema, uključujući i kontinuirane kineske kupovine sankcionisane nafte iz Rusije i Irana.
Ove nedelje pažnja investitora usmerena je na velike tehnološke kompanije, koje započinju objavljivanje kvartalnih finansijskih rezultata. Indeks takozvanih veličanstvenih sedam prekinuo je devetodnevni rast u utorak.
Depositphotos
Tesla Inc. i Alphabet Inc. objavljuju rezultate u sredu. Očekuje se da će kompanije zajedno ostvariti rast profita od 14 odsto u drugom kvartalu, dok se zarade preostalih firmi iz tog američkog tržišnog indeksa predviđaju kao uglavnom nepromenjene, pokazuju podaci Bloomberg Intelligencea.
U Japanu je aukcija 40-godišnjih državnih obveznica zabeležila najslabiju potražnju od 2011. godine. Ova prodaja bila je test interesovanja za izuzetno dugoročni dug nakon istorijskog izbornog poraza premijera Ishibe, čija vladajuća koalicija nije uspela da osvoji većinu u gornjem domu parlamenta na izborima održanim u nedelju.
Prema pisanju lista Yomiuri, premijer Ishiba planira da najavi ostavku već ovog meseca. U tekstu se navodi da je on već obavestio najbliže saradnike o svojoj odluci, dok drugi lokalni mediji tvrde da će objava uslediti u avgustu.
Vesti iz kompanija
UniCredit SpA je odustao od ponude za preuzimanje konkurentske banke Banco BPM SpA, čime je okončana osmomesečna borba sa konkurentom i italijanskom vladom oko stvaranja najveće banke u zemlji.
Bloomberg
Morgan Stanley je pod istragom američkog regulatornog tela za finansijsku industriju (engl. Financial Industry Regulatory Authority) zbog načina na koji je proveravao klijente u vezi sa rizikom od pranja novca, izvestio je Wall Street Journal.
Microsoft Corp. je upozorio da kineski državni hakeri koriste propuste u njihovom softveru SharePoint za napade na institucije širom sveta. Među pogođenim institucijama nalazi se i američka agencija zadužena za projektovanje nuklearnog naoružanja.
Ključni događaji ove nedelje:
-
Akcije:
Fjučersi za S&P 500 porasli za 0,2 odsto (u 13.33 po tokijskom vremenu);
Japanski Topix porastao za 3,1 odsto;
Australijski S&P/ASX 200 porastao za 0,8 odsto;
Hongkonški Hang Seng porastao za 1,1 odsto;
Shanghai Composite porastao za 0,7 odsto;
Fjučersi za Euro Stoxx 50 porasli za 1,1 odsto.
-
Valute:
Bloomberg Dollar Spot Index nije imao većih promena;
Evro pao za 0,1 odsto na 1,1737 dolara;
Japanski jen oslabio za 0,2 odsto na 146.97 za dolar;
Ofšor juan porastao za 0,2 odsto na 7,1585 za dolar.
-
Kriptovalute:
Bitcoin pao za 0,7 odsto na 118.881,48 dolara;
Ether porastao za 0,7 odsto na 3.734,15 dolara.
-
Obveznice:
Prinos od američkih desetogodišnjih obveznica porastao za dva bazna poena na 4,36 odsto;
Japanske desetogodišnje obveznice porasle za 8,5 baznih poena na 1,585 odsto;
Australijske desetogodišnje obveznice pale za dva bazna poena na 4,29 odsto.
-
Sirovine:
Nafta (West Texas Intermediate) porasla za 0,4 odsto na 65,54 dolara za barel;
Zlato (na spot-tržištu) palo za 0,2 odsto na 3.423,66 dolara za uncu.
Priča napravljena pomoću Bloomberg Automationa.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...