Za samo nekoliko nedelja, raspoloženje na tržištu prešlo je iz panike u maniju. Šanse za recesiju u aprilu su bile veće od 50 odsto, a američka berza u slobodnom padu. Međutim, nakon što su strahovi u vezi sa trgovinskim ratovima i ekonomskom politikom američkog predsednika Donalda Trumpa popustili, akcije su dostigle rekordnu vrednost. Trebalo je samo 57 dana da se S&P 500 izvuče iz medveđeg tržišta i dostigne intradnevni maksimum, ali finansijski savetnici koje je anketirao Bloomberg kažu da investitori trebaa da budu oprezni. Profesionalci sa Volstrita upozoravaju da rizici i dalje postoje, ali ima i oblasti u koje vredi investirati.
Da li je loše vreme za kupovinu
Nije, ako se radi o dugoročnom investiranju. Dok god vam novac ne treba u naredne tri godine, kupovina akcija tokom perioda rasta može da bude pametan potez. Rast akcija često vodi ka daljem jačanju tržišta, kaže Dustin Suttle, suosnivač Suttle Crossland Wealth Advisors. "Rekordni nivoi akcija kroz istoriju često su vodili ka još većem rastu", dodaje. Važnu ulogu igra psihologija, kaže Noah Damsky, principal u Marina Wealth Advisors. Investitori se uzbuđuju zbog novih maksimuma i ulaze u akcije, što dovodi do dodatnog rasta. Damsky ocenjuje da su rekordni nivoi "trenutak za kupovinu, a ne za čekanje", jer u suprotnom investitori mogu da propuste dugoročne šanse.
Šta kupovati
Opširnije

Rekordi na berzi - kako investirati 50 hiljada evra na period od pet godina
Tržišta akcija su na rekordnim nivoima, mnogi se pitaju da li uopšte ući na tržište i kako sastaviti investicioni portfolio na petogodišnji period.
03.07.2025

Najmanje tri ključna faktora vuku dolar nadole ove godine
Američka valuta pre svega slabi zbog trgovinske neizvesnosti, ali i rastućeg američkog duga.
01.07.2025

Zašto se investitori sve više okreću evropskim, a ne američkim akcijama
Evropsko tržište akcija beleži značajan oporavak, privlačeći investitore sa svih strana dok se suočava s izazovima američke ekonomije.
30.06.2025
U međuvremenu, Scott Helfstein, šef investicione strategije u Global X, rekao je da vidi mogućnosti u kompanijama koje proizvode odbrambenu tehnologiju, zajedno sa firmama za sajber bezbednost. On preporučuje komunalne kompanije i one koje se bave proizvodnjom uranijuma i nuklearne energije, zbog sve veće potrebe za energijom za napajanje veštačke inteligencije i automatizacije.
Šta da radim ako sam prodao akcije ranije ove godine
Prvo što treba da uradite jeste da analizirate zašto ste uopšte prodali, rekao je Robert Jeter, finansijski savetnik u Back Bay Financial Planning & Investments. Ako je to bila impulsivna reakcija koju sada smatrate greškom, razmislite zašto se to dogodilo i kako to možete izbeći sledeći put.
Što se tiče povratka, on predlaže usrednjavanje troškova u dolarima — ulaganje malih investicija tokom određenog vremenskog perioda umesto ulaganja velike paušalne sume. To može biti manje rizično psihološki i pomoći će u stvaranju pozitivne navike za budućnost. Pored toga, sledeći put kada osetite da je došlo do pada na tržištu i želite da kupite, imaćete dodatni novac da to učinite.
Samantha Mockford, pomoćnica savetnika za bogatstvo u Citrine Capitalu, takođe preporučuje da se greške u prošlosti u prodaji posmatraju kao prilika za učenje za budućnost. Ako ste skloni anksioznosti tokom padova tržišta, razmislite o načinima da to izbegnete sledeći put. Ako ste prodali akcije ranije ove godine, postoji jedna prednost - gubitke možete da nadoknadite kapitalnim dobicima od profitabilnih prodaja.
Šta bi moglo da poremeti rast berze
Profesionalci sa Vol Strita, uključujući Michael Hartnett iz Banke Amerike i Kate Moore iz Citigroup Ink, upozoravaju trgovce da ne ignorišu rizike, kao što su budući efekti carina. Moore je nedavno rekla da joj je "neugodno" zbog rasta, plašeći se da investitori umanjuju značaj carinske politike predsednika Donalda Trumpa i sukoba na Bliskom istoku.
Nije jasno kakav će biti pun uticaj carina. Međutim, očekivanja korporativnih zarada odražavaju zabrinutost. Analitičari sa Volstrita očekuju da će profit kompanija iz S&P 500 porasti za 7,1 odsto ove godine, što je pad u odnosu na skoro 13 odsto na početku 2025. godine, prema podacima Bloomberg Intelligence.
Koncentracija tržišta je takođe još jedna briga, jer samo nekoliko tehnoloških kompanija, među kojima su Nvidia Corp, Microsoft Corp. i Meta Platforms Inc, pokreće najveći deo tržišnih dobitaka. Mnogi se plaše da, ako bilo koja od tih kompanija pretrpi udarac, to će se osetiti na celokupnom tržištu. Stratezi Bloomberg Intelligence predviđaju da će Fed smanjiti kamatne stope, što može da pomogneu prevazilaženju jaza između cena i fundamentalnih pokazatelja. Ali to je daleko od zagarantovanog.
Predsednik Feda Jerome Powell je rekao da centralna banka ne žuri sa snižavanjem kamatnih stopa, a planiraju dva smanjenja ove godine. Bilo kakvo kašnjenje ili iznenađenje na tom planu moglo bi značajno da optereti tržište.
Da li su kriptovalute dobra investicija
Bitkoin je porastao za više od 15 odsto ove godine, nastavljajući brzi rast nakon izbora. Trgovci su optimistični da će Trumpova administracija, naklonjena kriptovalutama, biti blagodet za industriju. Za one koji razmišljaju o povećanju kripto ulaganja ili o prvom investiranju, savetnici preporučuju stroga ograničenja.
Jeter iz Back Bay Financial kaže da bi investitori trebalo prvo da odluče koliki deo svog portfolija žele da izdvoje za kriptovalute, a on preporučuje ne više od 10 odsto, a zatim da se drže tog ograničenja, vodeći računa da to nije novac koji će biti potreban uskoro. "Ekstremna volatilnost te imovine biće problematična čak i za najiskusnije investitore", rekao je. "Iako svi volimo da se pretvaramo da nam novac nikada ne treba, na kraju nam ipak zatreba".
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...