Najznačajnija dešavanja na finansijskim tržištima protekle nedelje odigrala su se na samom početku, u ponedeljak. SAD i Kina su uoči sastanka u Ženevi u zajedničkom saopštenju objavile da će privremeno sniziti carine na svoje proizvode, čime će umiriti trgovinske tenzije i pružiti najvećim svetskim ekonomijama još tri meseca da reše neslaganja.
Zajedničke američke carine od 145 odsto na većinu kineskog uvoza će do 14. maja biti snižene na 30 odsto, uključujući carinu vezanu za fentanil, dok će Kina svoje namete na američke proizvode sniziti sa 125 odsto na svega 10 odsto. Ministar finansija Scott Bessent dodao je da najavljeno sniženje carina ne važi za sektorske dažbine, uvedene za sve trgovinske partnere SAD, i da carine koje su za Kinu važile u vreme prve administracije Donalda Trumpa ostaju na snazi.
Opširnije

Zijin plasira IPO u Hongkongu, da li su na listi srpski ogranci kineske kompanije
Zijin Mining planira inicijalnu javnu ponudu na berzi u Hongkongu, a u vezi sa ograncima kompanije koji posluju u inostranstvu.
14.05.2025

Berze rastu, zlato pada posle dogovora Amerike i Kine
"Apetit za rizikom se vraća na tržišta", rekao je za Bloomberg TV Raj Singh, portfolio menadžer u kompaniji Principal Asset Management. Iako očekuje da će pozitivan sentiment potrajati, upozorava da je "cela trgovinska situacija prilično promenljiva i da je neizvesnost veoma visoka".
12.05.2025

CATL planira da plasira 118 miliona akcija i to bi mogao da bude najveći IPO u 2025.
Razgovori su još u toku i konačne odluke nisu donete, dodaju izvori Bloomberga.
15.05.2025

Pregled berzi - Fed prkosi Trumpu, evropski indeksi nadmašuju američke
Evropske akcije se 2025. godine drže bolje od američkih.
12.05.2025
Nakon što su Kina i SAD postigle dogovor o 90-dnevnom sniženju carina, kada bi trebalo da se dogovore i o dugoročnoj strategiji, tržišta su reagovala pozitivno. Ali preteranih oscilacija nije bilo, što je očekivano, objasnio je Gunter Deuber iz Reiffeisen Bank International. "Najzanimljivije mi je učešće Kine", izjavio je komentarišući kontekst sporazuma, koji ga podseća na igru velesila, kakvu vidimo i kod bezbednosnih pitanja. "Verujem da iza kulisa verovatno postoji neobjavljen sporazum o povećanim kineskim nabavkama američkih proizvoda", zaključio je.
Osvrnimo se na globalna tržišta. Kontinentalni kineski indeks CSI 300 zabeležio je prošle nedelje mali rast od 0,58 odsto, uprkos carinskom moratorijumu SAD. Honkonški Hang Seng dobio je 0,70 odsto na vrednosti, japanski Nikkei 225 0,15 odsto, a južnokorejski Kospi 1,27 odsto. Indijski indeks Nifty 50 je nakon smirivanja situacije s Pakistanom prošlu nedelju zaključio sa rastom od 1,73 odsto.
Evropske berza ostvarile su bolje rezultate. Panevropski indeksi Eurostoxx 600 i Eurostoxx 50 su prošle nedelje porasli za 2,28 odsto odnosno 2,39 odsto. Francuski CAC 40 dobio je 1,44 odsto, londonski FTSE 100 1,47 odsto, a nemački indeks DAX 0,41 odsto.
Američki indeks S&P 500 zabeležio je veliki nedeljni rast od 4,18 odsto, tehnološki indeks Nasdaq 100 rast od šest odsto, a industrijski Dow Jones dobio je 2,22 odsto na vrednosti.
Podaci o inflaciji u SAD bolji od očekivanja
Rezultati indeksa potrošačkih cena u SAD objavljeni u utorak premašili su optimistična predviđanja stručnjaka. Inflacija je, naime, mereno u odnosu na isti period prethodne godine bila 2,3 odsto (prognozirana stopa bila je 2,4 odsto), a na mesečnom nivou cene su se povisile za 0,2 odsto (predviđanja su ukazivala na rast od 0,3 odsto), izveštava Bloomberg. Ovi pokazatelji uneli su svež talas entuzijazma među investitore na tržištima kapitala. U nekoliko minuta nakon objave vesti, fjučersi na S&P 500 indeks prešli su u zeleno, baš kao i fjučersi na Nasdaq.
Još pre objave podataka o inflaciji neki stručnjaci komentarisali su prvobitni dogovor između SAD i Kine. "Izazovima još uvek nije došao kraj", upozorava Frederique Carrier, menadžer investicione strategije u RBC Wealth Management. "Deeskalacija je bila mnogo povoljnija nego što su se nadali čak i najveći optimisti, ali treba biti svestan da se američka ekonomija još uvek suočava sa prosečnim efektivnim carinama u visini više od 13 odsto."
Wall Street nakon epskog oporavka pokazuje znake iscrpljenosti
Epski oporavak Wall Streeta nakon aprilskog sloma pokazuje znake iscrpljenosti zbog spekulacija da su akcije rasle prebrzo usred rizika koji proističu iz trgovinskog rata, ekonomskog usporavanja i uporne inflacije.
Bloomberg
Nakon skoka od 22 odsto sa najnižih dnevnih vrednosti prethodnog meseca, indeks S&P 500 se u sredu popravio za samo 0,1 odsto. Većina sektora zabeležila je pad, a velike tehnološke kompanije ostvarile su rast. Boeing je zabeležio skok vrednosti svojih akcija nakon potpisivanja najvrednijeg ugovora u svojoj istoriji, a Qatar Airways je tokom posete Donalda Trumpa Dohi naručio avione za duge relacije. Američka valuta izgubila je na vrednosti nakon što je Bloomberg News objavio da SAD nisu usmerene ka integrisanju monetarnih odredbi u trgovinske sporazume. Prinos obveznica povećao se kada su tržišna očekivanja o snižavanje kamatnih stopa američke centralne banke (Fed) oslabila.
Prema oceni Matta Maleyja iz Miller Tabaka, umerena korekcija uzlaznog kretanja akcija predstavljala bi prirodan i pozitivan razvoj događaja. Četrnaestodnevni indeks relativne snage S&P 500 je na najvišoj vrednosti nakon decembra. U međuvremenu, pokazatelj straha i pohlepe na CNN-u približio se nivou ekstremne pohlepe. "Akcije su kratkoročno pomalo precenjene, ali umerena korekcija cena bila bi viđena kao prilika za kupovinu. Naročito među sektorima sa relativnom snagom", rekao je Craig Johnson iz Piper Sandleraa.
Trumpovi carinski potezi unose konfuziju na berzu
Nestabilno tržište akcija izaziva drastične promene u očekivanjima vodećih prognostičara sa Wall Streeta. Prošlog meseca su berzanski analitičari silovitim tempom snižavali svoja predviđanja za indeks S&P 500, kada je Trump uveo carine širom sveta i pokrenuo talas prodaje akcija. Njegova administracija je, međutim, od tada promenila kurs i odustala od najstrožih trgovinskih mera, zbog čega su isti stratezi morali temeljno da izmene svoja predviđanja.
Bloomberg
"Ovo je zaista bio turbulentan period", objasnio je dugogodišnji finansijski stručnjak Ed Yardeni, osnivač Yardeni Researcha. "Poznat sam po tome da retko menjam svoja predviđanja. Ovog puta sam klijentima rekao da zadržavam pravo da svoju prognozu menjam onoliko često koliko predsednik menja svoje mišljenje."
Stratezi tako iznova menjaju predviđanja za S&P 500, kao što je to pre nekoliko dana učinila banka Goldman Sachs. Stratezi, uključujući Davida Kostina, predviđaju da će indeks S&P 500 u narednih 12 meseci dostići 6.500 indeksnih poena, što predstavlja rast od skoro pet odsto u odnosu na prethodnu procenu (6.200 indeksnih poena). To je oko 11 odsto više od vrednosti koju je indeks imao na kraju trgovanja u ponedeljak.
EURUSD:CUR
EUR-USD X-RATE
1,1209 USD
+0,0046 +0,41%
cena na otvaranju
1,1166
prethodna cena na zatvaranju
1,1163
ovogodišnja zarada
7,9969%
dnevni raspon
1,12 - 1,12
raspon u 52 nedelje
1,01 - 1,16
Strategiju menja i Raiffeisen banka: "Čini se da trenutno preovladava nada da će se carine sniziti i da će trgovinski sporazumi biti brzo zaključeni", navode u svom najnovijem izveštaju iz Raiffeisen Capital Managementa.
"Uprkos tome, smatramo da će nepredvidive mere SAD izazivati neizvesnost i u budućnosti. Manji ekonomski rast će zajedno sa višim stopama inflacije opteretiti i poslovni sektor. Naši pokazatelji su se dodatno pogoršali, zato privremeno smanjujemo ulaganja u akcije", napisala je glavna investiciona direktorka Karin Kunrath.
Tilen Šarlah, Acex: Kapital se brzo seli, a ova pojava će se intenzivirati
U emisiji Spotlight na televiziji Bloomberg Adria, Tilen Šarlah, finansijski analitičar i direktor kompanije Acex, izneo je svoja zapažanja o stanju na globalnim tržištima. Globalno, nekoliko pozitivnih pomaka donosi bar carinsko primirje, što su investitori pozdravili, primećuje sagovornik. Međutim, Šarlah istovremeno upozorava da je problem samo odložen, što se inače vidi u manjim očekivanjima recesije, ali on još uvek nije otklonjen.
Takođe, kretanje cena sirovina pokazuje značajnu fluktuaciju. Tokom svoje diplomatske posete Bliskom istoku, predsednik Trump preuzima ključnu ulogu u pregovorima o cenama nafte. "Ne očekujem pad cena, jer bi to ugrozilo američke proizvođače", jasan je Šarlah. Usled proizvodnje nafte iz škriljaca Amerikanci imaju više proizvodne troškove, ali su još uvek najveći proizvođač sa trenutno 14 miliona barela dnevno ispred Saudijaca sa 12 miliona. Cilj SAD je uspostavljanje dominacije na tržištu, uveren je Šarlah.
Kakva je cena nafte?
Tržišta veruju da je uspon evra trajan
Kretanje međunarodnog kapitala preko okeana odvijalo se jednosmerno tokom perioda dužeg od jedne decenije, dok je evro ostajao daleko iza. Sada najveći investitori kažu da se tok možda okrenuo, pri čemu se evru predviđa najbolja godina u poslednje dve decenije, a menadžeri imovine, kao što je Amundi, napuštaju medveđe raspoloženje i prelaze u bikovsko.
Evropska valuta doživljava preporod kakav nije viđen od njenog osnivanja 1999. godine.
Iako se neizvesnost oko trgovinskog rata američkog predsednika nastavlja, investitori, poput Andreasa Koeniga iz kompanije Amundi, kažu da se dinamika koja je nastala tokom nestabilnog perioda početkom aprila teško može neutralisati. Evro se prošlog meseca popeo sve do 1,15 dolara, što je njegov najviši nivo nakon kraja 2021. godine. "Ovo je strukturna promena koja može trajati mnogo duže nego što trenutno zamišljamo," rekao je Koenig.
Zlato nešto niže u očekivanju trgovinskih pregovora i poteza Feda
Cena zlata je sa rekordnih vrednosti, dostignutih odmah nakon pojave neizvesnosti uzrokovane Trumpovim carinskim "danom oslobođenja", nešto pala. U petak prošle nedelje, 31,1-gramska unca zlata koštala je 3.200 dolara i zabeležila nedeljni pad od preko tri odsto. Trgovci sada analiziraju podatke o aprilskoj inflaciji u SAD, koji su bili blaži od očekivanih, kao i trgovinske tenzije sa Kinom.
Depositphotos
"Carinske stope između SAD i Kine izazvale su značajan negativan efekat na tržište, što smanjuje zabrinutost investitora u vezi sa pretnjama ekonomskom rastu koje proizilaze iz trgovinskih odnosa", rekao je Justin Lin, analitičar u Global X ETFs. "Kapital verovatno otiče iz defanzivnih sektora i zlata."
Cena zlata je ove godine i dalje za oko petinu viša, nakon što je prošlog meseca pri zaoštravanju trgovinskih tenzija dostigla rekordnu vrednost iznad 3.500 dolara za uncu. Investitori su se plašili da bi trgovinski rat mogao podstaći usporavanje rasta ili recesiju i bržu inflaciju.
GOLDS:COM
GOLD SPOT $/OZ
3.223,7 USD
+20,053 +0,63%
cena na otvaranju
3.209,94
prethodna cena na zatvaranju
3.203,645
ovogodišnja zarada
22,587159458945%
dnevni raspon
3.206,53 - 3.249,82
raspon u 52 nedelje
2.286,86 - 3.500,10
Cena nafte iznad vrednosti koju želi Trump
Nafta je očuvala glavni deo najvećeg četvorodnevnog skoka cena od oktobra, koji su podstakli trgovinski rasplet između SAD i Kine i neprijateljske retorika prema Iranu koju je američki predsednik koristio na početku, a koju je zatim ublažio prema kraju nedelje. U petak se severonomorska nafta brent prodavala blizu 64,5 dolara za barel, a američka nafta West Texas Intermediate (WTI) kretala se malo iznad 61 dolara.
"Trgovinski optimizam i pretnje iranskim sankcijama obezbedili su snažnu podršku naftnom tržištu", rekao je Warren Patterson, singapurski menadžer robne strategije u kompaniji ING Groep. "Kada priča o carinama izbledi, pažnja će se verovatno vratiti na ponudu OPEC+ grupe i na to da li će ona u julu nastaviti agresivno povećanje ponude, što i predviđamo."
Predsednik Donald Trump očigledno daje prednost cenama američke nafte između 40 i 50 dolara za barel, smatra banka Goldman Sachs, koja se poziva na internu analizu njegovih objava na društvenim mrežama o toj temi.
Trump je uvek bio fokusiran na naftu i dominaciju SAD u oblasti energetike, objavivši skoro 900 objava, zapisali su analitičari u izveštaju, među kojima je i Daan Struyven. Prema njihovom mišljenju, njegova preferencija za WTI je oko 40 do 50 dolara za barel, pri čemu je njegova sklonost ka objavama o cenama nafte najniža, naveli su.
Escriva i Nagel: ECB mora biti oprezna pri sledećim koracima
Evropska centralna banka (ECB) mora biti oprezna pri odlučivanju o sledećim merama u vezi sa kamatnim stopama s obzirom na veliku neizvesnost u vezi sa ekonomskom politikom predsednika Trumpa, smatraju dva člana saveta guvernera.
U zajedničkom intervjuu, objavljenom u ponedeljak u novinama Sueddeutsche Zeitung i El Mundo, Nemac Joachim Nagel i Španac Jose Luis Escriva naglasili su izazove koje predstavlja nova američka administracija, uključujući probleme pri određivanju monetarne politike u evrozoni. "Pri proceni trenutne situacije moramo biti uzdržani", rekao je Escriva i dodao da ECB mora prikupiti više informacija i pokušati da odgonetne koji elementi preovlađuju.
Poslovanje slovenačkih blue chipova
Petrol
Grupa Petrol je u prvom tromesečju godine ostvarila 1,5 milijarde evra prihoda, što je četiri odsto više nego u istom periodu prošle godine. Na visinu prihoda pored količinske prodaje u najvećoj meri utiče kretanje berzanskih cena, na šta kompanija Petrol nema uticaja, zapisali su u izveštaju. Neto poslovni rezultat grupe dostigao je 31 milion evra, što je 16 miliona evra odnosno 107 odsto više nego u uporednom periodu 2024. godine, ali je u skladu sa planiranim za taj period.
Sava Re
Grupa izveštava da je u prvom kvartalu obim poslovanja porastao za 6,8 odsto, na 328,7 miliona evra. Dobitak pre poreza iznosio je 39,3 miliona evra, a neto dobitak 30,9 miliona evra, što je povećanje od 3,7 odsto u odnosu na uporedni period prošle godine. Tome je najviše doprineo rast bruto premija kako kod imovinskih, tako i kod životnih osiguranja, napisali su u izveštaju.
Telekom Slovenije
Najveći slovenački telekomunikacioni operater Telekom Slovenije je u prva tri meseca godine ostvario 171,7 miliona evra prihoda od prodaje. To je na godišnjem nivou dva odsto više. Rast je posledica rasta broja korisnika i veće prodaje IT robe i usluga. "Povećali su se i prihodi od finansijskih usluga, eZdravlja i eCommercea", saopštili su. Poslovni rashodi su rasli sporije od prihoda.
Porasli su za jedan odsto, na 153,8 miliona evra.
Krka
Grupa Krka iz Novog Mesta je u prvom tromesečju prihode povećala za sedam odsto, na 522,1 milion evra. U grupi Krka prodali su za 521,5 miliona evra proizvoda i usluga, što predstavlja rast od osam odsto. Prodaju su povećali u svim prodajnim regionima i na većini tržišta sa izuzetkom regiona "prekomorska tržišta". "U prvom kvartalu ostvarili smo najveću prodaju i neto dobit do sada", saopštio je predsednik uprave Jože Colarič, "prodaju smo povećali u pet od šest prodajnih regiona i na većini ključnih tržišta, kao i kod svih grupa proizvoda i usluga".
Šta pratimo ove nedelje
Ponedeljak, 19. maj
- Biće objavljeni rezultati poljskih i rumunskih predsedničkih izbora.
- Takođe će biti objavljeni rezultati portugalskih izbora.
- Eurostat će objaviti podatke o inflaciji u evrozoni.
- U Kini će biti objavljeni podaci o maloprodaji i industrijskoj proizvodnji.
- U Londonu će biti održan samit EU-Ujedinjeno Kraljevstvo.
- O poslovanju će izveštavati Ryanair.
Utorak, 20. maj
- Eurostat će objaviti podatke o poverenju potrošača.
- Surs će objaviti indekse cena proizvođača u građevinarstvu i statistiku građevinskih dozvola u aprilu.
- U Kataru će početi Katarski ekonomski forum.
- Finansijski ministri i guverneri centralnih banaka zemalja G7 sastaće se u Briselu.
- Berzanski debi kineskog proizvođača električnih vozila CATL u Hongkongu.
Sreda, 21. maj
- U Ujedinjenom Kraljevstvu će biti objavljeni podaci o inflaciji.
- Surs će objaviti pokazatelje podsticaja za rad.
Četvrtak, 22. maj
- U evrozoni, Francuskoj, Nemačkoj i SAD će biti objavljeni proizvodni i uslužni indeks PMI.
- Institut Ifo će u Nemačkoj objaviti ekonomski indeks.
- Surs će predstaviti rezultate ankete o potrošačkom poverenju.
Petak, 23. maj
- U Nemačkoj će biti objavljeni podaci o BDP-u.
- O poslovanju će izveštavati kompanija PDD Holdings, vlasnik platforme Temu.