Cena bitcoina i drugih kriptovaluta raste, kao i broj kompanija koje investiciju u kriptovalute koriste kao poslovnu strategiju. Kompanija Microstrategy, koja od februara posluje pod imenom Strategy, ističe se kao najpoznatiji primer. Vodi je milijarder Michael Saylor, jedan od najglasnijih i najprepoznatljivijih zagovornika bitcoina na svetu.
Strategija Strategyja je što veća akumulacija bitcoina, za šta koristi više mehanizama - između ostalog, izdaje obveznice i tim novcem kupuje bitcoine, dok istovremeno izdaje nove akcije svoje kompanije i tim novcem, takođe, kupuje bitcoine.
Microstrategy trenutno poseduje 554.670 bitcoina, što obuhvata 2,6 odsto ukupne količine ovih novčića koji će ikada biti izdati. Trenutno je izdato 19,86 miliona njih.
Opširnije

Novi ETF-ovi suprotstavljaju zlato bitcoinu i obrnuto
Dok investitori traže utočište, cena zlata je obarala rekorde nekoliko puta ove godine.
12.05.2025

Pregled berzi - Fed prkosi Trumpu, evropski indeksi nadmašuju američke
Evropske akcije se 2025. godine drže bolje od američkih.
12.05.2025

Akcije rastu pred razgovore sa Kinom, američki lider poručuje - kupujte
Akcije su porasle, a obveznice pale, nakon što je Donald Trump najavio trgovinski sporazum sa Velikom Britanijom i naglasio da bi, ako razgovori sa Kinom budu uspešni, carine mogle biti smanjene.
09.05.2025

Bitcoin premašio 100.000 dolara
Bitcoin je dostigao rekordnih oko 109.000 dolara 20. januara
08.05.2025
Cena akcija kompanije Strategy je u 2024. godini porasla za čak 359 odsto - sa približno 69 dolara na 289,62 dolara. U novembru prošle godine, kada je cena bitcoina dostigla rekordnih 109.000 dolara, akcija Strategyja je dostigla čak 540 dolara, a zatim pala.
Investiranje primenom finansijskog leveridža predstavlja rizičnu strategiju
"Strategija kompanije Strategy mi se čini veoma rizičnom", komentarisao je stručnjak za oblast kriptovaluta Peter Merc, pravnik i investitor kompanije Lemur Legal. Naročito rizičnim ocenjuje investiranje u kriptovalute kroz strategiju leveridža. "Dosta zavisi od uslova finansiranja", kaže Merc.
Ipak, do sada se u istoriji kripto-tržišta uvek potvrdilo da su cene nakon jednog ciklusa dostigle više nivoe u slučaju najvećih kriptovaluta po tržišnoj kapitalizaciji.
Ako je kupac sačekao da prođe jedan ciklus, uvek je prodavao sa profitom, iako je to moglo značiti da je morao da čeka i više godina. U slučaju da kupac nije suočen sa urgentnim obavezama otplate, odnosno ako se radi o nekim zaista dugoročnim dospećima kod zajmova, "onda je kripto prilično atraktivna investicija", objašnjava Merc.
Prema njegovim saznanjima, nema slovenačkih kompanija koje poseduju kriptovalute u svojim bilansima. On sam pak ima u bilansu svoje kompanije kriptovalute koje je kupio kripto-sredstvima kompanije. Na kripto-berzi Kraken ima i otvoren kripto-račun za kompaniju čija je osnovna namena primanje uplata u digitalnim valutama, dodao je Merc.
Kompanije imaju u bilansima kriptovalute "Mogu da potvrdim da u Sloveniji postoji više kompanija koje u svojim bilansima među sredstvima prikazuju i kriptovalute", rekao je advokat Domen Romih iz društva Jadek & Pensa. Zbog profesionalne tajne nije rekao koje su to kompanije. Slovenački računovodstveni standardi među finansijske investicije, kao posebnu vrstu organizacija, svrstavaju i investicije u plemenite metale, kriptovalute i druga slična sredstva. Njihova je svrha očuvanje vrednosti, objasnio je Romih, specijalizovan za ovu oblast. Nakon što organizacija prvi put evidentira ove jedinstvene tipove investicija, može ih vrednovati na dva načina - prema trenutnoj tržišnoj vrednosti u bilansu uspeha ili prema ceni nabavke. "Ova odluka predstavlja obavezujuću računovodstvenu politiku koju kompanija mora dosledno primenjivati sve do potpunog isknjižavanja investicije", kaže Romih. Prema iskustvima njihove advokatske kancelarije, većina virtuelnih valuta u bilansima slovenačkih kompanija potiče iz plaćanja za izvršene usluge ili iz naknadnih profita ostvarenih trgovanjem virtuelnim valutama. "Smatramo da je takvo postupanje pravno dozvoljeno." Nisu još primetili primer da bi se kripto-sredstva kupovala primenom leveridža, kao u slučaju kompanije Strategy. "Legitimnost takve strukture poslovanja bi, naravno, mogla biti predmet različitih pravnih pitanja iz oblasti regulacije." |
Interesovanje među kompanijama raste
Menadžer portfolija Marko Pavlović potvrdio je da među klijentima kripto-platforme Iconomi postoje i društva sa ograničenom odgovornosti koja investiraju u bitcoin i druge kriptovalute. Trenutno su to, uglavnom, manje firme sa jednim vlasnikom, ali Pavlović predviđa da će u narednom periodu sve više kompanija uključivati bitcoin i druge digitalne valute - najpre u svoj investicioni portfolio, a potom i kao komponentu trezorske rezerve.
"Zapažamo sve veći zamah na ovom tržištu."
Metaplanet - japanski berzanski prvak 2024. godine
U inostranstvu, bitcoin strategiju kompanije Strategy kopira sve više drugih kompanija. Mala japanska firma Metaplanet je prošle godine počela sa kupovinom bitcoina, zbog čega se cena njihove akcije na tokijskoj berzi povećala sa 12 na 345 jena, dakle za skoro 30 puta. Trenutno se akcija Metaplaneta kotira na 524 jena, a rekord u visini od 721 jena dostignut je u februaru ove godine.
Zahvaljujući naglom skoku sa minimalne početne vrednosti, akcija Metaplaneta bila je najbrže rastuća akcija na tokijskoj berzi u 2024. godini, izveštavaju onlajn izvori. Razlog za tako oštar rast je i to što deluje kao atraktivna posredna mogućnost za investiciju pojedinaca u bitcoin, jer je u Japanu profit od prodaje bitcoina za fizička lica čak 55 odsto.
Kompanija koja je bila na ivici propasti sada cveta
Metaplanet se, inače, pre uvođenja bitcoin strategije bavio hotelijerstvom i bio je na ivici propasti. Trenutno poseduju 5.555 bitcoina. U sredu, 7. maja, izdali su obveznice u vrednosti od 25 miliona dolara sa kamatnom stopom od nula odsto, a novcem nameravaju da kupe bitcoine, saopštili su u zvaničnom obaveštenju koje su objavili i preko mreže X.
Tržišna kapitalizacija kompanije se, prema podacima Bloomberga, sa 13,8 miliona dolara krajem 2023. povećala na 800 miliona dolara krajem 2024. godine. U 2025. dodatno je porasla i uvećala se za više od sto puta u odnosu na vrednost prilikom uvođenja bitcoin strategije.
Stostruku tržišnu kapitalizaciju je lakše postići ako počnete sa veoma niske osnove, rekao je pre dva meseca u razgovoru za podkast Coin Stories Simon Gerovich, osnivač i izvršni direktor kompanije Metaplanet. "Naše akcije su neverovatno volatilne, ali, kao što voli da kaže Saylor, volatilnost je vitalnost. U to apsolutno verujem", rekao je Gerovich.
Prethodni primer sledi i mala medicinska kompanija
U SAD, ovaj model sledi i mala kompanija Semler Scientific, koja proizvodi i prodaje zdravstvenu opremu za dijagnostiku i lečenje hroničnih bolesti. U maju prošle godine počeli su da kupuju bitcoin kao svoju "osnovnu trezorsku imovinu".
"Kompanija Semler Scientific je uverena da je bitcoin pouzdan čuvar vrednosti i atraktivna investicija. Sa tržišnom vrednosti koja prelazi bilion dolara, postao je važna klasa imovine. Zbog svoje retkosti i ograničene ponude, potencijalna je zaštita od inflacije i sigurno utočište tokom globalne nestabilnosti", napisali su u objavi na svojoj internet stranici.
Krajem aprila, kompanija je saopštila da je kupila 165 bitcoina za 15,7 miliona evra i sada poseduje ukupno 3.467 bitcoina. Cena njihove akcije je od maja prošle godine skočila sa oko 21 na 81 dolar u decembru 2024. godine. Zatim je snažno pala, a sada se kotira na oko 35 dolara po akciji.