Dok američka politika pod vođstvom Donalda Trampa ponovo unosi nemir na svetska finansijska tržišta, tržišta kapitala zemalja Adria regiona pokazuju iznenađujuću otpornost – barem u pojedinim segmentima."
Uprkos globalnim potresima izazvanim američkom trgovinskom politikom, berze Adria regiona pokazuju znake buđenja: Beograd sa novim izdanjima korporativnih obveznica, Zagreb sa prvim znakovima IPO aktivnosti, Ljubljana sa povratkom poverenja, a Sarajevo sa ambicioznim planovima.
Političke odluke na globalnom nivou i dalje su važan izvor volatilnosti, ali regionalna tržišta – iako još uvek ograničena po pitanju likvidnosti i broja učesnika – pokazuju potencijal za transformaciju i rast u godinama koje dolaze. Vodeći predstavnici regionalnih berzi govorili su za Bloomberg Adria TV o specifičnostima lokalnih tržišta, novim investicijama i razvojnim planovima za 2025. godinu.
Zagrebačka berza: Vraća se IPO-sezona
Zagrebačka berza (ZSE), nakon tri godine stagnacije, vidi novu priliku za oživljavanje tržišta kroz inicijalne javne ponude (IPO). Pored već uvrštene kompanije ING-GRAD, najavljene su još dve javne ponude – prehrambena kompanija Žito i kamenorezačka firma Kufner Grupa.
"Činjenica da bismo mogli imati čak tri IPO-a u jednoj godini nakon tri godine suše bio bi snažan signal za druge investitore", izjavila je Ivana Gažić, predsednica uprave ZSE. "Proces donošenja odluke o izlasku kompanije na tržište nije jednostavan i ne dešava se preko noći", istakla je. Podsetila je i da je poslednji IPO na hrvatskoj berzi imala kompanija Span.
Iako indeks CROBEX beleži oscilacije, a likvidnost ostaje skromna, prognoze ukazuju na povratak poverenja među kompanijama i investitorima.
Ljubljanska berza: Investicije za maratonce
Na Ljubljanskoj berzi indeks SBITOP je početkom godine prešao simboličnu granicu od 2.000 poena – prvi put nakon 17 godina. Marko Bombač, predsednik uprave berze, rast pripisuje dobrim poslovnim rezultatima kompanija i jačanju poverenja investitora.
"Investiranje nije sprint, već trka na duge staze", ističe Bombač i optimistično dodaje da su i padovi od 10 odsto tokom prethodna dva meseca brzo nadoknađeni. S obzirom na američke carine i oscilacije dolara, evropski investitori, po njegovom mišljenju, imaju više prostora za prilagođavanje.
Predsednik uprave Ljubljanske berze je iznenađen rastom kamatnih stopa na američki dug, koji se dogodio istovremeno sa padom vrednosti američkog dolara. "To nije uobičajeno u vremenima povećane neizvesnosti – dolar se obično smatra sigurnim utočištem kojem se investitori okreću u nesigurnim vremenima. Ako bi u SAD došlo do recesije ili usporavanja privrede, dok bi kamatne stope na njihov dug istovremeno rasle ili ostajale visoke, buduće stimulativne mere bile bi manje efikasne nego što bi inače bile", objašnjava Bombač.
Beogradska berza: Povratak korporativnih obveznica i buđenje tržišta
Nakon 13 godina zatišija, Elixir grupa je uspešno emitovala korporativne obveznice na Beogradskoj berzi. "Interesovanje investitora je bilo izuzetno, cela emisija je rasprodata", rekao je Lazo Ostojić, direktor Beogradske berze.
Predviđeno je dalje aktiviranje tržišta novim emisijama: "U bliskoj budućnosti očekujemo još 20 kompanija koje će ponuditi svoje obveznice. Devet je u završnoj fazi pripreme", dodaje Ostojić, ističući da među njima nema državnih, već kompanija iz različitih sektora. On takođe ističe da ne očekuje da će obveznice, kao instrumenti sa unapred definisanim prinosima, pokretati tržište akcija, ali da akcije i instrumenti poput fondova kojima se trguje na berzi (ETF) imaju veći potencijal.
Opširnije

Investitori na Beogradskoj berzi razgrabili Elixirove obveznice
Domaća kompanija prodala je celokupnu emisiju svojih prvih korporativnih obveznica.
08.04.2025

Beogradsku berzu Trumpove carine ne dotiču
Ne treba posmatrati Beogradsku berzu kao merača uspešnosti poslovanja srpske privrede, ističe Jorgić.
08.04.2025

Tržišta bez padobrana - trodnevna rasprodaja zbrisala 9,5 biliona dolara
Trgovci su povećali očekivanja o smanjenju kamatnih stopa od Feda ove godine, ciljajući na pet smanjenja od po četvrtinu procentnog poena.
07.04.2025

Trumpove carine oživljavaju trgovanje valutama nakon godina
Banke i hedž-fondovi pojačavaju timove za trgovanje valutama dok volatilnost podstiče profit.
07.04.2025
Inače, beogradski indeks Belex bio je jedan od retkih koji je prošle nedelje zabeležio rast, usred turbulencija na berzama, dok su ostali referentni indeksi završili u minusu. Zbog niske likvidnosti i ograničenog broja investitora, uticaj globalnih političkih šokova ostaje ograničen.
Ostojić smatra da Trumpova politika ima veći uticaj na realnu ekonomiju Srbije nego na direktna kretanja cena na berzi. Nove inicijalne javne ponude na Beogradskoj berzi nije bilo od 2018. "Nadamo se da će se to uskoro promeniti, jer u poslednje vreme primećujemo značajno interesovanje kompanija za izlazak na tržište kapitala, što vide kao deo svoje strategije daljeg rasta i razvoja".
Sarajevska berza: Fokus na razvoj i likvidnost
Tržište kapitala u Bosni i Hercegovini i dalje traži stabilnost. „Sve berze u regionu suočavaju se sa sličnim izazovima – padom likvidnosti i nedostatkom hartija od vrednosti“, kaže Tahir Taslaman, direktor Sarajevske berze.
"Uzimajući u obzir da su berze nastale tokom procesa privatizacije, tokom kojeg je došlo do konsolidacije vlasništva, smanjio se i broj slobodnih akcija u opticaju, a usledili su i brojni preuzeti subjekti. Zbog toga možemo govoriti o manjem prometu na sekundarnim tržištima", pojašnjava on. Dodaje i da se struktura prometa prošle godine u najvećoj meri odnosila na primarne emisije, dok sa obimom sekundarnog tržišta, kaže prvi čovek berze, ne može biti zadovoljan.