Trumpove takozvane recipročne carine stupile su na snagu sredu, zadavši jak udarac svetskoj ekonomiji. Kina će plaćati nove namete od čak 104 odsto, a carine su uvedene za oko 60 trgovinskih partnera koji imaju suficit sa Amerikom. U subotu, na snagu su stupile carine od 10 odsto, uvedene za većinu zemalja s kojima Amerika trguje.
Pod najvećim pritiskom našle su se azijske zemlje. Kambodža će plaćati carine od 49 odsto, a Vijetnam 46 odsto. Uveden je i namet od 20 odsto na kompletan uvoz iz Evropske unije.
"Carine su stupile na snagu, novac se sliva u količinama kakve do sada nismo imali, to će biti odlično za nas", rekao je Donald Trump u Beloj kući. "Države su nas potkradale, zloupotrebljavale dugi niz godina", dodao je.
Opširnije

Amerika uvodi Kini carine od 104 odsto, kažu zvaničnici
Amerika i Kina tek treba da pregovaraju, ali postizanje sporazuma deluje kao daleka budućnost.
08.04.2025

Da li svetu preti recesija - u najtežem položaju Evropa
Carine jesu ogroman rizik, ali niko ne zna kako će se stvari dalje odvijati, piše Bloomberg.
09.04.2025

Trump odbacio poslednji pokušaj EU da spreči uvođenje carina
Von der Leyen je ranije istakla da je EU već ponudila da se ukinu sve carine na industrijske proizvode, uključujući automobile, ukoliko SAD učine isto – ali iz Vašingtona, kako kaže, nije stigao odgovor.
08.04.2025

Sedmominutni rast akcija vrednih 2,5 biliona dolara zbunio oprezne investitore
Indeks S&P 500 ovih dana beleži rekordno niske nivoe.
08.04.2025
U sredu, azijske akcije su pale po četvrti put za pet dana. Tržišta su ostala nestabilna tokom čitavog dana u utorak, uz rast kada je Trump najavio pregovore sa Južnom Korejom, a onda je usledio pad nakon objave da će Kini biti uvedene ogromne carine.
Carine su na snagu stupile minut posle ponoći po njujorškom vremenu, a u satima pre toga, Bela kuća je suzbijala tržišne špekulacije da će biti odlaganja u poslednjem trenutku. Najviše američke carine za više od 100 godina mogle bi da uvuku svet u totalni trgovinski rat, ukoliko druge države uzvrate nametima na uvoz iz SAD.
Kina zasad nije najavila nikakvu odmazdu, za razliku od februara i marta, kada je Peking zagrmeo samo nekoliko minuta nakon što su prethodne runde američkih carina stupile na snagu.
Amerika je Kini uvela carine od 20 odsto na trgovinu fentanilom, a zatim i uzvratne carine od 34 na osnovu podataka o bilateralnoj trgovini. Vašington je naknadno uveo carine od dodatnih 50 odsto nakon što je Kina najavila oporezivanje američkog uvoza u Kinu.
Trump je utorak pozdravio apele za smanjivanje carinskih stopa, dodavši da su na pomolu sporazumi sa Japanom i Južnom Korejom. Trump je ranije ove nedelje ugostio izraelskog premijera Benjamina Netanyahua na razgovore. Sledeće nedelje, u Vašington putuje italijanska premijerka Giogia Meloni.
Ipak, koraci koje je Trump preduzeo stvorile su nove rizike za svetsku ekonomiju. Kina je najavila da će "boriti do kraja". Zbog rasta tenzija, sve je manje verovatno da će Trump i kineski predsednik Xi Jinping sesti za pregovarački sto, što povećava rizik od dugotrajnog trgovinskog rata između dve najveće svetske ekonomije. Li Kiang, drugi čovek Kine, kaže da njegova zemlja raspolaže sa dovoljno političkih alata da "potpuno neutrališe" negativan uticaj Trumpovih carina.
Bloomberg
Udarac uzvraćaju i druge ekonomske sile. Kanada je uvela carinu od 25 odsto na uvoz automobila, nakon što je Trump takvu carinu prošle nedelje uveo severnom susedu. Francuska i Nemačka zalažu se za oštriji odgovor Evropske unije.
Trump brani svoju politiku, ističući da će carine podstaći prosperitet Amerike i oživeti domaću proizvodnju. Međutim, kritikuje ga Wall Street, ali i pojedini stranački saveznici, koji upozoravaju na posledice kao što su rast potrošačkih cena i sporiji rast, pa čak i recesija.
Senator Thom Tillis, republikanac iz Severne Karoline, jedan je od brojnih predstavnika u Kongresu koji su izrazili zabrinutost zato što birači vide velike fluktuacije penzionih fondova. Tillis je upitao Jamiesona Greera, člana Trumpovog kabineta zaduženog za trgovinu, šta ako birači osetite uticaj carina za oko godinu dana. "Želim vam sve najbolje, ali sam skeptičan", dodaje.
Greer je najavio pregovore sa trgovinskim partnerima nakon što carine stupe na snagu. Reakcije u Trumpovoj administraciji su raznolike - neki smatraju da su carine prilika za pregovore kako bi druge zemlje smanjile carine na američke proizvode. Peter Navarro, savetnik Bele kuće, više puta je odbacio ideju da su carine samo pregovaračko sredstvo.
Trump se dugo zalagao za carine kao rešenje za trgovinske probleme, a ovaj plan će ponovo potvrditi moć Amerike, oživeti domaću proizvodnju i dovesti do geopolitičkih ustupaka.
Krizna diplomatija
Države pogođene carinama odmeravale su odgovor sve do 9. aprila. Na hitnom sastanku uoči uvođenja novih nameta, visoki vijetnamski zvaničnik posetio je Vašington u nastojanju da umanji jednu od najviših carinskih stopa koje je Amerika uvela.
Trump se u utorak sastao sa privremenim liderom Južne Koreje Hanom Duk-suom "o njihovom ogromnom i neodrživom suficitu, carinama, brodogradnji" i "velikoj kupovini" američkog tečnog prirodnog gasa. Takođe je razgovarao o "njihovom zajedničkom ulaganju u naftovodu Aljaske i plaćanju velike vojne zaštite koju Amerika pruža Južnoj Koreji".
Južna Koreja je saopštila da nastoji da postigne "veliki" trgovinski sporazum sa Vašingtonom, kao i da će najviši trgovinski zvaničnici voditi detaljne bilateralne pregovore.
Trump i japanski premijer Shigeru Ishiba u ponedeljak su se dogovorili da započnu pregovore, a japanski lider je pozvao Trumpa da još jednom razmisli o svom pristupu.
Amerika je odbacila predlog EU o ukidanju carina na bilateralnu trgovinu industrijskom robom, ocenivši da to nije dovoljno za resetovanje trgovinskih odnosa.
Wall Street
Mnogi rukovodioci sa Wall Streeta kritikovali su Trumpov plan , uključujući glavnog izvršnog direktora Chase & Co. Jamiea Dimona, koji je u ponedeljak pozvao na brzo rešenje i upozorio na potencijalno "katastrofalno" uništavanje američkih dugoročnih ekonomskih saveza.
Zabrinutost je takođe izrazio Bill Ackman, osnivač Pershing Skuare Capital Managementa i Trumpov pristalica. Kasnije je rekao da podržava carinsku strategiju, ali je pozvao na odlaganje primene.
Dok su Trumpovi saradnici horski podržavali carine, počele su da se naziru međusobne tenzije. Elon Musk, izvršni direktor Tesla Inc, nazvao je Navarra "moronom" u objavi na društvenim mrežama nakon što ga je Navarro opisao kao "sastavljača automobila", a ne proizvođačem automobila.
Trump ne planira da stane. Uskoro će biti objavljene carine na farmaceutske proizvode, rekao je u utorak. Na meti bi mogle da se nađu drvna građa i poluprovodnički čipovi.
Moguće su nove eskalacije u trgovinskom ratu sa Kinom, a Bela kuća je u utorak uveče objavila plan da dodatno poveća planirane carine na male pakete iz kontinentalne Kine i Hongkonga, koji su ranije bili oslobođeni poreza. Trump se nada ekonomskom procvatu Amerike, ali i političkim poenima za stranku. "Pobedićemo na izborima, čak i ako budu na sredini mandata", rekao je Trump republikanskim poslanicima i donatorima u utorak. "Stvarno verujem u to."
- U pisanju pomogli Laura Davison, Malcolm Scott, Jennifer A Dlouhy, James Mayger, Soo-Hyang Choi i Jasmine Ng.