Glasine su na tržištima trajale samo sedam minuta. Do tada su investitori na berzi shvatili da nije tačno da predsednik Donald Trump odlaže carine na 90 dana, pa su prestali da panično podižu cene akcija.
Ipak, nisu se vratili prodaji akcija istim nesputanim tempom kao ranije u toku dana ili krajem prošle nedelje. Klasični američki indeksi su se smenjivali između dobitaka i gubitaka tokom ostatka dana u ponedeljak, sa nekom vrstom paralize koja je nastupila.
Razlog delimično leži u tome što je ovaj događaj otkrio koliko su ishodi Trumpove globalne trgovinske politike potencijalno binarni. Ako zadrži carine, kao što je rekao da će učiniti, ekonomija bi mogla brzo da se smanji i to bi gurnulo S&P 500 u medveđe tržište. Ako ih pak ukloni, ekonomija može ponovo da raste i akcije će ponovo dostizati rekordne vrednosti.
Opširnije

Trump preti Kini dodatnim carinama od 50 odsto
Američke akcije su poništile pad od četiri odsto i porasle više od tri odsto pre nego što su ponovo prešle u crveno, jer su investitori reagovali na talas vesti u vezi sa Trumpovim carinskim planovima.
07.04.2025

Gde Trump okom, tu berze padom - ovo je pet stvari za danas
Obveznice postaju utočište, dok Trump budi strah od stagflacije. Istovremeno, istražujemo da li se isplati uvoz polovnog automobila u sopstvenoj režiji i šta za menjačnice znači stroža kontrola NBS.
08.04.2025

Oprezno sa kriptovalutama - analitičari upozoravaju da 'ovo nije kraj'
Kriptovalute su rasle na krilima Trumpove pobede na predsedničkim izborima, ali je onda usledila radikalna carinska politika.
07.04.2025

Beogradsku berzu Trumpove carine ne dotiču
Ne treba posmatrati Beogradsku berzu kao merača uspešnosti poslovanja srpske privrede, ističe Jorgić.
08.04.2025
"Nema sumnje da bi tržišta, ako bi Trump sutra ustao i rekao: 'Znate šta? Neću ovo da radim', odmah prešla na nove visine", rekao je Ross Gerber, izvršni direktor Gerber Kawasaki Wealth and Investment Managementa.
Ponedeljak je pokazao da je samo odlaganje uvođenja carina bilo vredno 2,5 biliona dolara na američkom tržištu akcija. Propuštanje takvog skoka je zastrašujuća perspektiva za investitore koji su povukli novac kada je S&P 500 pao za 10 odsto u samo dva dana krajem prošle nedelje.
Ali ako Trump zadrži carine? Treba imati u vidu da su, pre nego što je bilo kakvo olakšanje izgledalo moguće, akcije bile na putu prema medveđem tržištu, što je otežavalo da se oslonimo na bilo koju mogućnost preokreta politike.
Ne pomaže ni to što administracija šalje dvosmislene poruke, jer neki članovi kabineta kažu da su pregovori u toku sa 50 ili čak 70 zemalja, dok savetnik za trgovinu Bele kuće Peter Navarro, kaže da ništa nije na pregovaračkom stolu.
Sam Trump zbunjuje porukama koje šalje.
"Mogu postojati trajne carine, ali mogu postojati i pregovori, jer postoje stvari koje nam trebaju, osim carina", rekao je u ponedeljak po podne.
BBDXY:IND
BBG US Dollar Spot
1.266,85 USD
-4,709 -0,37%
cena na otvaranju
1.271,95
prethodna cena na zatvaranju
1.271,56
ovogodišnja zarada
-3,302999%
dnevni raspon
1.266,00 - 1.272,12
raspon u 52 nedelje
1.216,47 - 1.325,10
Ova kakofonija je ostavila trgovce zbunjenim.
"Obično sam plaćen da iskoristim ovakvu vrstu dislokacije, ali ovo je malo drugačije zbog uzroka problema", rekao je Alec Young, glavni investicioni strateg u Mapsignalsu. "Ako ovakva politika stupi na snagu i ostane na snazi godinama, to bi strukturno promenilo američko tržište akcija."
Sve to je otežalo i balansiranje portfolija, jer su jednake šanse da ostanete u paničnoj prodaji, kao i da propustite rastući momentum carinske politike. Rezultat može biti taj da će investitori morati da se prilagode.
"Istorijski gledano, kupovina u trenutku pada je funkcionisala, i verujem da će kupovina u trenutku pada funkcionisati i ubuduće", rekao je Brent Schutte, glavni investicioni direktor u Northwestern Mutual Wealth Management Co.
Međutim, Schutte kaže da su predsednikovi hirovi u vezi sa politikom sada zamenili Federalne rezerve kao najvažniju stvar koju treba pravilno proceniti kada je reč o trgovanju. Ne očekuje da će Trump uskoro biti jasniji u svom nastupu, a svakako ne u vezi sa promenom kamatnih stopa Federalnih rezervi.
Andrew Harrer/Bloomberg
"Period za trenutnu satisfakciju verovatno je produžen", rekao je i dodao: "Razlog je što su Federalne rezerve bile sigurnosna mreža tržišta, a sada nisu u poziciji da budu ta mreža. Ne mislim da će Fed intervenisati, kako su ljudi navikli, i mislim da trenutno neće intervenisati ni Trump".
Međutim, uloga Trumpa kao gotovo jedinog arhitekte poslednjeg tržišnog haosa daje nekim trgovcima nadu da će moći da smiri volatilnost.
"Ono što se desilo jeste da je politika koju je administracija postavila, koja je bila ekstremna, izazvala događaj sa tri standardne devijacije", rekao je Rob Conzo, izvršni direktor Wealth Alliancea, dodajući da bi tržište verovatno eksplodiralo ako bi Trump najavio neki napredak u vezi sa carinama, posebno sa zemljama na koje su bile uvedene najviše carine.
"To nije sistematski problem, ovo su suštinski ljudski faktori koji izazivaju volatilnost", rekao je Conzo. "I to uliva nadu investitorima, ili barem profesionalcima, da možda sada treba iskoristiti ovu situaciju i svakako ne paničiti."
Politički izgledi Republikanske stranke takođe bi mogli naterati na promenu politike koja bi bila povoljnija za tržišta. Republikanska mesta mogla bi biti ugrožena na srednjoročnim izborima 2026. godine ako glasači budu uplašeni recesijom i ljuti zbog toga što su izgubili oko 20 odsto svog uloga u samo nekoliko dana.
"Ako srušiš tržište akcija i gurneš nas u suludu stagflaciju, znaš da će cene rasti i da ćeš biti zbačen s vlasti", rekao je Young.
Kada je Trump izabran (za predsednika), Gerber je počeo da postavlja svoj portfelj konzervativnije, kako bi se zaštitio od mogućih gubitaka, ali i da bi bio spreman za eventualna povećanja.
"Postoji prilika u ovom haosu, naročito ako ste dugoročni akcionar i ako fundamentalno verujete da će se ove politike uskoro promeniti. Onda je ovo ogromna prilika za ulaganje u akcije", rekao je i dodao: "Fora je u tome da izbacite šum iz glave i fokusirate se na to što se fundamentalno dešava u ekonomiji".
- U pisanju teksta pomogli Phil Kuntz i David Papadopoulos.