Američke akcije su pale, a državne obveznice su zabeležile masovnu prodaju, dok su finansijska tržišta pogođena novom volatilnosti nakon što je predsednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Trump pojačao pritisak na Kinu i uveo široke carine svetu.
Azijske akcije su pale po četvrti put u poslednjih pet dana. Dolar i američke obveznice su takođe oslabili, što odražava rastuće brige o najvećoj svetskoj privredi. Fjučersi berzanskih indeksa u SAD i Evropi su beležili gubitke. Cena nafte je nastavila svoj oštar pad, a investitori su se okrenuli jenu i evru usled nesigurnosti oko uticaja carina. Kineske akcije su oscilovale dok su državni fondovi nastavili da podržavaju to tržište.
"Tržišta su trenutno divlja, likvidnost je niska, što izaziva velike promene koje možda nisu nužno vođene fundamentalnim razlozima", rekao je Rodrigo Catril, strateg u National Australia Bank Ltd.
Opširnije

Akcije u Kini se oporavile od istorijskog pada uz pomoć države
Kinesko tržište kapitala je poraslo nakon oštrog pada u ponedeljak, dok je grupa državnih fondova poznatih kao nacionalni tim kupovala imovinu, a centralna banka obećala zajmove kako bi pomogla stabilizaciji tržišta.
08.04.2025

Beogradsku berzu Trumpove carine ne dotiču
Ne treba posmatrati Beogradsku berzu kao merača uspešnosti poslovanja srpske privrede, ističe Jorgić.
08.04.2025

Analitičar koji je preporučivao akcije Tesle sada promenio pesmu
Jedan od najpozitivnijih analitičara u pogledu rezultata Tesle na Wall Streetu smanjio je svoju ciljanu cenu akcija ove kompanije za 43 odsto.
07.04.2025
Pogoršanje trgovinskog rata - sa Trumpovim povećanjem carina na uvoz iz Kine do 104 odsto - osudili su investitori, uključujući Billa Ackmana, a ekonomisti iz JPMorgana i Goldman Sachsa povećali su verovatnoću za recesiju u SAD. Investitori su takođe zabrinuti da bi moglo doći do problema u funkcionisanju finansijskih sistema, jer volatilnost i stres rastu širom tržišta.
To bi moglo staviti Federalne rezerve (Fed) u poziciju u kojoj potreba za smanjenjem kamatnih stopa mora biti balansirana sa strahom od naglog porasta inflacije uzrokovanog carinama.
Bloomberg
Ova debata delimično se vodi na tržištu obveznica, gde dvogodišnje obveznice - koje su osetljive na politiku - nadmašuju druge usled spekulacija o smanjenju kamatnih stopa. Prodaja obveznica sa dužim rokom dospeća (prinosi od desetogodišnjih obveznica porasli su za 41 bazni poen ove nedelje) podigla je pitanja o vrednosti američkog državnog duga kao utočišta, kao i o spekulacijama da hedž-fondovi smanjuju popularnu trgovinu koja koristi leveridž.
"Američke državne obveznice se prodaju po drastično sniženim cenama", rekao je Calvin Yeoh, menadžer imovine u hedž-fondu Blue Edge Advisors. "Ovo je kao skulptura od leda u šumskom požaru - ono što je izgledalo dobro pre sekunde sada je nestalo."
Prodaja obveznica je izazvala sumnje u kvalitet te klase imovine kao sigurne luke, prema rečima stratega Citigroup Inc. Prinosi od tridesetogodišnjih obveznica takođe su porasli za 21 bazni poen u sredu.
Dugoročne japanske državne obveznice su potonule, jer je visoka volatilnost tržišta podstakla investitore da smanje izloženost fluktuirajućim prinosima.
Kao dodatna naznaka zabrinutosti u vezi sa američkom privredom, indeks dolara je opao drugi dan zaredom, dok je valuta pala i u odnosu na sve svoje parnjake iz grupe G-10.
BBDXY:IND
BBG US Dollar Spot
1.263,56 USD
-5,852 -0,46%
cena na otvaranju
1.269,16
prethodna cena na zatvaranju
1.269,41
ovogodišnja zarada
-3,557334%
dnevni raspon
1.262,31 - 1.269,18
raspon u 52 nedelje
1.216,47 - 1.325,10
Trump je poslednje sate uoči zvaničnog početka pune primene carina posvetio pregovorima sa američkim saveznicima. Predsednikovo insistiranje na uvođenju širokih carina na mnoge kineske proizvode smanjilo je optimizam da bi brutalni trgovinski rat mogao biti izbegnut. Kineski premijer Li Qiang rekao je da njegova zemlja ima dovoljan broj političkih alata da potpuno kompenzuje negativne spoljne šokove.
"Rizikujući da zvučim dramatično, na ivici smo da vidimo sudar dve najveće ekonomske i vojne supersile velikom brzinom", rekao je Tony Sycamore, analitičar u IG Australia Pty.
Kineska tržišta su u sredu doživela veliku volatilnost. Indeks CSI300 je započeo trgovanje padom od 1,2 odsto i zatim poništio sve gubitke, ostvarivši dobit od 0,5 odsto. Akcije u Hongkongu su imale slične promene. Tokom utorka, priliv u fondove koji su povezani sa takozvanim nacionalnim timom dostigao je rekord drugog dana zaredom.
Bloomberg
"Mislim da su nacionalni tim i pojedinačni ulagači u svojoj kupovini možda vođeni očekivanjima u pogledu stimulansa kineske vlade", rekao je Kenny Wen, šef investicione strategije u KGI Asia Ltd. Neki investitori smatraju da je uticaj carina već uračunat u cenu ili da će "barem doći do kratkoročnog oporavka", dodao je.
Neka od glavnih kretanja na tržištima:
Akcije:
-
Fjučersi indeksa S&P 500 pali su za 1,8 odsto u 12.45 po tokijskom vremenu;
-
Japanski Topix pao je za 2,9 odsto;
-
Australijski S&P/ASX 200 pao je za 1,6 odsto;
-
Hongkonški Hang Seng pao je za 1,6 odsto;
-
Shanghai Composite porastao je za 0,2 odsto;
-
Fjučersi indeksa Euro Stoxx 50 pali su za 3,4 odsto.
Valute:
-
Bloomberg Dollar Spot Index pao je za 0,3 odsto;
-
Evro je porastao za 0,6 odsto na 1,1019 dolara;
-
Japanski jen porastao je za 0,6 odsto na 145,36 za dolar;
-
Ofšor juan porastao je za 0,6 odsto na 7,3848 za dolar.
Kriptovalute:
-
Bitcoin je pao za 2,3 odsto na 75.273,49 dolara;
-
Ether je pao za 4,5 odsto na 1.413,14 dolara.
Obveznice:
-
Prinos od desetogodišnjih američkih obveznica porastao je za 13 baznih poena na 4,43 odsto;
-
Prinos od desetogodišnjih obveznica Australije porastao je za 17 baznih poena na 4,41 odsto.
Sirovine:
-
Nafta West Texas Intermediate pala je za 3,9 odsto na 57,24 dolara za barel;
-
Zlato je na spot-tržištu poraslo za 0,8 odsto na 3.007,69 dolara za uncu.