Posle dramatičnog četvrtka i petka, na berzama je nastupio ništa manje stresan ponedeljak. Dok se na svetskim tržištima panično rasprodaju akcije, a kriptovalute gube vrednost, stručnjaci savetuju investitorima da diverzifikuju investicioni portfelj i razmotre kupovinu međunarodnih akcija i obveznica, ali i da ne paniče.
Krvoproliće na finansijskim tržištima pogoršano je u ponedeljak, jer su uznemireni investitori izgubili nadu da će predsednik SAD Donald Trump promeniti svoju carinsku politiku. Akcije su oštro pale, usled čega je trodnevni gubitak globalne tržišne vrednosti dostigao oko 9,5 biliona dolara. U jednom trenutku u ponedeljak su poništile pad i porasle više od tri odsto pre nego što su ponovo prešle u crveno, jer su investitori reagovali na talas vesti u vezi sa Trumpovim carinskim planovima i dodatnim carinama Kini od 50 odsto.
Prema rečima Stephana Kempera, glavnog investicionog stratega u BNP Paribas Wealth Managementu, tržište prelazi u fazu "prodaj sada, postavljaj pitanja kasnije".
Opširnije

Kako i gde investirati dok carine menjaju tržišta
Akcije širom sveta padaju, šanse za recesiju rastu, a naziru se i poskupljenja širokog spektra proizvoda
07.04.2025

Obveznice postale utočište, dok Trump budi strah od stagflacije
Investitori, šokirani stanjem na tržištu, hrle u američke državne obveznice, zabrinuti da bi trgovinski rat Donalda Trumpa mogao izazvati svetsku recesiju.
07.04.2025

Evropske akcije zbog Trumpovih carina u najvećem padu od marta 2020.
Stratezi sve češće preporučuju investitorima da izbegavaju ekonomski osetljive akcije, kao, recimo, one u sektoru energetike, i da se umesto toga fokusiraju na odbrambene sektore poput telekomunikacija i komunalnih usluga.
07.04.2025

Pregled berze - strah i teror na berzi. Da li je crni ponedeljak pred nama
U sredu je američki predsednik Donald Trump uradio nešto za šta su mnogi mislili da je nezamislivo.
07.04.2025
Aleksandar Zavišić, portfolio menadžer brokersko-dilerskog društva Ilirika Investments iz Beograda, kaže sada nije vreme za investiranje, već za posmatranje. "Treba pripremiti višak novca za investicije u narednom periodu", savetuje on.
Depositphotos
"Investitori mogu da se zaštite kroz rotacije u manje ciklične sektore, kao što su telekomi, farmacija, roba široke potrošnje, nisko zaduženi REITi i midstream operateri", kaže za Bloomberg Adriju Vladan Pavlović, analitičar Ipopema Securitiesa, poljske firme za finansijski menadžment i konsalting. "Za one koji nisu skloni riziku, alternativa je prelazak iz vlasničkih hartija u obveznice."
Akcije, obveznice, zlato ili sve zajedno
Dok jedni kalkulišu da li da kupe akcije dok na tržištima traje panična rasprodaja, drugi traže mirniju luku u obveznicama.
Stručnjaci savetuju da je najbolje diverzifikovati investicije i kupovati od svega po malo, naročito ako ste mali investitor koji želi da ulaže na duže staze.
"Mali investitori su u prednosti, jer mogu brzo da izađu iz pozicija, ali ukoliko planiraju dugoročne investicije, potreban im je portfelj koji se ne sastoji samo od tehnoloških kompanija, nego treba da ulažu i u obveznice, i u zlato", kaže investicioni analitičar Mihailo Đurđević za Bloomberg Adriju.
GOLDS:COM
GOLD SPOT $/OZ
2.979,5 USD
-58,74 -1,93%
cena na otvaranju
3.020,14
prethodna cena na zatvaranju
3.038,24
ovogodišnja zarada
13,465040960183%
dnevni raspon
2.956,71 - 3.055,60
raspon u 52 nedelje
2.277,35 - 3.167,84
Obveznice za miran san
Iako je tržište dinamično, i dalje važi staro berzansko pravilo, podseća Zavišić. "A ono glasi da u akcije treba da ulaže onaj ko ima dobre živce i želi dobro da jede, a u obveznice onaj ko hoće mirno da spava", kaže Zavišić.
Na njihovu vrednost uticaće i buduće odluke Feda, sistema centralnog bankarstva u Americi, koji upravlja kamatnim stopama. "Fed ima prostora da snizi kamatne stope, koliko se ispostavi da je tržište rada pod pritiskom", ističe Pavlović. Ukoliko dođe do snižavanja kamatnih stopa, kao što analitičari očekuju, vrednost obveznica će biti u porastu.
"Obveznice će biti na ceni, naročito među onima koji žele mirno da spavaju", dodaje Zavišić. Kako dodaje, prihode od obveznica od oko četiri odsto godišnje treba smatrati dobrom zaradom.
Depositphotos
Važno je da ulaganja u obveznice budu kvalitetna, rekla je za Bloomberg Emily Roland, glavni investicioni strateg u John Hancock Investment Managementu. Njena preporuka su korporativne obveznice investicionog ranga i hipotekarne hartije od vrednosti.
S&P500 ukazuje da je tržište na ivici da postane medveđe
Malo je sigurnih luka na tržištu, naročito zbog pada globalnih zaliha usled Trumpovih carina i osvete Kine. Poslednjih godina, S&P500 je u Americi uglavnom rastao. Međutim, u ponedeljak je pao na najniži nivo od maja 2024, pa su dobici koje je ostvario u prethodnu godinu u ponedeljak iščezli za svega nekoliko sati.
Zavišić kaže da pad S&P500 ukazuje da je tržište na ivici da postane medveđe, pa nema nade za brzom zaradom. "U danima pred nama, treba biti pripravan i dočekati zvezde padalice, koje mogu da donesu zaradu na srednji i duži rok", dodaje. Smatra da je ulaganje u "sedam veličanstvenih", odnosno zlatne koke na američkoj berzi, i dalje "dobra ideja za investitore sa jakim živcima, ali samo ukoliko su spremni na dugoročnu investiciju".
U pitanju su Nvidia, Meta, Apple, Amazon, Microsoft, Alphabet i Tesla. Najviše se spekuliše upravo o budućnosti Teslinih akcija, kojima jedni predviđaju put u propast, a drugi mogućnost oporavka, mada ima i analitičara koji menjaju pesmu.
Energetske kompanije - sigurna luka u Evropi
Na evropskom tržištu, pametna dugoročna investicija mogle bi da budu evropske finansijske institucije, kao i energetske kompanije, kaže Zavišić.
"Firme koje imaju istorijat isplate solidnih dividendi mogle bi i sada da budu dobra investicija na duže staze", dodaje.
Pavlović primećuje da ima kompanija na koje su se slabije odrazile tržišne turbulencije, pa i u njih verovatno ima smisla ulagati. "Među njima su Verizon, AT&T, PG, Coca Cola, Johnson&Johnson", ističe analitičar.
Dugoročni investitori ovakvim padovima ne gube ništa
|
Đurđević kaže da trenutni pad cena akcija može da bude odlična prilika za investitore, koji imaju između 15 i 20 godina do penzije. "Sada je šansa da po mnogo povoljnijim cenama dodaje akcije u svoj portfolio", kaže Đurđević. Kako dodaje, investitori bliži penziji mogli bi da veći udeo ulože u obveznice, a manji u akcije, dodaje.
Trumpove carine kao crni labud
Trumpove carine izazvale su tektonska kretanja na finansijskim tržištima. Za samo nedelju dana, Nasdaq-100 je zabeležio jedan od najbržih padova u istoriji. "To jeste neka vrsta crnog labuda. Ako je Nasdaq-100 ovoliko pao za nedelju dana onda su mnoge kompanije pale za 50, 60 i 70 odsto", kaže Đurđević. "Akcije Tesle su pale za 60 odsto u odnosu na svoj vrhunac, akcije brojnih kompanija su značajno pale.
Pavlović ocenjuje da je veći kolaps moguć ukoliko ne dođe do hitnih pregovora o carinama. Zavišić naglašava da se recesija još uvek nije dogodila, iako je verovatnoća za tako nešto velika. "Ako dođe do recesije, treba očekivati da će da traje između dva i četiri kvartala", kaže i dodaje da bi verovatno isto toliko bilo potrebno za kasniji oporavak tržišta.
Vasko Bogdanovski, menadžer investicionog portfolija, koji je suosnivač i menadžerski partner u Opfoliju, kaže da iako su Trumpove carine imale značajan efekat i implementirane su na iznenađujuće ekstenzivno i agresivno, dajući im određene elemente događaja "black swan", one ne ispunjavaju potpuno kriterijum apsolutne nepredvidivosti. Dugo su najavljivane i uklapaju se u širi politički kontekst, tako da ne predstavljaju tipičan primer ovakvog događaja.
Turbulencije su periodi visoke volatilnosti i brzih promena cena. Mali investitori, koji često imaju manje iskustva i nižu toleranciju na rizik, podložniji su emocionalnim reakcijama, poput straha od gubitka i panične prodaje.
Bloomberg
"Umesto da vas vodi snažan instinkt za 'preživljavanjem', odnosno ne gubitkom svega, što često dovodi do pogubnih odluka, idealno bi bilo razmišljati strateški: iskoristiti niske cene za investiranje i osigurati dugoročne povrate".
Ako je portfelj već dobro diverzifikovan i usklađen sa dugoročnim ciljevima i tolerancijom na rizik, često je najbolja strategija ne raditi ništa i čekati da se tržište stabilizuje, kaže on.
"Na ovaj način se izbegava 'zaključavanje' gubitaka kroz paničnu prodaju. Takođe je važno da portfolio uključuje kompanije sa jakim osnovama, kao što su stabilni prihodi, nizak dug, dobre profitne marže i konkurentska prednost, jer kvalitetne kompanije imaju veće šanse da prežive pad i da se oporave.
- U pisanju pomogao Vladimir Nikoloski.