Fjučersi na evropske akcije su oslabili, čime su pooštreni gubici nakon najgore nedelje za regionalna tržišta još od marta 2020. godine, i to zahvaljujući najavama o uvođenju carina koje je dao predsednik Donald Trump.
Ugovori na Euro Stoxx 50 bili su u padu od 4,2 odsto u 5.45 ujutru po londonskom vremenu u ponedeljak. S druge strane, ugovori na nemački DAX pali su za 4,5 odsto.
Panevropski indeks Stoxx 600 oštro je pao u petak i time zabeležio najveće nedeljne gubitke od početka pandemije. Tržište je ušlo u fazu korekcije zbog sve veće zabrinutosti da bi eskalacija trgovinskog rata mogla da ugrozi ekonomski rast i na taj način oslabiti potrošačku tražnju.
Opširnije

EU će na carine SAD odgovoriti udarcem na tehnološke kompanije
„Na raspolaganju imamo nekoliko alata na evropskom nivou: regulatorne, fiskalne, carinske”, rekao je Eric Lombard, francuski ministar finansija, u intervjuu objavljenom u subotu. „Na primer, možemo pojačati određene ekološke zahteve ili regulisati korištenje podataka od strane određenih digitalnih aktera", dodao je.
06.04.2025

Trump tvrdi da kompanije nisu zabrinute zbog carina
Američki Senat u petak glasa o republikanskom priedlogu, što je najnoviji korak u višefaznom procesu produženja poreskih olakšica koje ističu krajem ove godine.
05.04.2025

Počela primena američkih carina od 10 odsto
Iako je osnovna carina već na snazi, više carine za neke zemlje - koje zamenjuju, a ne dodaju se na stopu od 10 odsto - trebalo bi da stupe na snagu 9. aprila.
05.04.2025

Kongres SAD ujedinjen protiv Trumpovih carina - traže novi zakon
Visoki senatori izneli su predlog kojim žele da se delimično vrati moć Kongresu nad carinskom politikom.
04.04.2025

Indeksi u Italiji, Francuskoj, Švajcarskoj i Nemačkoj takođe su ušli u zonu korekcije. Banke su bile najveći gubitnici, izgubivši titulu sektora sa najboljim učinkom u Evropi ove godine. Stoxx 600 je takođe izbrisao sav ovogodišnji rast za 2025. godinu.
U aprilu se dešava nagli preokret nakon što su evropske akcije beležile rast u prvom kvartalu, zahvaljujući optimizmu da će fiskalne reforme u Nemačkoj podstaći privredni rast. Neutralne pozicije investitora, niže vrednovanje akcija i niže kamatne stope takođe su doprineli tome da ovaj region nadmaši indeks S&P 500 na kvartalnom nivou, i to u rekordnoj meri.
Međutim, Trumpove carine bile su oštrije nego što se očekivalo, što je izazvalo povlačenje investitora širom sveta. S&P 500 zabeležio je najgori dvodnevni pad od marta 2020, pri čemu je zbrisano više od pet biliona dolara tržišne vrednosti. Nasdaq 100 je zapao u tržište medveda.
Stratezi sve češće preporučuju investitorima da izbegavaju ekonomski osetljive akcije, kao, recimo, one u sektoru energetike, i da se umesto toga fokusiraju na odbrambene sektore poput telekomunikacija i komunalnih usluga.
Iz tima u Morgan Stanleyju prošle nedelje je saopšteno da će neizvesnost po pitanju carina uticati na zarade, čak i da pregovori na kraju ublaže početne najave Trumpa, i to zbog kašnjenja odluka o ulaganjima, zapošljavanju, kao i aktivnostima potrošača.
Investitori će pažljivo pratiti reakciju Evropske unije na najave o carinama. Ministri finansija Italije i Španije pozvali su na uzdržanost, dok je francuski ministar poručio da bi EU mogla odgovoriti regulacijom upotrebe podataka koju sprovode velike američke tehnološke kompanije.