Investitori smatraju da će oslanjanje na jednu od najstarijih taktika biti dobar način za suzbijanje inflacije. Reč je o strategiji gde su investicije podeljene 60 odsto u akcije i 40 odsto u obveznice.
Ove godine se pomenuta taktika našla na udaru jer je zabeležen najgori pad obveznica u decenijama što je uzrokovalo gubitke na berzama. Investitori nisu sigurni u to da će se strategija oporaviti ove godine. Međutim, najnovija anketa MLIV Pluse pokazala je da skoro svaki drugi investitor smatra da je to dobra strategija za povraćaj troškova u narednoj deceniji. U anketi je učestvovalo 1.056 profesionalnih i individualnih investitora.
Opširnije
Sa smirivanjem inflacije tržište obveznica biće atraktivnije
Srbija će emitovati dugoročne državne hartije vredne 340 miliona evra.
19.08.2022
Osam kriza koje su pružile ključne lekcije za Fed
Kako se Fed nosio sa prošlim krizama možda nudi naznake kako će se izvući iz sadašnje
19.08.2022
Zvaničnici Feda uvideli potrebu da uspore tempo povećanja stope
Zvaničnici Feda saglasili su se oko potrebe da se smanji tempo povećanja kamatnih stopa.
18.08.2022
Zvaničnik Feda: Verovatno ćemo povećavati stope i u 2023.
Federalne rezerve će verovatno nastaviti da povećavaju kamatne stope u narednoj godini kako bi smanjile "neprihvatljivo visoku" inflaciju, rekao je predsednik filijale Feda u Čikagu Charles Evans.
10.08.2022
Anketa je pokazala da investitori verno prate ovu strategiju, iako se mnogi plaše njenog "kraja". Ove godine postoji još veća bojazan da će nestati, jer je odgovor Feda na rastuću inflaciju uništio i akcije i obveznice. Čak i uz nedavni porast akcija, ova strategija nanela je investitorima gubitak od 10 odsto ove godine, koji preti da bude najgori od finansijske krize 2008. godine, pokazuje Bloombergov indeks.
Trenutno među investitorima vlada podeljeno mišljenje u vezi s tim da li će strategija uspeti da se oporavi ove godine. Skoro polovina ispitanika izjavila je da će akcije i obveznice biti u pozitivnoj korelaciji u narednih šest meseci, što znači da će se ove dve klase imovine kretati zajedno. To se neće dobro odraziti na strategiju, budući da je ona zasnovana na ideji da će gubici s jedne strane biti nadoknađeni dobicima s druge strane, kao što je ranije bio slučaj.
"Kamatne stope će nastaviti da rastu, zbog čega sada negativno gledam i na akcije i na obveznice", izjavio je Greg Whiteley, portfolio menadžer kompanije DoubleLine Capital. "To znači da, ukoliko ste zabrinuti za akcije, državne obveznice neće biti sigurno utočište".
Finansijska tržišta su pretrpela veliki udar ove godine. Neočekivano uporna inflacija podstakla je Fed da podigne kamatne stope najbržim ritmom u decenijama, i da povuče "politiku lakog novca" iz ere pandemije koja je dovela do rasta akcija i obveznica. Iako su akcije rasle četiri nedelje zaredom, poražavajući podaci iz Kine uzrokovali su pad indeksa američkih fjučersa na trgovanju početkom sedmice.
Nesigurnost u vezi s putem kojim će krenuti Fed povećala je volatilnost klasa imovine i otežala zaradu investitora, koju god strategiju koristili. Kriptovalute, nekada smatrane zaštitom od inflacije, ove godine su posrnule, a promene stranih valuta pogodile su međunarodne investitore. Međutim, situacija sa strategijiom 60:40 možda donosi najviše razočaranja, jer je ona već dugo smatrana najpouzdanijom taktikom koja može da prebrodi sve probleme sa kojima se suočavaju investitori.
Iako postoji bojazan da će se portfolio 60:40 suočiti sa još problema, investitori i dalje ne otkrivaju svoje pozicije. Skoro polovina malih investitora tvrdi da bi radije zadržala 60:40 u narednih šest meseci, nego promenila strategiju. Više od polovine ispitanika ankete se slaže da su američke državne obveznice sigurne.
"Stav protiv strategije 60:40 nema smisla", izjavio je Steve Chiavarone, portfolio menadžer kompanije Federated Hermes. "Svaki put kada smo videli bojazan kod investitora prošle godine, prinos na desetogodišnje obveznice je porastao. Dakle, obveznice su i dalje 'odbrambeni igrači'."
Ovih meseci obveznice su pokazale da su i dalje sigurno utočište. Usled brige investitora da će stroži finansijski uslovi dovesti do recesije, referentni prinosi na desetogodišnje obveznice pali su na 2,5 odsto 2. avgusta, što je skoro pun procentni poen ispod vrhunca koje su dostigle sredinom juna. Od tada su porasli na oko 2,85 odsto nakon povećanja zapošljavanja i zabrinutosti zbog visoke inflacije, koja bi zasigurno usporila ekonomski rast.
"Hartije od vrednosti sa fiksnim prinosom zaslužuju mesto u portfoliju zato što zaista ostvaruju prinos", rekla je Lisa Hornby, šefica američkog sektora za ulaganje u vrednosne papire s fiksnim prinosom kompanije Schroders. Amerika "ulazi u fazu usporenog rasta, koja bi mogla da pogoduje obveznicama. Dakle, ponovo bismo mogli da vidimo diverzifikovani miks imovine u portfolijima."
Ukoliko bi investitori želeli da umesto obveznica izaberu neku drugu imovinu, ne bi se odlučili za kripto, već za nekretnine, koje su najpopularnija alternativa za profesionalne i male investitore. Samo šest odsto investitora izjavilo je da bi umesto obveznica ulagali u kriptovalute. Druge opcije su bile gotovina, državni zapisi i dividende. Osim toga, ispitanici nisu pružili podršku zlatu kao alternativi, uprkos geopolitičkim tenzijama ove godine.
"Nepokretna imovina, nekretnine, privatni kapital ili privatni zajam može biti odličan dodatak portfoliju i može pomoći pri diverzifikovanju prinosa", izjavila je Saira Malik, glavna direktorka za investicije kompanije Nuveen u intervjuu za Bloomberg TV.
(Dodati podaci o fjučersima i detalji ankete.)
Da kontaktirate sa autorima ove priče:
Emily Graffeo u Njujorku na egraffeo2@bloomberg.net
Liz McCormick u Njujorku na emccormick7@bloomberg.net