Tehnološki giganti kao što su Meta, Microsoft, Amazon i Google (matična kompanija Alphabet) predviđaju da će izdvojiti 325 milijardi dolara za razvoj veštačke inteligencije (AI) u 2025. godini, preneo je Yahoo Finance. To je povećanje od 46 odsto u odnosu na otprilike 223 milijarde dolara koje su kompanije potrošile prošle godine.
Investitori se sada pitaju da li je vredno kladiti se na akcije ovih kompanija, koje stavljaju milijarde dolara na AI.
Opširnije
![AI revolucija u regionu - ko prednjači, a ko tek hvata korak](/data/images/2023-12-07/48923_405249600_kf.jpg)
AI revolucija u regionu - ko prednjači, a ko tek hvata korak
Srbija ulaže u superkompjuter, Severna Makedonija usklađuje regulativu s EU, dok Francuska prednjači u evropskim investicijama u AI.
12.02.2025
![Macronova invazija šarma u svetskoj AI trci](/data/images/2025-02-12/77125_macron-modi-ai-samit-pariz_kf.jpg)
Macronova invazija šarma u svetskoj AI trci
Usred AI trke SAD i Kine, francuski predsednik Emmanuel Macron uspeo je da predstavi EU i Francusku kao atraktivno tlo za novi prodor u razvoju AI-ja.
pre 8 sati
![Što napredniji AI modeli, to veći problemi za AI](/data/images/2025-02-11/77098_vestacka-inteligencija-ai-bloomberg-adria-bbwa_kf.jpg)
Što napredniji AI modeli, to veći problemi za AI
Napredak u razvoju novih, najnaprednijih sistema veštačke inteligencije (AI) sporiji je nego što se očekivalo.
pre 8 sati
![Sam Altman: 'Muskov život je pun lične nesigurnosti'](/data/images/2025-02-11/77064_426973125_kf.jpg)
Sam Altman: 'Muskov život je pun lične nesigurnosti'
Sam Altman, izvršni direktor OpenAI-ja, odbio je Muskovu ponudu da preuzme kompaniju, rekavši da je to verovatno pokušaj da se uspori njihov napredak.
11.02.2025
Najveće povećanje potrošnje na AI u apsolutnom iznosu ostvario je e-trgovac Amazon, koji će ove godine za to izdvojiti rekordnih 105 milijardi dolara, što je povećanje od 34 odsto u odnosu na lane. Većina ovih troškova usmerena je na razvoj usluge u klaudu Amazon Web Service (AWS).
Microsoft će, takođe, ove godine značajno povećati ulaganja u poboljšanje svoje AI infrastrukture i proširenje mreže centara podataka, planirajući investicije od 80 milijardi dolara, što je za 44 odsto više nego prošle godine. Oni su prvenstveno fokusirani na integraciju veštačke inteligencije u Azure klaud i jačanje svog partnerstva sa OpenAI-jem.
Google, takođe, predviđa slično povećanje investicija u veštačku inteligenciju, za 44 odsto, na 75 milijardi. Nakon što su investitori bili iznenađeni ulaganjem u veštačku inteligenciju tokom prezentacije rezultata, izvršni direktor Alphabeta Sundar Pichai odgovorio je objavom na LinkedInu, naglašavajući da je infrastruktura veštačke inteligencije osnova za dugoročni rast. "U punoj smo brzini - gradimo, testiramo i lansiramo proizvode brže nego ikada ranije", napisao je. Uz rezultate, predstavili su najnoviji jezički model Gemini 2.0.
Meta će izdvojiti 80 odsto više sredstava za veštačku inteligenciju, ukupno 65 milijardi. Ovaj potez Mete je, takođe, pozitivno iznenadio investitore, što je uticalo na cenu akcija. Akcije su kontinuirano rasle poslednjih 18 dana i oborile rekordnu vrednost od 725 dolara po akciji. Meta je samo ove godine napredovala 21 odsto.
Dok se postavljaju pitanja o tome kada će se ulaganja Microsofta i Alphabeta u veštačku inteligenciju isplatiti, ulaganje Mete je promenilo način na koji se oglasi ciljaju i mere, što znači brži rast i veći prosečni prihod po korisniku, rekao je za Bloomberg Conrad van Tienhoven, šef upravljanja portfoliom u Riverpark Capitalu. "Dugo sam gledao Metu, koja bi mogla imati najviše koristi od AI-ja, pored Nvidije. Mislim da je sve više ljudi saglasno s tim", dodao je.
Podsetimo, akcije Mete su dobijale na vrednosti uprkos lansiranju kineske jeftinije verzije ChatGPT-ja, DeepSeek, koja je izazvala haos početkom februara i rasprodaju tehnoloških akcija. Investitori su uspeh DeepSeeka shvatili kao validaciju modela otvorenog koda, poput onih koje koristi Metin Llama, procenio je Bloomberg. Mark Zuckerberg, prvi čovek Mete, dodatno je podstakao uzbuđenje oko veštačke inteligencije kada je rekao da će 2025. biti zaista velika godina za veštačku inteligenciju.
Milijarde će se uliti u Nvidiju
Investicije tehnoloških giganata u veštačku inteligenciju, vredne na milijarde dolara, na kraju će završiti s Nvidijom i kompanijom Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) - dva vodeća proizvođača pametnih čipova, smatra Mihael Blažeković, analitičar Bloomberg Adrije.
Nvidia je premašila očekivanja investitora u proteklih osam kvartala, a očekivana zarada samo raste. Sve ove prognoze su uglavnom već uključene u cene. Samo odluka da se koriste novi tipovi pametnih čipova, verovatno bi prosvetlila investitore koji ulažu u Nvidiju. "Najbolji dokaz je da se akcijama trguje sa 30 puta većom zaradom (P/E) za 2026. Trenutno je ova vrednost 51 put, dok je Nvidijina dugoročna stopa rasta zarade čak 35 odsto", dodaje Blažeković.
Kako će se Nvidijina cena akcija kretati u narednim mesecima, poprilično će zavisiti od politike Donalda Trumpa i Elona Muska. Musk je nedavno izrazio interesovanje za kupovinu OpenAI-ja, koji upravlja ChatGPT-jem, ali Sem Altman, sa kojim je takođe u sporu, jasno i glasno je to odbio: "OpenAI nije na prodaju".
Zašto su investitori neodlučni
Čak i dok tehnološki giganti ulažu milijarde u AI, investitori se pitaju kako će ostvariti prihod od toga. Yahoo Finance je, na primer, protumačio i rezimirao Metin odgovor kao: "Potrošite sada, brinite o posledicama kasnije".
Susan Li, finansijska direktorka Mete, rekla je nakon objave poslovnih rezultata da je Metin fokus na veštačkoj inteligenciji na stvaranju sjajnog korisničkog iskustva. "Mislim da će s vremenom biti stvorene prilično jasne prilike za unovčavanje", kaže ona.
Amazon ne otkriva prihode ostvarene od veštačke inteligencije, a i Google je tajanstven. Samo navodi da su generisali milijarde godišnjeg prihoda od AI infrastrukture i generativnih AI rešenja, ali ne pruža konkretne brojeve. Microsoft je u svom poslednjem kvartalnom izveštaju naveo da je samo veštačka inteligencija doprinela rastu prihoda Azurea za 13 odsto.
Preporuka - kupiti
Uprkos izazovima koje predstavlja veštačka inteligencija, analitičari su veoma raspoloženi za akcije tehnoloških giganata. Brzi pregled preporuka analitičara na Bloomberg terminalu pokazuje da se više od 90 odsto analitičara zalaže za kupovinu akcija Microsofta i Amazona, blizu 90 odsto za kupovinu akcija Mete i Nvidije, 78 odsto za Alphabet, a 60 odsto za Apple. Tesla ima najmanje preporuka za kupovinu, sa "samo" 50 odsto analitičara koji daju preporuku.
Tesline akcije su pale za više od trećine u odnosu na svoj vrhunac na kraju godine, a za to postoji nekoliko razloga - počev od političkog zalaganja Elona Muska, do značajnog pada prodaje Tesle.
Sličan optimista je i Blažeković, koji smatra da bi ova godina mogla biti pobednička za velike američke tehnološke kompanije, zbog kombinacije investicionih prognoza i Trumpove politike.
Evropa ulazi u AI sa 200 milijardi dolara: 'Ponovo kasni'Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je na samitu o AI akcijama u Parizu pokrenula inicijativu InvestAI, kako bi se prikupilo 200 milijardi evra za ulaganja u veštačku inteligenciju, uključujući novi evropski fond od 20 milijardi evra za gigafabričku veštačku inteligenciju.
"Sve ovo izgleda sporo i zakasnelo u poređenju sa SAD", navodi Mihael Blažeković i dodaje: "Situacija je upitna za evropsku veliku tehnologiju (ono malo što se može smatrati velikom tehnologijom u Evropi). Regulativa, nedostatak rasta u zapadnim ekonomijama, velika zavisnost od kineske ekonomije i slab evro su glavni razlozi zašto ne vidimo da bi evropske tehnološke akcije ove godine mogle postići značajne rezultate". |