Prošle sedmice svakako je najviše odjeknulo otkazivanje prve javne ponude akcija (IPO) hrvatskog trgovinskog lanca Studenac. Razlog za to su nepovoljni uslovi na tržištu, saopštili su u kompaniji.
Kolege iz hrvatskog dela redakcije Bloomberg Adrije tada su otkrile da je IPO blokirala Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD). Sve se urušilo kao kuća od karata nakon što je EBRD odustala od ugovorenih planova da kupi čak 10 odsto udela u maloprodajnom lancu, i to, kako su kolege saznale od dobro obaveštenog izvora, istog dana kada su istekli rokovi za registraciju malih akcionara. Nije bilo povratka, rok za registraciju je istekao i vlasnik Studenca, poljski finansijski fond Enterprise Investors, nije imao izbora nego da odustane od cele priče. Svi uključeni akteri su ućutali. Enterprise Investors nije želeo da komentariše potez EBRD, ali ga nije ni demantovao.
Predsednik uprave Studenca Michał Seńczuk rekao je da nameravaju da nastave organski rast Studenca, što podrazumeva otvaranje novih prodavnica, kao i uspešnu strategiju konsolidacije tržišta kroz akvizicije drugih kompanija u Hrvatskoj i Sloveniji. "Moguće je da se u budućnosti, za vreme povoljnijih tržišnih uslova, vratimo na prvobitne planove za javnu ponudu i kotaciju akcija na berzi", kaže on.
Cinkarna udvostručila profit
U Sloveniji je u petak završena sezona objavljivanja poslovnih rezultata slovenačkih kompanija koje dugoročno posluju stabilno, uzlaznim rastom (engl. blue chip company). Poslednja u nizu je Cinkarna Celje, koja je u prvih devet meseci udvostručila dobit i ostvarila 13 odsto više prihoda od prodaje nego u istom periodu prošle godine. Razlog za to je veća prodaja pigmenta titanijum-dioksida.
Čelnik Cinkarne Celje Aleš Skok predviđa nešto slabije poslovne rezultate u 2025. Međutim, investitori su optimistični jer je Evropska unija produžila rok za carine na kineski titanijum-dioksid, što bi moglo pozitivno da utiče na poslovanje.
Podsetimo, slovenački ministar finansija Klemen Boštjančič početkom godine je najavio novu emisiju javnih obveznica, kao i potencijalno smanjenje oporezivanja dobiti od derivatnih finansijskih instrumenata, a najavljeni su i prvi pojedinačni investicioni računi koji će svetlost dana ugledati u 2025. ili 2026.
Vašu prijavu nije moguće sačuvati. Molimo vas, pokušajte ponovo.
Uspešno ste se prijavili.
Šta se dešavalo na regionalnim berzama i u svetu
U protekloj sedmici najviše je ojačao hrvatski indeks CRO10, za 1,1 odsto, a sledi ga slovenački SBITOP sa 0,8 odsto. Među najprofitabilnijim akcijama u protekloj nedelji bila je NLB: vrednost akcije je skočila za dva odsto.
Američke akcije su u četvrtak rasle, a optimizmu na berzi doprineli su povoljniji ekonomski podaci, kao i pad u broju potraživanja za nezaposlene, što ukazuje na stabilnije tržište rada.
Prva bi mogla da bude jedna od najprofitabilnijih u Srbiji, koja se bavi se različitim oblastima - od zelene energije do reciklaže i uklanjanja otpada, kaže Marko Janković, predsednik Komisije za hartije od vrednosti
Nakon Trumpove pobede, tržišta kapitala su obojena u zeleno, gurajući neke investicije ka rekordnim vrednostima. Da li će nas kasni ulazak kazniti ili nagraditi?