Prošlonedeljna dešavanja na berzi obeležili su, uglavnom, politički preokreti u Sjedinjenim Američkim Državama. Novi (stari) predsednik Donald Trump vraća se u Belu kuću, što su tržišta kapitala proslavila. Kao odgovor na izabranog Trumpa, svi glavni američki berzanski indeksi dobili su nekoliko procenata. Na primer, glavni američki indeks S&P 500 zabeležio je najveći postizborni rast u istoriji, preneo je Bloomberg. Pojedinačne akcije, posebno one koje pripadaju krugu Trumpovih "prijatelja" - Tesla i akcije u Russellovom indeksu - rasle su između 10 i 20 odsto.
Opširnije
Poslovanje NLB: prihodi veći, dobit manja
Analitičari su gotovo jednoglasni u očekivanjima rasta akcija najveće slovenačke banke NLB
07.11.2024
Deset najbogatijih uvećalo račune nakon Trumpove pobede
Bogatstvo 10 najbogatijih ljudi sveta doseglo je rekordni dnevni rast, nakon što je Donald Trump ponovno izabran za predsednika.
07.11.2024
Trumpomanija: Rekordi padaju. Jesam li propustio voz?
Nakon Trumpove pobede, tržišta kapitala su obojena u zeleno, gurajući neke investicije ka rekordnim vrednostima. Da li će nas kasni ulazak kazniti ili nagraditi?
07.11.2024
Dan posle američkih izbora i napete borbe - pet stvari koje treba da znate
Amerikanci biraju novog predsednika zemlje, a veruje se da će različiti rezultati izbora pogurati dolar u suprotnim pravcima.
06.11.2024
Berzanski indeksi S&P 500 i Dow Jones ojačali su 4,7 odsto, NASDAQ 6,5 odsto, a MSCI World 3,8 odsto tokom nedelje za nama. Manji rast na sedmičnom nivou beleže evropski indeksi: nemački Dax je ojačao 1,5 odsto, a 50 evropskih akcija u indeksu EuroStoxx 50 ostvarilo je skok od sedam odsto. Akcije u indeksu Stoxx600 porasle su samo 0,9 odsto.
Nakon izbora, pregledali smo i koje akcije treba pažljivije pratiti. U prvom planu su akcije kompanije Tesla, osnivača Elona Muska, inače bliskog prijatelja Donalda Trumpa, kao i akcije u sektoru nafte (Schlumberger i Halliburton) i bankarstva (Bank of America).
Kripto-zabava
Postavljali su se novi rekordi na tržištu digitalnih novčića i ta žurka još uvek traje. Dan nakon izbora, glavne kriptovalute su napredovale za nekoliko procenata (u roku od svega 24 sata). Bitcoin je dobio osam odsto i dostigao rekordnih 74.000 dolara, a ether je porastao šest odsto na 2.570 dolara. Solana je porasla čak 16 odsto na 184 dolara.
XBTEUR:CUR
XBT-EUR Cross Rate
71.399,44 EUR
+1.110,94 +1,58%
cena na otvaranju
0
prethodna cena na zatvaranju
70.288,5
ovogodišnja zarada
87,6747%
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedelje
32.258,50 - 72.136,34
Nekoliko dana nakon stišavanja strasti, bitcoin nastavlja da uzleće ka rekordnim vrednostima. U vreme pisanja ovog teksta (10.11.2024), kretao se na nivou od čak 78.000 dolara po tokenu. Ether vredi 3.180, a solana 205 dolara.
Trump je sve vreme bio i neformalni kandidat kripto-industrije; tokom predsedničke kampanje obećao je da će SAD postati kripto-prestonica planete i da će uspostaviti nacionalnu rezervu bitcoina (to su stavovi suprotni administraciji prethodnog predsednika Joea Bidena).
A kako su ovi izbori uticali na tržište roba? Dok su West Texas Intermediate (WTI) i severnomorski brent prošle nedelje dobili na vrednosti (4,5 odsto, odnosno 3,4 odsto), zlato je izgubilo 1,4 odsto. Plemeniti metal se smatra sigurnom investicijom tokom ekonomskih i geopolitičkih preokreta, a cena mu obično najviše raste u vremenima niskih kamata.
Sigurno utočište za investitore, zlato, bilo je u usponu cele godine - u 2024. dobilo je oko 30 odsto na vrednosti. Oscilacije nisu toliko rezultat ishoda američkih izbora koliko neizvesnosti zbog eskalacije geopolitičkih tenzija na mnogim kriznim žarištima širom sveta (pre svega se misli na rat na Bliskom istoku). Tome se moraju pridodati monetarna politika Feda, kao i očekivanja investitora da su finansijska tržišta zrela za radikalniju korekciju cena naniže.
"Zlato zbog geopolitike raste skoro godinu dana, a najviše ga kupuju centralne banke i zemlje BRIKS-a", rekao je za Bloomberg Adriju analitičar Acexa Tilen Šarlah.
Dolar jača, evro slabi
Američki novac je ojačao u odnosu na druge valute, a skočio je i zahtevani prinos na desetogodišnje američke obveznice. Evro je prošle nedelje izgubio 0,7 odsto u odnosu na dolar. U intervjuu za Bloomberg od letos, Trump je rekao da je vrednost dolara previsoka, jer koči izvoznu aktivnost SAD. Drugim rečima, iako je dolar ojačao nakon njegove pobede, to nije ono što je Trump priželjkivao.
EURUSD:CUR
EUR-USD X-RATE
1,0718 USD
-0,00870 -0,81%
cena na otvaranju
0
prethodna cena na zatvaranju
1,0805
ovogodišnja zarada
-2,9079%
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedelje
1,06 - 1,12
Novi američki predsednik predlaže mere koje bi imale kratkoročni efekat na jačanje američkog dolara. Uvođenje novih carina, smanjenje imigracija i smanjenje poreza imaju inflacioni efekat i primoravaju Fed - ili da podigne kamatne stope ili da ih snizi sporijim tempom u odnosu na druge zemlje, smatra Rok Brezigar, menadžer imovine u odeljenju NLB fondovi. On procenjuje da bi to povećalo razliku između kamatnih stopa SAD i drugih zemalja, što bi dovelo do odliva kapitala u SAD i, posledično, do podizanja vrednosti dolara.
Regionalne berze
Na regionalnim berzama nije bilo dramatičnih trzavica zbog dešavanja u SAD i Nemačkoj, koja su prerasla u ozbiljnu političku i ekonomsku krizu. Indeksi su se kretali oko početne tačke. Kao i prošle sedmice, istakao se sarajevski indeks SASE10, koji je tokom nedelje ojačao 3,2 odsto, dok je makedonski MBI indeks ojačao 1,8 odsto.
Međutim, dobili smo novog igrača na hrvatskoj berzi. Akcije trgovca Studenac biće kotirane i na Zagrebačkoj i na Varšavskoj berzi, slično kao i slovenačka Krka. Studenac planira izdavanje novih akcija u okviru svoje ponude za dalje finansiranje dinamičnog poslovnog rasta, uključujući akvizicije i širenje prodajne mreže, povećanje bruto priliva u iznosu od oko 80 miliona evra i smanjenje zaduženosti, mereno prilagođenim odnosom između neto duga/EBITDA, pišu hrvatske kolege.
NLB probila led svojim izveštajem
U Sloveniji je, objavljivanjem svojih poslovnih rezultata, banka NLB ujedno otvorila sezonu. NLB je u trećem kvartalu ostvarila 320 miliona evra prihoda, a neto dobit iznosila je 135,5 miliona evra, objavljeno je u četvrtak na sajtu Ljubljanske berze.
Akcija NLB odgovorila je na poslovne rezultate rastom od 3,2 odsto na nedeljnom nivou, dok je slovenački berzanski indeks SBITOP završio nedelju sa rastom od 0,6 odsto. Hrvatski indeks CRO10 prošao je lošije, izgubivši 0,6 odsto na sedmičnom nivou. Više o planovima za sledeću nedelju saznajte na LINKU.