U tehnološkoj industriji šest američkih kompanija doseglo je vrednost od najmanje bilion dolara, a čak pet ih je premašilo granicu od dva biliona dolara.
Tih pet divova – Apple, Microsoft, Alphabet, Meta i Nvidia nisu samo lideri u svojim oblastima već su i ključni u pokretanju inovacija, oblikovanju tržišnih trendova i uticaju na raspoloženje investitora. Nedavno im se u klubu kompanija vrednih više od dva biliona dolara pridružio i Amazon.
Deonice tehnoloških divova već duže dominiraju berzanskim indeksima S&P 500 i Nasdaq 100, a Tea Muratović iz Seasonaxa analizirala je sezonske trendove kako bi predvidela hoće li se dominacija etabliranih kompanija nastaviti.
Opširnije
Citi kaže da je vreme da se naplati skok AI akcija
Dok ništa ne ukazuje da je ukupna cena AI akcija previsoka, skok nekih deonica je zabrinjavajući, dodaju.
09.07.2024
EU upozorava X zbog kršenja zakona, kompaniji preti kazna
Ukoliko X ne izvrši neophodne izmene, to bi moglo da dovede do kazne od šest odsto prihoda kompanije.
05.07.2024
EU upozorila Metu zbog Instagrama i Facebooka bez oglasa
Upozorenje regulatora EU dolazi samo nedelju dana nakon što su zvaničnici uputili sličnu žalbu kompaniji Apple Inc.
01.07.2024
Apple na novom rekordu, akcije postale prvi izbor Morgan Stanleyja
Lansiranje Apple platforme za veštačku inteligenciju može biti okidač za rekordan porast korisnika.
16.07.2024
Kako bismo odredili kada je optimalno vreme za ulaganje, valja se okrenuti istorijskim podacima, pa od njih nešto naučiti i ekstrapolirati.
Sezonski trendovi
Što se Amazonovih deonica tiče, one jasno reaguju na sezonske trendove. Zanimljivo je da u prvoj polovini godine obično beleže dobitke, dok u drugom poluvremenu često posustanu.
Uprkos ostvarivanju više prihoda od konkurencije, niža profitabilnost Amazona u prošlosti je držala njegovu vrednost pod kontrolom. Međutim, nedavne strateške promene povećavaju njegovu krajnju granicu, a njegova rastuća uloga u veštačkoj inteligenciji privlači pažnju ulagača.
"U protekloj decemiji, od 24. januara do 24. decembra, Amazon je imao prosečne negativne povrate od manje od negativnih 4,24 odsto i tu sezonsku slabost potencijalni ulagači moraju uzeti u obzir", ističe Muratović.
Prema sezonskim trendovima, avgust ne izgleda obećavajuće ni za ostale članove kluba bilionera. Posebno se to odnosi na Apple, koji tokom letnjeg skoka pokazuje ozbiljne znakove zahlađenja.
"To je jasno vidljivo kroz korišćenje tzv. detrendinga na sezonskim tablicama. Naime, uklanjanjem trenda možemo brzo da identifikujemo slabe faze finansijskih instrumenata koji su značajno porasli u poslednjih nekoliko godina i možemo korigovati rezultate, što je izuzetno važnjo bitno ljudima koji ulažu na kratke (...) rokove", naglašava Muratović.
Microsoftov Ferragosto
Microsoftova fiskalna godina završava u junu, što često rezultira dobrim rezultatima i povoljnim projekcijama u izveštajima o zaradi u julu.
"Nakon što se podaci o zaradi objave, dolazi slabija faza koja traje od 1. avgusta do 29. septembra. Tokom poslednjih deset godina u tom periodu je deonica Microsofta imala prosečni povrat od negativnih 0,9 odsto, a naročito su negativne bile poslednje četiri godine. Nakon toga, Microsoft obično uplovljava u snažan četvrti kvartal, zahvaljujući povećanoj potrošnji potrošača i preduzeća. Praznična sezona najbolje je vreme za prodaju Surface uređaja, Xbox konzola i softvera", pojašnjava Muratović.
Apple ne voli septembar
Apple takođe ima dobre rezultate u poslednjem kvartalu godine. Lansiranje novih proizvoda često podiže cenu deonica, praćeno snažnom prodajom tokom praznične sezone.
Iz sezonske perspektive, najslabiji period za Apple je neposredno pre praznika od 2. septembra do 2. oktobra.
"Tokom ovog 21 dana trgovanja Apple je imao negativne povrate od negativnih 4,12 odsto u poslednjih deset godina. I kod njih poslednje četiri godine ostavljaju posebno gorak ukus u tom periodu", elaborira Muratović i dodaje kako razumevanjem sezonskih obrazaca bilionskih deonica možete strateški tempirati svoja ulaganja za maksimalnu dobit.
"Na primer, razmislite o kupovini deonica pre istorijski jakih razdoblja, kao što je kupovina Microsofta pre izveštaja o zaradi u oktobru ili sezone praznika. Nasuprot tome, prodaja ili zaštita pozicija uoči slabijih perioda može zaštititi vaš portfelj od potencijalnih padova", zaključuje Muratović.
Odricanje od odgovornosti: Sve informacije su opšteg karaktera i ne predstavljaju investicione savete.