Indeks najlikvidnijih akcija Belex15 je od početka godine napredovao za 14 odsto, a i april je doneo promet veći od 20 miliona evra.
I letimičan pogled pokazuje da se najviše trguje hartijama onih kompanija koje imaju stabilnu dividendnu politiku jer se preko nje danas možda i najlakše može ostvariti predvidiva dobit na plitkom srpskom tržištu kapitala.
Evo šta dosad znamo o odlukama dividendnih teškaša:
Opširnije
Konsolidovana dobit Messera rasla 55 odsto, prihodi rekordni
Prema podacima iz APR-a, Messer Tehnogas je imao profit od oko 22,5 miliona evra, dok u konsolidovanom izveštaju neto dobit iznosi 30,4 miliona evra.
07.05.2024
Jedinstvo slabije počelo godinu, profit u prvom kvartalu pao za petinu
Neto dobit kompanije iz zapadne Srbije u prva tri meseca iznosila je 42,9 miliona dinara (oko 366.000 evra), što je pad od oko 22 odsto na međugodišnjem nivou.
30.04.2024
Dividenda NIS-a za 2023. pala sa profitom, akcionarima 90 miliona evra
Ovakvu odluku očekivala je većina analitičara, a akcionari će, ako odluka bude usvojena, dobiti oko 64 dinara po akciji.
30.04.2024
Metalac upetostručio profit, očekuje se dividenda od 95 dinara
Analitičari očekuju novu rekordnu dividendu, ali dodaju da su polugodišnji i godišnji konsolidovani izveštaji bolji pokazatelji poslovanja.
26.04.2024
Dunav potvrdio dividendu, Metalac Proleter deli deo neraspoređene dobiti
Akcionarima Dunava će biti isplaćeno 784,4 miliona dinara (6,7 miliona evra), ili 51,64 dinara po akciji bruto.
25.04.2024
Aerodrom i u prvom kvartalu beleži skok prihoda i profita
Kako se delatnosti akcionarskog društva (koje dobija koncesionu naknadu) i samog aerodroma razlikuju, i finansijski izveštaji pokazuju veći obrt sredstava u kompaniji Belgrade Airport.
30.04.2024
NIS deli četvrtinu kolača, ali je kolač manji
Naftna industrija Srbije (NIS), u skladu sa svojom praksom iz prethodnih godina, kroz dividendu sa akcionarima podeliće četvrtinu svoje neto dobiti iz prethodne godine, saopšteno je iz kompanije.
Međutim, profit kompanije je u 2023. pao u odnosu na rekordnu 2022. godinu, pa će (ako skupština akcionara usvoji predlog) deoničari dobiti 64,3 dinara po akciji bruto. Pre godine, akcionari energetskog giganta dobili su 143 dinara po akciji bruto.
Ovu godinu je kompanija počela i slabije od 2023, a glavni razlog za pad profita je bio remont rafinerije u Pančevu vredan 95 miliona evra.
Analitičari Bloomberg Adrije očekuju da će NIS ove godine poslovati i lošije nego u 2023. godini, ali da će im naruku ići stabilna cena nafte i oporavak trgovačkih margina.
Philip Morris bi ponovo mogao da podeli ceo profit
Niška duvanska industrija Philip Morris Operations u drugoj polovini prošle godine nije uspela da ponovi rekordni rezultat iz prvih šest meseci, ali je neto dobit na nivou godine uvećana za 1,3 odsto na 6,3 milijardi dinara (53,8 miliona evra).
Philip Morris inače spada u kompanije sa Beogradske berze koje karakteriše izdašna dividendna politika, a skupština akcionara kompanije je u junu prošle godine usvojila predlog dividende, nakon čega je celokupan profit kompanije, kao i prošlih godina, otišao akcionarima.
Analitičari očekuju da će profitabilnost kompanije nastaviti da raste i u 2024, a nema ni naznaka da bi dividendna politika, po kojoj je kompanija poznata, mogla da se promeni.
"Što se tiče dividende, trenutno sam mišljenja da će se dividenda održati u iznosima kao i u proteklim godinama. Karakteristično je da je do sada Philip Morris imao visok racio isplate dividendi svojim akcionarima", rekao je Vladimir Radojković, portfolio menadžer u Vista Rica alternativnom investicionom fondu. Na odluku će se ipak čekati skupština akcionara.
Jedinstvo verovatno ponovo isplaćuje prepolovljenu dividendu
Proizvodno-montažno preduzeće Jedinstvo iz Sevojna, posle skoka profita od 13 odsto u 2023. godini, ovu godinu je počelo nešto slabije.
Kompanija je tri godine zaredom isplaćivala dividendu od 706 dinara po akciji bruto, nakon čega se odlučila da se akcionarima prošle godine isplati skoro upola manji iznos (412 dinara po akciji).
Prema mišljenju više analitičara koji su govorili za Bloomberg Adriju, teško da se ove godine može očekivati veća dividenda nego prošle godine, najpre zbog smanjenje profitabilnosti. Jedinstvo iz Sevojna je imalo bolje poslovanje u smislu prihoda, jer je u 2023. imalo veći obim izvedenih radova nego u godini pre nje. S druge strane, profitabilnost je ostala niska, pa ne treba očekivati promenu na polju dividende koja je u već gotovo prepolovljena u 2023. godini, rekao je ranije za Bloomberg Adriju Stefan Majkić, broker Prudence Capitala.
Dunav osiguranje već prelomilo
Skupština akcionara najvećeg osiguravača u Srbiji, Dunav osiguranja, potvrdila je predlog za isplatu dividende, pa će tako akcionarima biti isplaćeno 784,4 miliona dinara (6,7 miliona evra), ili 51,64 dinara po akciji bruto.
Kao dan preseka određen je 15. april, što znači da na isplatu dividende imaju pravo svi koji su zaključno sa tim danom držali akcije državne osiguravajuće kuće.
Dunav osiguranje je u 2023. profit uvećalo za 50 odsto na 1,9 milijardi dinara (16,5 miliona evra).
Državna osiguravajuća kuća je u 2023. godini zabeležila rast premije neživotnih osiguranja od 15,1 odsto, a premija životnih osiguranja na godišnjem nivou uvećana je za oko osam procenata.
Ovogodišnja dividenda je veća od prethodne, ali manja od onih iz prethodnog perioda.
Profit Impola desetkovan, može li dividenda biti rekordna kao 2023?
Valjaonica aluminijuma Impol Seval u 2023. zabeležila je pad profita od 88 odsto, ali bi akcionari mogli da dobiju istu dividendu kao prošle godine.
Kako navodi Vladan Pavlović, analitičar kompanije Ipopema Securities, optimistične izjave zvaničnika kompanije iz prethodnih meseci mogle bi da znače da kompanija planira da ponovo obraduje deoničare.
"U protekloj godini nije došlo da pada na poziciji slobodnog novčanog toka, uprkos nepovoljnim tržišnim kretanjima, naprotiv, on je skoro neizmenjen u odnosu na 2022. Shodno tome, možemo uzeti za pretpostavku da će ove godine on ostati isti (uz nepromenjen CAPEX, mada ne znamo koliki će biti), a naročito ako je kompanija već utvrdila da očekuje bolje poslovanje u 2024, pa bi to trebalo da znači da može da se isplati ista dividenda kao i prošle godine, bez obzira na nominalni pad neto profita u 2023", rekao je Pavlović.
On dodaje da treba biti oprezan jer izveštaji kompanije ne spominju da je isplata dividende prioritet, i da bi zbog pada profita kompanija ipak mogla da odluči i da promeni svoju, dosad prilično konzistentnu, politiku isplate dividendi.
Metalac upetostručio profit, predložena ista dividenda
Metalac a. d. iz Gornjeg Milanovca je u prvom kvartalu profit uvećao više nego petostruko uprkos padu prihoda od prodaje u inostranstvu.
Iako će mnogo precizniji pokazatelji poslovanja biti dostupni nakon objavljivanja konsolidovanog izveštaja, Pavlović navodi da bi akcionari mogli da se izbore i za veću dividendu.
On je u odgovorima na pitanja Bloomberg Adrije rekao da za ovu godinu očekuje dividendu od 95 dinara po akciji, što bi bio novi rekord posle prošlogodišnjih 90 dinara po deonici.
Upravo 90 dinara po akciji predložila je sama kompanija, a akcionari će o dividendi glasati 7. juna za kad je zakazana sednica skupštine akcionara.
Messer nepoznanica, na putu da napusti berzu
Proizvođač i distributer tehničkih i medicinskih gasova Messer Tehnogas svoju možda i poslednju godinu na Beogradskoj berzi završio je rastom profita od 55 odsto, pokazuju konsolidovani podaci objavljeni na berzi
Veći profit mogao bi da znači i veću dividendu, pa je kompanija predložila isplatu za trećinu veću nego prošle godine. Akcionari bi, ako se odluka usvoji, dobili 600 dinara po akciji bruto, za razliku od prethodne godine kada su dobili 450 dinara. Dividenda često ima ulogu mamca koja bi akcionara privolela da ne prodaje akciju, a Messer Tehnogas ni o tome više ne mora da vodi računa jer je želja rukovodstva matične firme da konsoliduje vlasništvo.
Matična kompanija još uvek nije uspela da otkupi akcije i konsoliduje vlasništvo u Messer Tehnogasu, a analitičari su krajem aprila rekli da će otkupna cena verovatno morati još da raste kako bi delistiranje i konsolidacija vlasništva bili uspešni.
Nemački Messer SE & Co. KgaA, koji je za akcije kompanije listirane na Beogradskoj berzi ponudio 25.000 dinara po komadu, uspeo je da otkupi 3,51 odsto kapitala, pokazali su izveštaji objavljeni na Beogradskoj berzi.
Nakon otkupa, većinski vlasnik poseduje 85,6 odsto kapitala, što znači da mu nedostaje još 4,4 odsto akcija da bi ispunio zakonske uslove za prinudni otkup od manjinskih akcionara.
NIS i Dunav najinteresantniji
Kakve god bile odluke kompanije donosile, dividendna politika bi po svojoj prirodi trebalo da bude konzistentna i predvidiva na kraći i srednji rok, jer je dividendi prinos, naročito kod nas, dominantan investicioni motiv, imajući u vidu slabu likvidnost i male obime trgovine, rekao je Nikola Stakić, profesor na Univerzitetu Singidunum.
„Ne očekujem neke bitne promene u politici dividendi, ni u jednom smeru, kod kompanija koje imaju manje poslovne oscilacije, odnosno onim kompanijama koje se nalaze u sektorima opšte i diskrecione potrošnje. S druge strane, biće interesantno pratiti NIS i Dunav“, rekao je Stakić za Bloomberg Adriju putem mejla.
Promet u četvrtom mesecu je iznosio 23,4 miliona evra, što je za oko 10 miliona manje od marta, ali najveći promet od oktobra ako ne računamo treći mesec. Oko 13 odsto prometa ostvareno je u trgovini akcijama, dok je za ostalih 87 procenata zaslužna trgovina državnim obveznicama Republike Srbije.
Najveći promet ostvarile su akcije Naftne industrije Srbije (NIS) i Aerodroma "Nikola Tesla" a. d. Beograd. Akcije Metalca iz Gornjeg Milanovca rasle su za oko osam odsto, a aerodroma za 5,55 odsto. Pad je zabeležilo Jedinstvo iz Sevojna (5,4 odsto).