Nakon prodaje kompanije Pipistrel, slovenački preduzetnik Ivo Boscarol svoj novac je podelio u 19 različitih investicija, od startapova, preko nekretnina, do finansijskih instrumenata.
Očekuje da će najveći deo povrata njegovih trenutnih investicija doći od Timteca, kompanije za projektovanje i proizvodnjom sistema za vazdušno osmatranje i odbranu od dronova za koju veruje da će za nekoliko godina vredeti više nego što je platio za Pipistrel.
Ivo Boscarol upravlja imovinom vrednom 300 miliona preko svoje kompanije Boscarol d. o. o. Svoje investicije pažljivo bira, a sve je podelio u tri stuba od po približno 100 miliona evra. Kako kaže, na svaku investiciju očekuje najmanje deset odsto prinosa, zbog čega se nije odlučio za kupovinu slovenačkih državnih obveznica.
Opširnije
Slovenija će za narodne obveznice ponuditi prinos od 3,4 odsto
Da li će banke biti motivisane da ponude javne obveznice jer bi to značilo i odliv depozita?
24.01.2024
Ministar finansija Slovenije za Bloomberg: Emisija obveznica u Japanu odložena za 2024.
Ministar finansija Slovenije rekao je za Bloomberg TV da je emisija državnih obveznica odložena do sledeće godine.
24.11.2023
Kako će najbogatiji Slovenci preživeti srebrni cunami i šta ih veže za Srbiju
Izašao je novi popis najbogatijih Slovenaca, koji objavljuju Finance, na kom se, zbog suvlasništva u firmama, nalazi niz porodica.
26.11.2023
Slovenija će oporezivati banke, a diže i korporativni porez
Slovenačka vlada odlučila je da će novac za obnovu nakon poplava namaći privremenim povećanjem poreza.
23.11.2023
"Prinos na ove obveznice je apsolutno prenizak, jer one ne pokrivaju ni inflaciju, a kamoli da generišu bilo kakav prinos. Nisam ni trenutka razmišljao da ih kupim", rekao je Boscarol za redakciju Bloomberg Adrije iz Ljubljane.
Kako objašnjava, svoj portfelj drži dobro diverzifikovanim i ništa ne prepušta slučaju.
Boscarol kupuje samo nekretnine ispod tržišne cene
Trećinu svog bogatstva uložio je u nekretnine. "Ne ulazim u poslove sa nekretninama gde ne mogu da očekujem bar 10 odsto prinosa. A ono što me razlikuje od mnogih agenata za nekretnine jeste to što nikada ne kupujem nekretnine po tržišnoj ceni. Kupujem samo kada je u pitanju zaista povoljna prilika, gde je cena mnogo niža od tržišne, tako da sam siguran u slučaju kolebanja na tržištu nekretnina. Dopuštam i mogućnost kratkoročnog drastičnog pada cena nekretnina. Moja ulaganja u nekretnine su dugoročna i kupuju se isključivo gotovinom, bez duga. Svako finansiranje od strane banaka je danas skupo, ali ako se uzme u obzir i inflacija, teško je ostvariti potreban prinos. Oslanjam se na sopstveni kapital i likvidnost, jer uvek imam na raspolaganju određena sredstva za prilike koje se ukažu", dodao je.
Pored ljubljanskog Koloseuma i zemljišta nekadašnjeg Žita, gde planira da na devet hektara izgradi naselje sa hiljadu stanova, kupio je i veći tržni centar i kancelarijski prostor od hiljadu kvadratnih metara u Mariboru. U rodnoj Ajdovščini poseduje i dve poslovne zgrade.
Timtec Defence ima ogroman potencijal
Prema Boscarolovim rečima, on je uvek bio motivisan inovacijama. Kako navode u Pipistrelu, koji je vodeći svetski proizvođač lakih i električnih letelica, krenuo je u nekoliko projekata kojima želi da donese velike promene. Tako je postao i većinski vlasnik kompanije Timtec Defense, koja se bavi projektovanjem i proizvodnjom sistema i proizvoda za vazdušno osmatranje i odbranu od dronova.
"Dronovi su velika pretnja koje mnogi ljudi nisu svesni. Siguran sam da u ne tako dalekoj budućnosti verovatno neće biti objekta koji nema zaštitu od dronova. Upravo zbog toga mnogo nade polažem u ovu kompaniju i tehnologije koju razvijamo", kaže Boscarol. On dodaje da u odbrambenoj industriji postoji ogroman potencijal sa visokom dodatom vrednošću, koji je teško uporediti sa bilo kojom drugom industrijom.
"Postoji i prilika za povezivanje slovenačke odbrambene industrije. Čak mogu da kažem da postoji potencijal za stvaranje jednog slovenačkog odbrambenog klastera, koji bi, verujem, trebalo da imaju sve zemlje u Evropskoj uniji", navodi.
Svi startapovi u koje ulažem biće uspešni
Boscarol je takođe intenzivno investirao u startapove, iako, prema nekim analizama, preživi svega četiri odsto ovih kompanija. "Ja sam jedan od retkih investitora za koje će svi startapovi biti uspešni. I to zato što mi na prvom mestu nisu profit i novac, već dobra priča u koju verujem", objašnjava on.
"Moj cilj nije da preuzmem i kontrolišem kompaniju. Moj posao je da im pomognem da postignu svoj cilj. Već sam se upustio u mnoge industrije koje ranije nisam poznavao, ali je u mojoj prirodi da volim da učim. Važno mi je da razumem proces kako bih svojim iskustvom i poznanstvima pomogao da brže raste, savetujem i finansiram sam projekat, a sve ostalo prepuštam osnivačima. Ljudima se mora verovati i pustiti ih da rade. To je moja glavna filozofija", kaže preduzetnik.
Od SUP dasaka do brisača za kacige i penušavog vina odležalog u moru
Dok je kamničkoj kompaniji Sipaboards već pomogao da na svetsko tržište plasira SUP daske sa integrisanim električnim pogonom, akcenat stavlja i na brisače za kacige ljubljanske kompanije Bikerguard, koja je nedavno počela da prodaje u Sjedinjenim Američkim Državama.
"Zasad nemamo konkurenciju. Planiramo da ih ove godine prodamo oko 10.000", kaže Boscarol, koji velike nade polaže i u penušavo vino Mare Santo Vines, odležalo u moru, u čiju proizvodnju je uloženo oko dva miliona evra. Još veće planove ima za Tech4Meat, gde planira da uloži više od deset miliona u narednih nekoliko godina. Kompanija koja se bavi razvojem i proizvodnjom tkiva od životinjskih matičnih ćelija još je u razvojnoj fazi.
Novac okreće i na berzi i pozajmljivanjem novca
Boscarol takođe ulaže svoj novac na berzi, a bavi se i pozajmljivanjem novca. U ovom segmentu sarađuje sa ljubljanskom kompanijom PKA, koja kreditira preduzeća i samostalne preduzetnike.
"Reč je manje-više o kratkoročnom finansiranju preduzeća kojima su potrebna sredstva. Cilj saradnje sa kompanijom KPA, kojoj obezbeđujemo sredstva od oko 20 miliona evra, jeste da postanemo jedan od vodećih aktera u oblasti obezbeđivanja likvidnosti privrednim subjektima u Sloveniji."