Divljačka rasprodaja američkih državnih obveznica iz prethodnih meseci uglavnom je bila vođena strahom od manje potražnje, i dosta teško je pogodila tržište vredno 26 biliona dolara. Sada je stvar i zvanična, barem jedna grupa investitora je u septembru "krenula ka izlazu".
Strani investitori su u septembru prodali više obveznica nego što su kupili, a razlika je bila čak 1,7 biliona dolara, pokazuju podaci američkog ministarstva finansija. Ovo je prvi neto odliv od maja 2021. godine i najgori kvartal za obveznice u SAD od perioda mart - maj 2020. godine.
Obveznice su se ovog meseca vratile na velika vrata jer su usporavanje inflacije i pogoršanje na tržištu rada probudili nade da su Federalne rezerve završile sa podizanjem kamatnih stopa. Potražnja je svakako rasla i zbog visokih prinosa koji su porasli na višedecenijske maksimume upravo zbog septembarske i oktobarske rasprodaje.
Opširnije
Knez: Građani su najjača poluga za korporativne obveznice u Srbiji
Poslednje godine obeležilo je opšte poskupljenje zaduživanja privatnog sektora, koje se danas odvija u manjim volumenima i na kraći vremenski rok.
14.11.2023
S&P 500 pao posle osam dana rasta, prinosi od obveznica ponovo bujaju
Američke akcije pale su u četvrtak, nakon što je predsedavajući Feda tržištima poslao poruku da još nije vreme za opuštanje.
09.11.2023
Pimco, JPMorgan i drugi se spremaju za dugu zimu na kineskim tržištima
Trebalo je da ovo bude godina u kojoj se kineska privreda vraća u život.
05.11.2023
Najveći penzioni fond na svetu izgubio je 4,5 milijardi dolara
Pad je zabeležen tokom kvartala koji je završen u septembru, i to najviše zbog lošeg učinka domaćih dužničkih hartija od vrednosti.
02.11.2023
"Niža inflacija, visoki prinosi i činjenica da su centralne banke verovatno završile sa zaoštravanjem monetarne politike sve su dobri razlozi da se sada vrati na tržište fiksnih prihoda", rekao je Prashant Newnaha, strateg za pitanja kamatnih stopa u kompaniji TD Securities Inc. u Singapuru. "Septembar je bio vreme kada se američke obveznice nisu nalazile na meniju većine investitora, a tržište je onda imalo problema da svari velik broj emisija, dok je jak privredni rast pozivao na izjednačavanje realnih stopa i premija", dodao je.
Tržište obveznica ostaje volatilno jer i dalje ostaje strah da će ponuda biti viša od tražnje. Aukcija na kojoj su prošle nedelje ponuđene 30-godišnje obveznice bila je najgora u deceniji za nama, pokazujući ponovo da se investitori ne odlučuju lako za kupovinu dugoročnog duga.
Dva najveća strana kupca američkog duga smanjila su svoje portfelje u septembru. Kina je obim ulaganja u dužničke hartije od vrednosti smanjila na jednogodišnji minimum, a japanski investitori kupili su najmanje obveznica SAD od marta. Japanci su se okrenuli obveznicama kompanijama koje donekle finansira vlada, a te hartije najčešće nose više prinose.
Bloombergov indeks obveznica u SAD od 31. oktobra je skočio 2,6 odsto, prekinuvši tako šestomesečni niz gubitaka, i gotovo poništivši gubitke iz ove godine.