Akcije kompanije Electricite de France SA skočile su posle vesti da će vlada platiti više od osam milijardi evra za nacionalizaciju kompanije.
Usred najgore energetske krize u Evropi u ovoj generaciji, Francuska želi da vrati komunalno preduzeće, opterećeno dugovima, u stopostotno državno vlasništvo kako bi kontrolisala račune za struju domaćinstava, dok istovremeno ulaže ogroman novac u smanjenje zavisnosti zemlje od fosilnih goriva.
Cena kupovine 16 odsto akcija koje vlada već ne poseduje, plus svih otvorenih konvertibilnih obveznica, mogla bi da iznosi čak 10 milijardi evra, preneo je Rojters u ponedeljak, pozivajući se na izvore upoznate sa materijom koje nisu imenovali.
Opširnije
Svetska energetska kriza može postati gora, kaže energetska agencija
Međunarodna energetska agencija misli da će najgore tek doći
12.07.2022
EPS nije podneo zahtev za poskupljenje, ministarstvo za povećanje
Od početka godine sektor energetike je na udaru jer je snabdevanje energentima otežano, a cene na tržištima neprestano rastu.
09.07.2022
Taj raspon podrazumeva potencijalnu otkupnu cenu akcija od 10 do 12,5 evra, prema analitičarima kompanije Jefferies. Akcije EDF-a su porasle čak 9,4 odsto, a trgovale su se za 6,4 odsto više na 10,26 evra u 14.06 časova u Parizu.
Portparol francuskog ministarstva finansija odbio je da komentariše. Vlada će izdvojiti 12,7 milijardi evra na posebnom računu trezora za nacionalizaciju EDF-a i druge potencijalne operacije koje bi mogle biti neophodne u narednim mesecima, rekao je prošle nedelje ministar finansija Bruno Le Maire.
Atomska proizvodnja EDF-a činila je 69 odsto francuske proizvodnje električne energije 2021. godine, ali bi trebalo da padne na najniži nivo u više od tri decenije ove godine i neće se u potpunosti oporaviti 2023. To je zbog provera i popravki malih pukotina na ključnim cevima na desetak reaktora, u kombinaciji sa redovnim održavanjem i zastojima za dopunu goriva u drugim blokovima.
Očekuje se da će zarada ovog preduzeća ući u minus, a njen dug će porasti zbog pada proizvodnje električne energije i vladinog ograničenja računa potrošača, što primorava EDF da otkupljuje struju na veleprodajnom tržištu po visokim cenama.
Nacionalizacija će omogućiti EDF-u da pozajmi "malo više" po nižim troškovima i eliminiše potencijalne sukobe interesa između države i manjinskih akcionara, rekao je u ponedeljak odlazeći predsednik i glavni izvršni direktor Jean-Bernard Levy.
Levy, koji ima 67 godina i koji je preuzeo kormilo 2014. godine, biće smenjen pred kraj mandata, koji ističe sredinom marta sledeće godine, kako bi njegov naslednik što pre radio na reorganizaciji kompanije, Le Maire je rekao prošle nedelje.
(Ažurirano sa procenama analitičara u četvrtom paragrafu.)