Strah investitora od stagflacije, visoke inflacije i niskog ekonomskog rasta na najvišem je nivou od finansijske krize iz 2008. Optimizam da će globalna ekonomija rasti je na rekordno niskom nivou, pokazala je mesečna anketa Banke Amerike među menadžerima fondova.
Svetska očekivanja o budućim profitima takođe su pala na nivoe iz 2008. godine, a stratezi Banke Amerike primećuju da je slično zabeleženo tokom velikih kriza na Wall Streetu, poput bankrota investicione banke Lehman Brothers i "pucanje dot kom balona" (eng. Dot Com Boom, odnosno Internet bubble) 2001. i 2002. godine.
Istraživanje Banke Amerike obuhvata 266 učesnika koji zajedno upravljaju imovinom vrednom više od 747 milijardi dolara, zaključeno je 10. juna. Tako su neposredno pre objavljivanja podataka o inflaciji u SAD, koji su razbili nade da bi američke Federalne rezerve mogle prestati da povećavaju kamatne stope, rekli su stratezi Bank of America, sa Michael Hartnett na čelu.
"Raspoloženje na Wall Streetu je pesimističko, pad vrednosti akcija i visoki prinosi na obveznice i visoka inflacija zahtevaju agresivno ponašanje Feda u junu i julu", napisao je Harnett.
Rezultati ankete su, između ostalog, pokazali da 73 odsto ispitanika očekuje slabiju privredu narednih 12 meseci. Istovremeno, rezultati otkrivaju raspoloženje među menadžerima fondova pre pada glavnog američkog berzanskog indeksa S&P 500 za petinu sa rekordnog nivoa u januaru. Pad berzanskih indeksa u ponedeljak pripisuje se predviđanjima da će Fed agresivnije podizati kamatne stope nakon što je inflacija u maju skočila na 8,6 odsto, što je najviši nivo u više od 40 godina.
Kada je u pitanju izbor investicija, investitori imaju najviše poverenja u gotovinu, a očekuje se rast američkog dolara, cena sirovina, akcija farmaceutskih kompanija i onih koje se bave zdravstvenim uslugama, kao i visokokvalitetnih akcija. Međutim, očekuje se pad cena obveznica, akcija na evropskim i brzorastućim tržištima, kao i akcija kompanija koje se bave tehnologijom i robom široke potrošnje.
Jastrebove centralne banke, odnosno one koje se zalažu za agresivno podizanje kamatnih stopa investitori su opisali kao najveću pretnju rastu na tržištima, koja bi mogla da izazove recesiju. Istovremeno, većina investitora se kladi na dugoročni rast cena nafte i drugih roba.