Novembar je doneo olakšanje za Beogradsku berzu, koja je u odnosu na prethodni mesec zabeležila i rast vrednosti indeksa, i skoro dupli promet.
Indeks najlikvidnijih akcija Belex15 uvećao je svoju vrednost za 2,7 odsto u poređenju sa oktobrom, pa je mesec završio na 815,8 poena, a promet dostigao 31,6 miliona evra.
"Od početka ove godine Belex15 je u negativnoj teritoriji 0,60 odsto, dok se u istom periodu Belex Line povećao za 3,35 odsto, što je bolji rezultat od vodećih svetskih berzi", navodi Ivan Jovanović, portfolio menadžer Intesa Investa, u izveštaju objavljenom na internet stranici berze.
Opširnije
Alfa-Plam na korak od izlaska sa Beogradske berze
Nakon otkupa Amasis poseduje 95,09 odsto udela u kompaniji.
01.12.2022
Akcije Metalca najprometnije, cena uvećana za 28 odsto
Vrednost akcija ove kompanije porasla je za 28,3 odsto tokom sedmice za nama.
21.11.2022
Beogradskoj berzi pomoć ne stiže ni sa jedne strane
Na Beogradskoj berzi ne postoji ni dovoljan broj kvalitetnih hartija od vrednosti, ni motivisanih ulagača.
23.11.2022
Belex15 nazadovao četiri odsto u oktobru, Alfa-Plam najveći dobitnik
Od početka godine, indeks je izgubio 3,22 odsto svoje vrednosti, a ovo je ujedno i prvi put da se našao na nivou ispod 800 poena od novembra 2021.
05.11.2022
Kako dodaje Ivanović, to možemo posmatrati kao pozitivan razvoj događaja. "BELEXsentiment je nakon dva negativna meseca prešao na pozitivnu teritoriju i iznosi 105,10 za mesec decembar, što ukazuje na blagi optimizam investitora", zaključuje portfolio menadžer.
NIS predvodi dobitnike, Alfa-Plam u crvenom
Akcije Naftne industrije Srbije zabeležile su rast vrednosti od 10,3 odsto u novembru, uglavnom zahvaljujući pozitivnim rezultatima iz trećeg kvartala.
Kako je Bloomberg Adrija ranije pisala, energetska kompanija je i bez četvrtog kvartala obezbedila najprofitabilniju godinu.
Najveći gubitnik je bila kompanija Alfa-Plam, čije akcije su izgubile gotovo trećinu vrednosti nakon objave da će firma Amasis otkupiti dovoljno akcija da sprovede proces prinudnog otkupa akcija, nakon čega bi postala vlasnik celokupnog kapitala proizvođača grejnih tela i štednjaka iz Vranja.
Kako je tom prilikom za Bloomberg Adriju rekao Nenad Gujaničić iz brokerske kuće Momentum securities, Alfa-Plam se sada nalazi na korak od izlaza sa Beogradske berze.
"Amasis će na skupštini akcionara predložiti odluku o prinudnom otkupu akcija i postaće jedini vlasnik Alfa plama. Nakon toga sledi skidanje kompanije sa berzanskog tržišta", rekao je Gujaničić.
Još jedna od kompanija čije akcije su trgovale sa gubitkom je Messer Tehnogas, ali i Impol Seval, koji je do sada stajao bolje od ostalih.
"Impol Seval (IMPL), koji je bio jedan od najvećih dobitnika u proteklom periodu, oslabio je 7,4 odsto na 5.000 dinara, dok je Messer Tehnogas pao 5,5 odsto na 12.300 dinara. Veliku korekcija u ceni akcija Tehnogasa prouzrokovao je agresivan nastup hrvatskog investicionog fonda ZB Invest, koji je likvidirao vlasničku poziciju u ovoj hartiji", navode iz Momentum securitiesa.
Otkup akcija
Period za nama obeležila je i odluka kompanija Metalac i Jedinstvo da otkupe sopstvene akcije, pri čemu je kompanija iz Sevojna otkupila znatno veći broj hartija od vrednosti.
Dok je kompanija iz Gornjeg Milanovca u dva navrata u toku novembra otkupila po 0,02 odsto svojih akcija (još 0,02 odsto otkupila je ranije u toku dana), proizvodno montažno preduzeće iz Zapadne Srbije je otkupilo šest odsto udela u sopstvenom kapitalu, odnosno 15.380 deonica. Cena po akciji je iznosila 8.000 dinara.
Kako navode iz Momentuma, to nije jedina specifičnost Jedinstva. "Osim po kontinuiranom sticanju sopstvenih akcija, Jedinstvo je poznato i po dividendnoj politici naklonjenoj akcionarima. Proteklih godina kompanija je isplaćivala dividendu od 705,9 dinara po akciji, što po poslednjoj ceni daje dividendni prinos od 8,8 odsto", navode iz brokerske kuće.